پایان نامه تاثیر موسیقی درمانی بر احساس افسردگی زنان سالمند


۱-۶-تعریف اصطلاحات و واژه های کلیدی

۱-۶-۱-تعاریف نظری

۱-۶-۱-۱-موسیقی درمانی

عبارتست از کاربرد موسیقی و برنامه های موسیقی در جهت توان  بخشی بیماران جسمانی و روانی.

طبق تعریف انجمن موسیقی درمانی آمریکا موسیقی درمانی عبارتست از کاربرد موسیقی در جهت یرخی اهداف درمانی که میتواند مواردی از جمله ایجاد تقویت و ساماندهی سلامت روحی و جسمی افراد را بدنبال داشته باشد.

 

۱-۶-۱-۲-افسردگی

منظور از افسردگی حالتی میباشد که انسان بطور دراز مدت احساس سختی و ناراحتی میکند,پریشان حال و مضطرب میباشد و زندگی کسالت آور و دلتنگ کننده احساس میشود.وقتی که انسان دچار افسردگی شده باشد در رابطه با هیچ چیزی ابدا قادر به احساس خشنودی,رغبت و لذت نمی باشد(پاکدامن و همکاران)برای انسان افسرده شروع کردن انجام کارها بسیار سخت و مشکل بوده و خیلی زود خسته میشود.گرفتن تصمیم ها غالبا مشکل میباشد.همانطور تمرکز مثلا روی امر تحصیل کردن یا خواندن.شخص مبتلاء به افسردگی غالبا دچار مشکلات مربوط به خوابیدن میباشد.بیدار شدن سحرگاهی برای او چیزی معمولی است .گاه گاهی برای شخص مبتلاء به افسردگی مشکل خواب رفتن وجود دارد یا اینکه خواب او میتواند سطحی بوده و حالت خواب و بیداری داشته باشد.از طرف دیگر درگاهی از اوقات خوابیدن بیش از حد هم میتواند به افسردگی مربوط بوده باشد.نداشتن اشتها به غذا و کم شدن وزن غالبا مربوط به افسردگی میباشند,گاهی از اوقات انسان مبتلاء به افسردگی میتواند حریصانه و بیش از اندازه نیز غذا بخورد(سعیدی۱۳۸).  افسردگی را میتوان یک فریاد دانست، پیامی که به ما می گوید که حوزهای از زندگی مان را نادیده گرفته ایم. افسردگی یا احساس یاس و ناامیدی تجربه ای درد آور است که پیر و جوان و فقیر و غنی را نمی شناسد. افسردگی را سرماخوردگی شایع روان نامیده اند که چه در تجارب بحرانی و چه در مواقعی که اشخاص با بحرانی روبرو نیستند گریبانگیر افراد میشود ( احمدی ، ۱۳۸۷).

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه روانشناسی

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید