پایان نامه تاثیر تعداد روزهای تعطیل در هر دوره تعطیلی بر روی بازده روز بعد از تعطیلی


۳-۳ جامعه و نمونه آماری

جامعه آماری این تحقیق، محدود به بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد. از خصوصیات مهم و اصلی این جامعه رسمیت، جامعیت و ارائه منظم اطلاعات روزانه قابل اتکا، می‌باشد.

این تحقیق شامل یک دوره ده ساله از فروردین ۱۳۸۲ تا اسفند سال ۱۳۹۱ می‌باشد که در آن از اطلاعات سری زمانی روزانه شاخص کل استفاده شده است. از آنجایی که شاخص‌ها عصاره و حاصل تجمیع کل شرکت‌های بورس می‌باشد، این جامعه می‌تواند کاملاً واقعی باشد. شاخص‌های مختلف بورس تهران به‌عنوان معیار و نماینده فعالیت بورس تهران می‌باشد.

در بورس اوراق بهادار تهران شاخص‌های زیادی محاسبه می‌گردد که هر شخص یا گروهی بنا به نیاز خود از آنها استفاده می‌کند. در این پژوهش از شاخص کل، به دلیل جامعیت آن به‌عنوان معیاری برای بازده بازار استفاده شده است.

۳-۴ روش نمونه‌گیری و برآورد حجم نمونه

موضوعی که اکثر پژوهشگران در تحقیق با آن روبرو هستند، اندازه یا حجم لازم برای نمونه است. در این رابطه یک قانون کلی وجود دارد: «بزرگترین اندازه ممکن نمونه، مناسب است.» (خاکی، ۱۳۸۸)

داده‌های مورد استفاده در این پژوهش، مربوط به شاخص کل قیمت سهام بورس اوراق بهادار تهران است که به صورت روزانه منتشر می‌شود. این اطلاعات مشتمل بر ۲۲۳۱ مشاهده است که مربوط به یک دوره زمانی از ۵ فروردین ۱۳۸۲ تا ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ می‌باشد. سپس بازده روزانه برای تمامی روزها محاسبه گردید. بعد از دسته‌بندی، داده ها در سه ستون قرار گرفتند. به این صورت که داده‌های مربوط به بازده روزهای قبل و بعد از تعطیلات جدا شدند. از بازده سه روز قبل و سه روز بعد از تعطیلی، میانگین گرفته شد و در ستون مربوط به بازده روز غیرتعطیل قرار گرفت و در مقابل آن بازده روز قبل و بعد از تعطیلی جای گرفت. به این ترتیب، تعداد روزهای قبل و بعد از تعطیلی، هرکدام شامل ۱۳۸ مشاهده بود.

در یک دسته‌بندی دیگر، تعطیلات از یکدیگر متمایز شدند و در سه گروه تعطیلات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت قرار گرفتند. تعداد تعطیلات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به ترتیب شامل ۵۲، ۶۲ و ۲۴ مشاهده بود.

در دسته‌بندی دیگری تعطیلات شادی و سوگواری از یکدیگر جدا شدند. ۷۴ تعطیلی شادی شامل اعیاد، میلاد، مبعث و روزهای ملی در این دوره ده ساله جای گرفت و ۵۶ تعطیلی مربوط به ایام سوگواری شامل شهادت و رحلت، یافت شد.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید