پایان نامه تاثیر امکان¬سنجی ابعاد فنی موثر در پیاده¬سازی فناوری RFID در مبارزه با قاچاق کالا

اجزای اصلی سیستم­های مبتنی بر RFID و نحوه عملکرد آن:

اجزای تشکیل­دهنده سیستم­های مبتنی بر RFID شامل برچسب یا شناسه [۱]، داده خوان [۲]، زیرسیستم[۳] پردازش داده است.

۲-۵-۱- تگ یا برچسب یا شناسه

برچسب­ها  وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شی یا فرد هستند که ما می­خواهیم آن را ردیابی کنیم. هر برچسب شامل دو قسمت اصلی تراشه جهت حفظ و تامین حافظه و آنتن جهت ارسال اطلاعات است. برای شناسایی هر شی یا شخص در سیگنال­های رادیوشناسه، نیازمند به نصب یک برچسب بر روی آن می­باشیم. در مرحله نخست زیرلایه از جنس PVC، یا کاغذ و یا موادی نظیر آن در نظر گرفته می­شود و سپس آنتن از جنس رسانا ( جهت برقراری ارتباط رادیویی با دستگاه­های خواننده) بر روی آن قرار می­گیرد. در مرحله بعد تراشه از جنس نیمه­هادی به آنتن جوش داده می­شوند و دست آخر به وسیله یک لایه محافظتی پوشیده می­شود که معمولا برای گریز از گزند رطوبت و آسیب­های متداول از لفاف پلاستیکی در ساخت آن استفاده شده است (مدیری، شیرافکن ، ۱۳۸۹).

۲-۵-۱-۱- فرکانس­های تگ

چهار باند فرکانسی اصلی برای برچسب­های RFID وجود دارد:

فرکانس پایین[۴]: ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلو هرتز

فرکانس بالا[۵]:۵۶/۱۳ مگا هرتز

فرکانس بسیار بالا[۶]: ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگا هرتز

فرکانس فوق بالا یا میکروویو[۷]: ۴۵/۲ گیگا هرتز

*فرکانس پایین: این نوع تگ­ها در فرکانس ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلو هرتز عمل می­کنند و عموما غیر­فعال بوده ، از میدان نزدیک القا مغناطیسی[۸] استفاده می­کنند( مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸). در این بازه سرعت خواندن اطلاعات قرائت­گر پایین بوده، دارای برد کمی بوده ( در حدود ۳/. متر) و بیشتر برای کاربردهایی مانند ردیابی حیوانات، کنترل دستی و …. استفاده می­شود ( مدیری ، شیرافکن ، ۱۳۸۹).

تگ­های فرکانس پایین در مواردی مثل آب، چوب، آلومینیوم قابل نفوذ بوده و در کاربردهای عمومی مانند شناسایی حیوانات [۹]، امنیت خودروها [۱۰]، سیستم اعلام متجاوز (هشداردهنده) و امور بازرگانی استفاده می­شوند ( مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸).

*فرکانس بالا : بازه فرکانسی بین ۵۵۳/۱۳ تا ۵۶۷/۱۳مگا هرتز است. در این بازه سرعت خواندن اطلاعات برچسب توسط برچسب خوان متوسط بوده و عموما غیرفعال بوده، از القا مغناطیسی برای انتقال اطلاعات استفاده می­کنند (مدیری ، شیرافکن، ۱۳۸۹). تگ­های فرکانس بالا در مواردی مثل آب، چوب، آلومینیوم به خوبی عمل کرده، نرخ انتقال داده آنها در مقایسه با تگ فرکانس پایین بیشتر و ارزان­تر است. دامنه خواندن این تگها بین ۱ تا ۳۶ اینچ (۱ متر) است. تگ­های فرکانس بالا معمولا در راه­کارهایی مثل قفسه­های هوشمند[۱۱]، کارت­های هوشمند[۱۲]، مدیریت کتابخانه­ها، بار مسافران و مانند اینها کاربری دارند و همچنین گسترده­ترین کاربری را در جهان هم اکنون دارا هستند (مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸).

*فرکانس بسیار بالا: بازه فرکانسی آن بسته به استانداردهای موجود در هر کشور متفاوت است(مدیری، شیرافکن، ۱۳۸۹) به طور مثال در آمریکا نوع فعال آن معمولا در فرکانس­های ۴۳۳ مگا هرتز و نوع غیرفعال آن در فرکانس­های ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگا هرتز عمل می­کنند. به طور کلی تگ­های غیرفعال فرکانس­های بسیار بالا در موادی مثل فلزات و آب کارایی ندارند. این تگ­ها در فواصل بیشتر از ۳۶ اینچ (۱ متر) به خوبی عمل کرده و تا فاصله حدود ۱۰ متر این کارایی را حفظ می­کنند(مقدسی، سبحان منش، ۱۳۸۸).

[۱]Tag

[۲]Reader

[۳]Subsystem

[۴]LF=Low Frequency

[۵]HF= High Frequency

[۶]UHF= Ultra High Frequency

[۷]Super High Frequency – Microwave

[۸]Near Field Inductive Coupling

[۹] Animal Identification

[۱۰]Automobile Security

[۱۱]Smart Shelf

[۱۲]Smart Cards

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید