پایان نامه تعیین انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت


عنوان کامل پایان نامه : مشخص کردن نحوه انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

۲ـ ۱ـ ۳ـ ۳ـ الگوی اجتماعی[۱]

با آگاهی فزاینده از عوامل اجتماعی، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و سیاسی که سبب ناتوان کردن افراد می‌شود و وقوف به این امر که معلولیت طبیعی نیست بلکه در جامعه ساخته می‌شود، به تدریج افراد معلول نیز انتقاد خود را نسبت به پزشکی‌گرایی نشان داده و دنبال راه‌های جایگزین بوده اند (Goodley, 2011).

الگوی اجتماعی، یک «جهش پارادایمی»[۲] بود که دیدگاهی تازه از معلولیت ارائه کرد؛ دیدگاهی که براساس برنز و دیگران قابل چشم‌پوشی به عنوان یک «موضوع اقلیتی» نبود.

محققان الگوی اجتماع، از مشغولیت ذهنی نسبت به نقایص افراد فاصله گرفتند و توجه خود را معطوف به دلایل محرومیت[۳] از نظر اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، و موانع ارتباطی و روانی کردند (همان منبع).

در سال‌هاي پاياني قرن بيستم، افراد معلول و سازمان‌هاي مربوط به آنان نسبت به تعاريف مدل پزشكي ناخرسندي بيشتري نشان دادند زيرا تا آن زمان، مشكلاتي كه اين افراد در زندگي اجتماعي داشتند، به هيچ عنوان در تعاريف مدل پزشكي ذكر نشده بود. آنان به اين نتيجه رسيدند كه معلولیت در اكثر مواقع دلايل اجتماعي دارد، داراي شرايطي متنوع و بسيار پيچيده است كه بر هويت‌ها و رفتارهاي اجتماعي خاصي دلالت مي‌كند. معلولیت كه خود را به شكل گسترده‌اي در زمينه اجتماعي نشان مي‌دهد، پيامدي از تبعيض، پيش‌داوري و محروم‌سازي است و در بسياري موارد، مرتبط با تصور، كاستي‌هاي محيط و فعاليت‌هاي سازمان‌يافته براي افراد «غير معلول» است كه همه چيز ـ اطلاعات، ارتباطات، آموزش، بهداشت و درمان، حمل و نقل، مسكن و … ـ را براي آنان درنظر گرفته است (کمالی، ۱۳۸۶).

الیور و بسیاری دیگر نیز معتقدند شکل گیری، پیدایش و مفصل‌بندی الگوی اجتماعی، توسط افراد معلول و سازمان های آنان[۴]DPO  در اعتراض به مبنای الگوهای پیشین صورت گرفته و توسط خود آنان رشد کرده است.

[۱]. Social Model

[۲]. Paradigmatic leap

[۳]. exclusion

[۴]. Disable People Organization

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی

ـ انعکاس تصاویر افراد معلول و معلولیت در فیلم‌های منتخب چگونه است؟

 

سوالات فرعی

۱ـ فیلم‌های منتخب منطبق بر کدام الگوی معلولیتی ساخته شده‌اند؟

۲ـ میزان انطباق فیلم‌های منتخب با الگوهای معلولیت تا چه حد و چگونه است؟

۳ـ  کدام مؤلفه‌های الگوهای معلولیت بیشترین انعکاس را در هر یک از فیلم‌های منتخب دارند؟

۴ـ فیلم‌های منتخب به کدام یک از کلیشه‌های رایج در انعکاس معلولیت پرداخته‌اند؟

۵ـ میزان کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب تا چه حد و چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مشخص کردن نحوه انعکاس معلولیت و تصویرسازی از افراد معلول در فیلم‌های منتخب

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید