پایان نامه تاثیر حمل‌ونقل چندوجهی بر سخت افزار بندری


-۱            مجتمع بندری شهید رجایی

بندر شهید رجایی که دارای بالاترین سهم جابجایی کالا در ایران می­باشد، در سطح جامع بنادر تجاری ایران مورد توجه قرار گرفت. به­عنوان بخشی از برنامه­های توسعه­ای عمده و اساسی، عملیات اداری بند شهید رجایی در سال ۱۳۵۴ شروع ولی در دوران انقلاب اسلامی با خروج اتباع بیگانه از کشور متوقف گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، فعالیت­های مربوط به این بندر در شهریور ۱۳۶۰ مجدداً آغاز و در هنگام شروع جنگ تحمیلی عراق، ادامه سریع عملیات بندر اهمیت بسیاری یافت. در آن زمان، بندر شهید رجایی نقش حیاتی را در تأمین نیازهای کشور ایفا می­نمود. در شهریور ۱۳۶۳، اولین ترمینال مجتمع افتتاح گردید و عملیات بارگیری/ تخلیه آغاز شد. در خرداد ۱۳۶۴، ساخت بندر تکمیل و یک ترمینال کانتینری مجهز به سیستم رایانه­ای در آن راه­اندازی شد. در سال ۱۳۶۵، ساختمان­ها، انبارها، محوطه­ها و ترمینال­های دیگری نیز تکمیل شده و بندر همچنان به ارائه عملیات گسترده خویش ادامه داد. در سال ۱۳۸۱، اولین کارهای مربوط به یک برنامه گسترش کلی بندر که باعث دو برابر شدن محوطه­های موجود بندر و افزایش ظرفیت جابجایی کالا از ۵/۱ میلیون تی ای یو فعالی به شش میلیون تی ای یو خواهد شد، شروع گردید و تاکنون فاز نخست این طرح توسعه مورد بهره­برداری قرار گرفته است.

۱-۱-۱        موقعیت جغرافیایی بندر شهید رجایی

مجتمع بندری شهید رجایی در استان هرمزگان در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این منطقه در طول جغرافیایی ۵۶ و ‘۴ شرقی و عرض جغرافیایی ۲۷ و ‘۷ شمالی واقع در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز می­باشد و فاصله این بندر تا تهران ۱۵۶۳ کیلومتر و تا فرودگاه بندرعباس ۴۰ کیلومتر می­باشد. مساحت این منطقه ۲۵ کیلومتر مربع می­باشد که می­توان ۵/۷ کیلومتر مربع دیگر به آن اضافه نمود. محوطه بندر شهید رجایی از شمال محدود به زمین­های بایرگچین و کوه‌ها کشار و از اطراف محدود به کانال­هایی است که سیلاب­های دشت فوق را هدایت می­کنند. برخورداری از موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد، دسترسی به آب­های آزاد بین­المللی از طریق خلیج فارس، اتصال به شبکه بین­المللی جاده­ای و ریلی، نزدیکی به مناطق آزاد کیش، قشم و بنادر منطقه خلیج فارس و بهره­گیری از تأسیسات و تجهیزات مدرن روز، مجتمع بندری شهید رجایی را تبدیل به یک مکان منحصربه‌فرد و استراتژیک نموده است. در ارتباط با موقعیت دریایی، این بندر در پناه جزیره قشم و مصون از امواج بلند دریای عمان و خلیج فارس می­باشد. شکل (۲-۴) موقعیت جغرافیایی بندر شهید رجایی را نشان می‌دهد.

 

متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید