پایان نامه تاثیر یاد خداوند در کم کردن شرور میان انسانها


دانشگاه مفید

پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته‌ی فلسفه‌ی دین

تأثیر یاد خداوند در کم کردن شرور میان انسان‌ها

استاد راهنما:

دکتر امیر دیوانی

استاد مشاور:

دکتر محمدصادق کاملان

مهر 1391

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

موضوع رساله «تأثیر یاد خداوند در کم کردن شرور» است. شر سؤالی است که در پس ذهن هر یک از انسان‌ها وجود دارد و به همین دلیل پرداختن به آن و ارائه‌ی راه حل در مورد کاهش یا از میان بردن آن، مسئله‌ای مهم به شمار می‌رود. هدف این رساله این است که به این سؤال پرداخته و راه حلی عملی برای مقابله با این موضوع ارائه دهد.

در ابتدای هر پژوهشی، داشتن تعاریف و قضایای مربوط به آن پژوهش از موارد ضروری است. از این رو پس از بررسی و تعریف اموری همچون انسان، شر و خداوند، به نظریاتی پرداخته می‌شود که در مورد شرور بیان شده است. در بیشتر موارد، فیلسوفان به دنبال توجیهی برای این مسئله هستند ولی بهتر است در کنار پیدا کردن توجیه برای وجود شرور، راه حلی برای از بین بردن این مسئله و یا حداقل کم کردن آن پیدا کرد.

در جهان دو نوع شر وجود دارد. یکی شر اخلاقی و دیگری شر طبیعی. شرور اخلاقی و نوع دیگر شرّ متافیزیکی، از ناحیه‌ی انسان هستند. این شرور را می‌توان با یاد خداوند به طور کامل از بین برد. شرور طبیعی نیز دو حالت دارند. یا به واسطه‌ی فعل انسان به وجود می‌آیند و یا علت آن فعل انسان نیست. شرور طبیعی‌ای که علت آن فعل انسان است، با یاد خداوند می‌توان از بین برد. اما رنج شر طبیعی‌ای که از ناحیه‌ی انسان نیست، به وسیله‌ی یاد خداوند کم خواهد شد.

دلیل این امر این است که، انسان که هر دو جنبه‌ی روحانی و جسمانی را دارد، باید چنان بعد روحانی خود را قوی‌تر کند، که بعد جسمانی نیز هم سو با آن عمل کرده، کمکی باشد برای بعد روحانی که به سمت کمال خود حرکت کند.

تنها در صورتی چنین اتفاقی خواهد افتاد که قوانین اخلاقی (که سبب به کمال رسیدن انسان می‌شود) در انسان تجلی پیدا کند. هنگامی که در جوامع انسانی، قوانین اخلاقی حاکم شود، جهان تماماً خیر می‌شود و دیگر اثری از شر اخلاقی نخواهد بود. لازمه‌ی گرایش به قوانین اخلاقی این است که یاد واضع این قوانین باشیم و لازمه‌ی این که به یاد موجودی باشیم این است که نسبت به او علم داشته باشیم. علم به او باعث می‌شود قوانینی که او (که خیر محض است) وضع کرده را انجام دهیم چون او خالق و واضع اخلاق است و بهترین قوانین را ارائه می‌دهد.

با عمل به این قوانین، نه تنها شرور اخلاقی به طور کامل از بین می‌رود بلکه می‌توان به کمک آن شرور طبیعی را نیز کاهش داد.

کلید واژه: انسان، خدا، شر اخلاقی، شر طبیعی.

 براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید