پایان نامه تاریخ تحلیلی اسلام


پيش گفتار

عالمان و انديشمندانى كه درباره تاريخ به انديشه و پژوهش پرداخته اند، هريك از زاويه اى خاص به تاريخ نگريسته و فوايدى را براى تاريخ و ضرورت مطالعه آن برشمرده اند. از امورى مانند پندگيرى و عبرت آموزى، درس ناپايدارى ملك و مقام، آشنايى با چگونگى زيست پيشينيان، اصلاح مسير آينده با توجه به راه طى شده به عنوان فوايد تاريخ ياد شده است. در مقابل، افرادى نيز بر بى فايده بودن تاريخ به دليل ملال انگيزى، بازگويى يك سلسله حوادث تكرارى يا تصادفى غيرمتعلق به زمان حاضر و… معتقدند.

انصاف آن است كه تاريخ نيز يك علم است و سود و زيان آن همانند علوم ديگر به نوع بهره گيرى و تلقى از آن بازمى گردد. اگر تاريخ را يك مجموعه اطلاعات مهر و موم شده ثابت انگاريم و تاريخ دان را مانند راهنماى يك ديركهن بدانيم كه همواره واژگانى را طوطىوار براى بازديدكنندگان تكرار مى كند، طبعاً از آن جز پاره اى اطلاعات از زواياى تاريخ و رخدادهاى آن چيزى برنخواهيم گرفت. در مقابل، اگر به آن به عنوان آئينه تمام نماى زيست بشر بر روى زمين بنگريم و حظّ وبهره خود را به صورتى كاربردى از آن برگيريم و پهنه تاريخ را به عنوان گستره زندگى انسان و كنش و واكنش هاى ثبت شده در تاريخ را آزمون و خطاى زندگى آدمى بدانيم، از جستوجو در اين اقيانوس بى كران به گوهرهاى شب چراغى دست مى يابيم كه راه پر فراز و نشيب آينده را برايمان روشن كرده، زندگى گذشتگان را كوله بار و توشه راهِ پيش روى بشر قرار خواهد داد. سير در بوستان تاريخ با چنين نگرشى موجب مى گردد تا امورى مانند راز فراز و فرود تمدن ها، پايدارى هاى جانانه در برابر زياده خواهان و زورمداران، علل پيشرفت هاى علمى جوامع، عواقب كردار حاكمان، شناخت بازتاب اشتباهات بزرگ و موقعيت هاى سترگ بشر، اسرار

واژه تاريخ و تعريف آن

واژه «تاريخ» ( History ) از زبان يونانى گرفته شده و هرودوت (هرودوتوس Herodotus ) مُبدع و «پدر تاريخ» شناخته شده است. تاريخ، از نظر هرودوت، به معناى مطالعه و يا بررسى روزگاران گذشته است. (1) البته چيستى تاريخ از پرسش هايى است كه تاكنون پاسخى جامع، دقيق و مورد اتفاق نداشته، همه تعريف هاى آن با ايراد يا انتقادهايى رو به رو بوده است; زيرا گروهى معناى تاريخ را بس گسترده دانسته، احوال گذشته جهان و حتى پديده هايى كه انسان در آن مؤثر نيست، موضوع آن به شمار مى آورند; (2) دسته اى آن را به وقايع مشهور و حوادث روزگار پادشاهان و دولت ها محدود مى كنند (3) و جمعى مشخص ساختن احوال انبيا، ائمه (عليهم السلام) ، فرمانروايان، وزيران و حوادث بزرگى مانند جنگ ها و فتوحات بر حسب زمان را معناى اصطلاحى تاريخ مى دانند. (4) ابن خلدون، مورخ بزرگ، تاريخ را دانشى سرچشمه گرفته از حكمت و بيان گر سرگذشت ملت ها، سيرت پيامبران و سياست پادشاهان مى داند. (5)

با در نظر گرفتن دو عنصر موضوعى تاريخ يعنى «انسان» و «زمان»، مى توان گفت: تاريخ مجموعه اى از اطلاعات خام يا تحليل شده درباره گذشته انسان ها است كه امورى چون نقل و تحليل هدايت، گمراهى، تكامل، انحطاط، پيروزى، شكست، خوشبختى يا بدبختى ملت ها را در بر دارد.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید