پایان نامه تعامل با نظام بین الملل و توسعه در کشورهای جنوب شرقی آسیا


دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی

گرایش : روابط بین الملل

عنوان : تعامل با نظام بین الملل و توسعه در کشورهای جنوب شرقی آسیا

دانشگاه علامه طباطبائی

پردیس نیمه حضوری

 پایان نامه کارشناسی ارشد روابط بین الملل

 عنوان

تعامل با نظام بین الملل و توسعه در کشورهای جنوب شرقی آسیا

 استاد راهنما

دکتر حسن میرفخرائی

 استاد مشاور

دکتر مرتضی نورمحمدی

چکیده

در دهه های اخیر، کشورهای جنوب شرق آسیا به میزانی از رشد و پیشرفت اقتصادی دست یافته اند که می تواند، الگویی برای دیگر کشورهای جهان سوم در حال توسعه باشد.  تجربه ی توسعه ی  کشورهای فوق به ویژه از دهه 1990 میلادی را می توان در نقش اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا موسوم به (آ.سه.آن) جستجو کرد. این اتحادیه در سال 1967 میلادی با سه هدف؛ 1- تسهیل توسعه اقتصادی درون منطقه ای، 2- پیشرفت فرهنگی و اجتماعی و 3- تضمین صلح و ثبات در منطقه ی جنوب شرق آسیا تاسیس شد. کشورهای این منطقه موفق شده اند تا در چارچوب آ.سه.آن، به تعاملات درون منطقه ای و حتی ارتباطات خارج از منطقه ای پرداخته و حجم و میزان صادرات و واردات خود را افزایش داده و گام های موثری را در جهت کاهش و حذف تدریجی تعرفه ها بردارند. به عبارت دیگر آن ها با در پیش گرفتن الزامات جهانی شدن و اقتصاد بازار، فرآیند توسعه اقتصادی خود را طی کرده اند. به همین دلیل است که علی رغم بحران مالی که مناطق مختلف جهان را در بر گرفته، این منطقه همچنان از پویاترین مناطق اقتصادی جهان است.

مقدمه

از دهه های 1950 و 1960میلادی به تدریج با استقلال  پیدا کردن کشورهای جهان سوم، دغدغه ی توسعه مهمترین اولویت آنان شد. در این میان کشورهای جنوب شرقی آسیا بارزترین و شاخص ترین نمونه های توسعه یافته جهان سوم به شمار می روند، به گونه ای که می تواند الگویی برای کشورهای دیگر باشد. در فرآیند و مسیر توسعه کشورهای جنوب شرق آسیا نمی توان برخی کمک های مالی آمریکا و ژاپن را اگرچه در حسن نیت آن ها مطمئن نیستیم، از نظر دور داشت. به عبارت دیگر در مراحل اولیه توسعه صنعتی این کشورها برخی کمک های مالی قدرت های بزرگ به این منطقه سرازیر شد. این کمک ها در شکل گیری بستر اولیه توسعه کشورهای مزبور، نقش اساسی داشت. پس از فروپاشی نظام دوقطبی و رفع تنش های حاکم در نظام بین الملل و شتاب گرفتن فرآیند اقتصاد جهانی که ویژگی اصلی ومحوری آن وابستگی متقابل اقتصادی کشورهای جهان است، مسیر توسعه آنان نیز لاجرم از مجرای  همین الگوی اقتصاد بازار عبور می کند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید