پایان نامه تاثیر درمان چندبُعدی غیردارویی در کاهش میزان نمره انزال زودرس در مردان مبتلا به انزال زودرس


۶- تعریف متغیرهای پژوهش:

انزال زودرس

تعریف نظری: انزال پایدار یا راجعه با حداقل تحریک جنسی قبل، در حین یا مدت کوتاهی بعد از دخول و قبل از این که شخص آن را بخواهد. این وضعیت همراه با آشفتگی است که با رنج روانی یا مشکل بین فردی مشخص می­شود (شی جی، ۲۰۰۵).

تعریف عملیاتی: نمره­ای که فرد در ابزاز تشخیصی انزال زودرس ( (PEDTکسب می­کند.

درمان چندبُعدی غیرداروئی

تعریف نظری: در نظر گرفتن علل و مولفه­های مختلف تاثیرگذار بر عملکرد ارتباطی و جنسی زوج­ها در مراحل مختلف ارتباط صمیمانه و جنسی زوج­ها و استفاده از فنون و تلفیق آن­ها تحت عنوان بسته­ی درمانی چندبُعدی غیرداروئی که شامل فنون سنتی مثل چلاندن و فن شروع – توقف به همراه روش­ها و فنون انفرادی که عبارتند از آموزش تنش­زدایی فیزیولوژیکی با هدف تمرکز روی احساسات جسمانی و رهای از تنش جسمانی، فن کنترل عضله­ پوبکوکوکسی جوس، آموزش فن بازتوانی عضله پوبکوکوکسی جوس، فنون شناختی و رفتاری به موازات هم (کومار، پای، راویش، راجاگوپال، شیوارودراپا و سیدیکا، ۲۰۰۹). که تمام این فنون در یک رابطه زوجی و در کانال تمرینات زوجی (تمرین لذت بردن از هم بر مبنای تمرکر حسی و تمرین تنش­زدایی بر مبنای کشف اندام تناسلی توسط شریک) قرار می­گیرند.

تعریف عملیاتی: درمان در  ۱۵ جلسه درمانی انجام می­شود که از فنونی جهت کمک به بیمار در درمان و مدیریت مشکل جنسی استفاده می­شود (خلاصه ساختار درمانی به همراه فنون مورد استفاده در فصل سوم ارائه شده است).

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید