پایان نامه تعیین رابطه بین ویژگی‌های شخصیت و ارزش‌های شخصی در دانشجویان


فصل ۲

پیشینه پژوهش

 

در این فصل ادبیات پژوهش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. ابتدا نظریات موجود درباره هر کدام از متغیّرهای پژوهش را بررسی می‌نماییم. سپس ارزش‌های شخصی را بررسی می‌نماییم. در انتها نیز نظریات مربوط به نظریات مربوط به قضاوت اخلاقی شامل نظریه پیاژه و نظریه کولبرگ را می‌آوریم.

 

سپس تحقیقات انجام شده مشابه و یا تحقیقاتی که در زمینه های مشابه با این پژوهش بوده‌اند را بررسی می‌نماییم. از آنجایی که مطالعات بسیار اندکی پیرامون ارتباط بین متغیّرهای این پژوهش انجام شده است لذا در این قسمت تعدادی از این پژوهش‌های تک متغیّره و تقریباً تمام پژوهش‌هایی که به ارتباط بین ویژگی‌های شخصیت و ارزش‌های شخصی و قضاوت اخلاقی پرداخته‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

ویژگی‌های شخصیت شالوده روان هر فردی را تشکیل می‌دهد و خود شامل چند ویژگی اصلی است که هر کدام نیز به نوبه خود دارای چند صفت فرعی می‌باشند. از آنجا که شخصیت پایه و اساس وجود هر فردی است لذا می‌تواند بر دیگر ویژگی‌های روانی افراد از جمله ارزش‌های شخصی و سطح قضاوت اخلاقی آن‌ها به صورت مستقیم و یا از طریق تأثیرگذاری بر یک متغیّر واسط دیگر نیز تأثیرگذار باشد و یا حتّی خود از دیگر متغیّر ها تأثیر بپذیرد. در پژوهش‌ها به ارتباط بین ویژگی‌های شخصیت و دیگر ویژگی‌های روانشناختی زیاد پرداخته شده است ولی پیرامون ارتباط آن با ارزش‌های شخصی و قضاوت اخلاقی کمتر پژوهشی انجام شده است.

 

ارزش‌های شخصی به نوعی به نظام ارزشی فرد اشاره می‌نماید و بیان کننده این مسئله می‌باشد که فرد به چه موضوعاتی ارزش می‌دهد و به چه میزان. این مسئله که فرد برای چه موضوعاتی ارزش قائل است می‌تواند از ویژگی‌های شخصیت او نشأت‌گرفته باشد و از طرف دیگر مستقیم و یا غیر مستقیم بر قضاوت‌های اخلاقی او تأثیر بگذارد. چرا که قضاوت اخلاقی در اصل قضاوت پیرامون یک مسئله در موقعیتی خاص است که طی آن فرد بایستی استدلال نماید و رأی به درست یا غلط بودن آن مسئله دهد. بدین منظور او باید به مسائل مختلفی از جمله ارزش‌های شخصی و جمعی، قانون و همچنین شرایط فرد توجّه نماید تا بتواند راجع به مسئله بهترین قضاوت را داشته باشد.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید