پایان نامه تفاوت بین تعطیلات سوگواری و شادی در بازده شاخص کل بورس


برخی دلایل مطرح شده برای اثر تعطیلات

گرچه توضیح کاملی برای این پدیده وجود ندارد اما مطالعات زیادی اظهار داشتند که اثر تعطیلات در بازار سهام تمام دنیا وجود دارد. در مطالعات انجام شده با تمرکز بر سه توضیح زیر، دلیل وجود این اثر بررسی می‌شود: (Tangjitprom, 2010)

اولین توضیح، وجود رابطه مابین این اثر و دیگر اثرات تقویمی است. لاکونیشوک و اسمیت (۱۹۹۸)، آریل (۱۹۹۰) و لیانو و همکاران (۱۹۹۲)، از اولین کسانی بودند که تلاش کردند اثر تعطیلی را بوسیله ربط دادن به سایر اثرات تقویمی، مانند اثر روزهای مختلف هفته، اثر ماه‌های خاص سال و اثر آخر سال توضیح دهند. نتایج نشان دادند که بازده بالایی که در روز‌های قبل از تعطیلات مشاهده می‌شود به سایر بی‌قاعدگی‌های تقویمی ربطی ندارد.

دومین توضیح بر مبنای وجود ارتباط مابین اثر روز قبل از تعطیلی و اثر شرکت‌های کوچک است. پتنجیل[۱] (۱۹۸۹) اثر اندازه را در روزهای قبل از تعطیلات ژانویه و سایر تعطیلات مشاهده کرد. رول (۱۹۸۳) نشان داد که بازده نسبتاً بالایی برای شرکت‌های کوچک، در روز معاملاتی قبل از سال نو وجود دارد. اما در تحقیق دیگری آریل (۱۹۹۰) و کیم و پارک (۱۹۹۴) مشاهده کردند که با کنترل کردن اثر روزهای هفته، اثر اندازه تأثیر قابل توجهی در اثر روز قبل از تعطیلات ندارد. لاکونیشوک و اسمیت (۱۹۸۴) یافتند که قیمت سهام در آخرین روز معاملاتی قبل از کریسمس، برای همه شرکت‌ها، چه بزرگ، چه کوچک، رو به افزایش می‌گذارد.

سومین توضیح برای اثر تعطیلی، بر مبنای مجموعه‌ای متفاوت و منظم از الگوهای معاملاتی است. کیم (۱۹۸۹) عنوان کرد که بازده قبل از تعطیلی می‌تواند به علت حرکت از قیمت مناقصه‌ای به قیمت مطلوب اتفاق بیفتد. آریل خاطرنشان کرد که شدت اثر قبل از تعطیلی منسوب به فروشندگانی است که تمایل دارند در کوتاه‌مدت به نتیجه برسند. به عبارتی، برخی از مشتریان در روزهای قبل از تعطیلات به شدت فعالند (و یا از فروش اجتناب می‌کنند).

عده‌ای از محققین نیز عنوان نموده‌اند که مبادله‌کنندگان سهام تحمل نااطمینانی‌های دارایی‌های سهام خود را در تعطیلات ندارند، از اینرو ترجیح می‌دهند آنرا به حساب‌های دیگر تبدیل کنند. بیشتر این مطالعات در بازارهای سهام آمریکا انجام شده و اکثر آنها وجود چنین اثری؛ یعنی بازده‌های غیرعادی طی چند روز قبل از تعطیلات رسمی را تأیید کرده‌اند.

بعضی از مقالات که در حوزه مالی رفتاری نگاشته شده، اثر تعطیلی را با نوعی رضایتمندی که به سرمایه‌گذار روح می‌بخشد و آنها را به سمت خرید سهام در روزهای قبل از تعطیلات سوق می‌دهد، توضیح می‌دهد. (به عنوان مثال می‌توانید به مقاله بروکمن و میکالیوک[۲] (۱۹۹۸) و ویرجین و مک‌جینس[۳] (۱۹۹۹) مراجعه کنید.) برخی مطالعات نیز تفاوت معناداری بین اثر تعطیلی در شرکت‌های کوچک و بزرگ مشاهده کردند. (به عنوان مثال می‌توانید به مقاله کیم و پارک (۱۹۹۴) و ویرجین و مک‌جینس (۱۹۹۹) مراجعه کنید.)

تانجیتپروم (Tangjitprom, 2010) در مقاله خود عنوان می‌دارد که این بازده بالا در روز قبل از تعطیلات در واقع غیرعادی نیست بلکه پاداشی است که سرمایه‌گذار از تحمل تغییرپذیری بالای بازار که در روز قبل از تعطیلات وجود دارد، نصیبش می‌شود.

[۱]. Pettengill

[۲]. Brockman and Michalyuk

[۳]. Vergin and McGinnis

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید