پایان نامه تاثیر موسیقی درمانی بر احساس افسردگی زنان سالمند


۱-۶-۱-۳-سالمندی

سالمندی نیز نزد دانشمندان تعاریف علمی مختلفی دارد پیری شناسان میگویند سالمند کسی است که بدلیل کاهش توانایی و قدرت کار و بنیه حیاتی برای برآوردن نیازهای حیاتی خود به دیگران نیاز دارد(تقوی۱۳۷۶).

 

 

۱-۶-۲-تعاریف عملکردی

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی یک روش معتبر و شناخته شده در جهان است که از جهاتی شبیه به کار درمانی و ورزش درمانی می باشد. از این شیوه به عنوان راه حل جسمی، روانی، شناختی، رفتاری یا کار کرد اجتماعی نیز استفاده می گردد. ودر اصل کاربرد صدا، ساز های موسیقی ، آهنگها، قطعات موسیقی، و هر چیز موسیقیایی است که به بهتر زیستن افراد کمک می کند.

(اندروز، ۱۳۸۰ ،)امروزه تاکید زیادی بر روشهای غیر دارویی جهت تسکین درد و درمان اختلالات که اصطلاحا به آنها روشهای رفتاری میگویند شده است.روشهای آرام سازی,موسیقی درمانی,و لمس درمانی استفاده از گرما و سرما و طب سوزنی از جمله این روشها میباشد(ساسانی۸۸۱۳).به طور کلی دو روش موسیقی درمانی شامل موسیقی درمانی فعال و موسیقی درمانی غیرفعال رایج است روش موسیقی درمانی فعال شامل خواندن,نواختن,حرکات موزون و بحث و گفتگو پیرامون موسیقی است.و روش موسیقی درمانی غیر فعال شامل شنیدن موسیقی است.در موسیقی درمانی فعال عمده تاثیر واکنشهای مختلف عاطفی و ذهنی,حسی و حرکتی تحریک و هماهنگ میشوند(ویگرام۲۰۰۰,ویگرام و دی بیکر۱۹۹۹).در این پژوهش منظور از موسیقی درمانی استفاده از روش موسیقی درمانی غیرفعال(با چارچوب فرهنگی و بومی)میباشد.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه روانشناسی

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید