پایان نامه تعیین میزان تأثیر روش دوسا بر نظریه ذهن کودکان اتیسم با عملکرد بالا


۱-۱-                       هدف پژوهش

تعیین میزان تأثیر روش دوسا  بر  نظریه ذهن کودکان اتیسم با عملکرد بالا.

۱-۲-                       فرضیه پژوهش

روش دوسا بر  نظریه ذهن کودکان اتیسم با عملکرد بالا مؤثر است.

 

۱-۳-  متغیرهای پژوهش

 

متغیر وابسته: نظریه ذهن

متغیر مستقل:  روش توانبخشی روانی حرکتی (دوساهو)

متغیر کنترل:  سن، جنسیت، شدت اختلال و هوش

 

۱-۴-  تعاریف نظری متغیرهای پژوهش

 

اتیسم  با عملکرد بالا:  کودک مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا کودکی است که با تعریف اختلالات طیف اتیسم تناسب دارد ( تأخیر و انحراف در حداقل دو تا از زمینه­های متعدد رشد مشتمل بر ۳  گروه عمده از مسائل رفتاری و مربوط به رشد که شامل: اختلال در تعامل اجتماعی متقابل، اختلال در برقراری رابطه و فعالیت پنداری، مجموعه بسیار محدودی از علائق و فعالیت­ها می­باشد، همچنین شروع بروز اختلال قبل از دوره رشد اولیه (۲۰۱۳- (DSM-5؛ کودک اتیستیک با عملکرد بالا در جدیدترین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری طبقه بندی اختلال­های روانی (  ۲۰۱۳، (DSM-5؛ در سطح اول اختلالات طیف اتیسم قرار می­گیرد که از نظر شدت بعنوان سطح نیازمند حمایت[۱] درجه بندی می­شوند.

 

نظریه ذهن : توانایی اسناد حالت­های ذهنی از قبیل باورها، امیال، عواطف و اهداف به خود و دیگران و استفاده از این اطلاعات در پیش­بینی و تفسیر رفتارهاست (فرگوسن و آستین[۲]، ۲۰۱۰).

 

روش دوسا:  یکی از روش­های توانبشی روانی-  حرکتی که در سال ۱۹۶۷ توسط ناروسه مطرح شده که با فرایند اراده – تلاش – حرکت تعریف می­شود که در آن با تمرین­های حرکتی و آرام سازی­های روانی مهارت­های حرکتی و ظرفیت شناختی را افزایش می دهند (موریساکی، ۲۰۰۵).

[۱]. Leve 1: requiring support.

[۲]. Ferguson , Austin.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید