پایان نامه تاثیر امکان¬سنجی ابعاد فنی موثر در پیاده¬سازی فناوری RFID در مبارزه با قاچاق کالا


اجزای اصلی سیستم­های مبتنی بر RFID و نحوه عملکرد آن:

اجزای تشکیل­دهنده سیستم­های مبتنی بر RFID شامل برچسب یا شناسه [۱]، داده خوان [۲]، زیرسیستم[۳] پردازش داده است.

۲-۵-۱- تگ یا برچسب یا شناسه

برچسب­ها  وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شی یا فرد هستند که ما می­خواهیم آن را ردیابی کنیم. هر برچسب شامل دو قسمت اصلی تراشه جهت حفظ و تامین حافظه و آنتن جهت ارسال اطلاعات است. برای شناسایی هر شی یا شخص در سیگنال­های رادیوشناسه، نیازمند به نصب یک برچسب بر روی آن می­باشیم. در مرحله نخست زیرلایه از جنس PVC، یا کاغذ و یا موادی نظیر آن در نظر گرفته می­شود و سپس آنتن از جنس رسانا ( جهت برقراری ارتباط رادیویی با دستگاه­های خواننده) بر روی آن قرار می­گیرد. در مرحله بعد تراشه از جنس نیمه­هادی به آنتن جوش داده می­شوند و دست آخر به وسیله یک لایه محافظتی پوشیده می­شود که معمولا برای گریز از گزند رطوبت و آسیب­های متداول از لفاف پلاستیکی در ساخت آن استفاده شده است (مدیری، شیرافکن ، ۱۳۸۹).

۲-۵-۱-۱- فرکانس­های تگ

چهار باند فرکانسی اصلی برای برچسب­های RFID وجود دارد:

فرکانس پایین[۴]: ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلو هرتز

فرکانس بالا[۵]:۵۶/۱۳ مگا هرتز

فرکانس بسیار بالا[۶]: ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگا هرتز

فرکانس فوق بالا یا میکروویو[۷]: ۴۵/۲ گیگا هرتز

*فرکانس پایین: این نوع تگ­ها در فرکانس ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلو هرتز عمل می­کنند و عموما غیر­فعال بوده ، از میدان نزدیک القا مغناطیسی[۸] استفاده می­کنند( مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸). در این بازه سرعت خواندن اطلاعات قرائت­گر پایین بوده، دارای برد کمی بوده ( در حدود ۳/. متر) و بیشتر برای کاربردهایی مانند ردیابی حیوانات، کنترل دستی و …. استفاده می­شود ( مدیری ، شیرافکن ، ۱۳۸۹).

تگ­های فرکانس پایین در مواردی مثل آب، چوب، آلومینیوم قابل نفوذ بوده و در کاربردهای عمومی مانند شناسایی حیوانات [۹]، امنیت خودروها [۱۰]، سیستم اعلام متجاوز (هشداردهنده) و امور بازرگانی استفاده می­شوند ( مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸).

*فرکانس بالا : بازه فرکانسی بین ۵۵۳/۱۳ تا ۵۶۷/۱۳مگا هرتز است. در این بازه سرعت خواندن اطلاعات برچسب توسط برچسب خوان متوسط بوده و عموما غیرفعال بوده، از القا مغناطیسی برای انتقال اطلاعات استفاده می­کنند (مدیری ، شیرافکن، ۱۳۸۹). تگ­های فرکانس بالا در مواردی مثل آب، چوب، آلومینیوم به خوبی عمل کرده، نرخ انتقال داده آنها در مقایسه با تگ فرکانس پایین بیشتر و ارزان­تر است. دامنه خواندن این تگها بین ۱ تا ۳۶ اینچ (۱ متر) است. تگ­های فرکانس بالا معمولا در راه­کارهایی مثل قفسه­های هوشمند[۱۱]، کارت­های هوشمند[۱۲]، مدیریت کتابخانه­ها، بار مسافران و مانند اینها کاربری دارند و همچنین گسترده­ترین کاربری را در جهان هم اکنون دارا هستند (مقدسی ، سبحان منش ، ۱۳۸۸).

*فرکانس بسیار بالا: بازه فرکانسی آن بسته به استانداردهای موجود در هر کشور متفاوت است(مدیری، شیرافکن، ۱۳۸۹) به طور مثال در آمریکا نوع فعال آن معمولا در فرکانس­های ۴۳۳ مگا هرتز و نوع غیرفعال آن در فرکانس­های ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگا هرتز عمل می­کنند. به طور کلی تگ­های غیرفعال فرکانس­های بسیار بالا در موادی مثل فلزات و آب کارایی ندارند. این تگ­ها در فواصل بیشتر از ۳۶ اینچ (۱ متر) به خوبی عمل کرده و تا فاصله حدود ۱۰ متر این کارایی را حفظ می­کنند(مقدسی، سبحان منش، ۱۳۸۸).

[۱]Tag

[۲]Reader

[۳]Subsystem

[۴]LF=Low Frequency

[۵]HF= High Frequency

[۶]UHF= Ultra High Frequency

[۷]Super High Frequency – Microwave

[۸]Near Field Inductive Coupling

[۹] Animal Identification

[۱۰]Automobile Security

[۱۱]Smart Shelf

[۱۲]Smart Cards

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل