پایان نامه تاثیر آموزش خودکنترلی بر کاهش پرخاشگری در دانش آموزان


استرس والدینی

استرس یک عامل خطرآشکاربرای اختلال سلامت روانی است(سازمان خدمات انسانی و سلامت آمریکا[۱]،۱۹۹۹). اصطلاح استرس در ادبیات با معانی مختلفی مشخص شده است (ماسن[۲]،۱۹۷۵)، مدل پزشکی، محیطی و روانی انواعی از استرس هستند (ام.سی.نامارا[۳]،۲۰۰۰). در مدل پزشکی استرس یک مرحله مضطرب کننده در پاسخ شخصی به عوامل محیطی ناگهانی است. این پاسخ از ارگانیسم را می توان با افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشارخون و وجود هورمونها ونوروترانسمیترها(کورتیزول، آدرنالین، نوراپی نفرین) اندازه گیری کردکه باعث افزایش تحریک درارگانیسم می شود(سلیه[۴]،۱۹۹۳). اضطراب در محدوده ی نرمال روی می دهد که بصورت طبیعی سازگاری ایجاد می شود و برای ارگانیسم تحریک جهت ایجاد مقدار مؤثری استرس بوجود می آورد. به هرحال در زمان طولانی، محرکهای مزمن از سیستم استرس- پاسخ باعث از بین رفتن کارکرد ایمنی می شود(استین و میلر[۵]،۱۹۹۳) و رضایتمندی زندگی را کاهش می دهد(ایوانس، بالگیر،هیگ[۶]،۱۹۹۸).

در مدل محیطی، استرس یک عامل خارج ارگانیسم است که شامل تهدیدها ازیک آسیب جدی ویا حالتهای نفرت انگیز محیطی است.استرس در این نوع، با استفاده از عوامل استرس زای موجود اندازه گیری می شود، لیستی از عوارض شخصی قابل قبول حوادث وجود دارد.استرسهای خارجی می توانند با اضطراب خارجی منفی، افسردگی و پرخاشگری مرتبط باشد (جاسر[۷] و همکاران، ۲۰۰۵)، طبق دستاوردهای آکادمیک (الوا و دی لوس ریس[۸]،۱۹۹۹) توهین کردن (چاسین و همکاران[۹]،۲۰۰۳)، رضایت اجباری از زندگی(ام سی کا نایت،هابر،سالدو[۱۰]،۲۰۰۲) هم در آنها وجود دارد.

[۱] U.S. Department of Health and Human Services

[۲] Mason

[۳] McNamara, S

Selye [4]

[۵] Stein & Miller,

[۶] Evans., Bullinger & Hygge, S

[۷] Jaser.

[۸] Alva & de Los Reye

[۹] Chassin

[۱۰] McKnight, C. G., Huebner, E. S., & Suldo, S

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید