تحقیق : تاثير شرايط مختلف بر يادگيري


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: تاثير شرايط مختلف بر يادگيري

مقدمه

انسان هايي كه ما مي شناسيم و با آنها در ارتباطيم، بر اثر يادگيري به آنچه كه هستند رسيده اند. آنان عادت هاي زندگيشان را آموخته اند، و اين عادت ها و همين طور خزانه معلومات، مهارت ها و شايستگي هاي انسانيشان كه آنان را افراد متمايزي مي سازد، مي‌توانند با يادگيري تغيير يابند.

بزرگسالان افرادي بسيار قابل انطباق هستند و به شايستگي عمل مي كنند. اينكه چگونه توانسته اند از نقطه شروع كودكي فوق العاده متكي به ديگران و نسبتاً بي كفايت بوده اند تا به اين نقطه پيش بروند، پرسشي حائز اهميت و قابل تعمق است. به طور حتم، بخشي از پاسخ به اين پرسش در ساختار وراثتي و درك فرايند تحول (رشد) در جريان نشو و نما نهفته است. بخش ديگر كه به مجموعه شرايط متفاوت در زندگي فرد مربوط مي‌شود، همانا يادگيري است. به طور كلي مشخص شده است كه مهارت هاي انساني، ارج نهادن ها و استدلال ها با گوناگوني فراوانشان، همين طور اميدها، آرزوها، نگرش ها و ارزش هاي انساني از لحاظ تحول تا حد زيادي به رويدادهايي وابسته اند كه يادگيري ناميده مي شود.

اگر شخص بخواهد مي تواند در همين نقطه به تفكر خود در مورد يادگيري پايان دهد و خود را اين گونه قانع سازد كه تحول انسان با تمام تجلياتش به دو عامل رشد و يادگيري و كنش متقابل بين آنها وابسته است. شخص مي تواند در مورد كودك بگويد «او خواهد آموخت» درست همان گونه كه مي گويد «او بزرگ خواهد شد و اين چيزها را پشت سر خواهد گذاشت» و انكار چنين بياناتي بس دشوار است. اما برابر ساختن يادگيري و رشد و نمو به عنوان رويدادهاي طبيعي به منزله ناديده گرفتن مهمترين تفاوت بين آن دو است. عواملي كه بر رشد و نمو اثر مي گذارند به مقدار زياد جنبه ارثي دارند؛ اما، عواملي كه بر يادگيري تأثير مي كنند، اساساً با رويدادهايي كه در محيط زيست فرد وجود دارند، معين مي شوند. وقتي خمير مايه ارثي فرد هنگام بستن نطفه تعيين شد، تغيير در رشد او به آساني ميسر نيست، مگر با تدابير بسيار استثنايي، اما اعضاي جامعه انسان كه خود مسؤل مراقبت از شخص در حال تحول است، بر رويدادهايي كه يادگيري را تحت تأثير قرار مي دهند كنترل زياد دارد. همان طور كه به ما گفته اند «تجربه بزرگترين معلم است». اين بدان معني است كه رويدادهايي را كه فرد در حال تحول، تجربه مي كند- چه در منزل، چه در محيط جغرافيايي و مدرسه، يا در محيط هاي اجتماعي گوناگون ديگر- يادگيري او را مشخص مي سازند، و بنابراين تا حد زيادي نشان مي دهند كه او چگونه فردي خواهد شد.

اين وابستگي شديد يادگيري به شرايط محيطي، مسؤليت عظيمي را براي تمام افراد جوامع بشري به بار مي آورد. موقعيت هايي كه كودكان در حال تحول در آنها قرار مي‌گيرند، چه اين موقعيت ها عمدي باشند يا غير عمدي، حداكثر تأثير را روي آنان خواهند گذاشت. در واقع، در حال حاضر درك بسيار روشني از اين كه حدود اين تأثير چه مي تواند باشد، وجود دارد. آيا موقعيت هايي كه امروزه فرد در حال تحول به طور مرسوم در آنها قرار مي گيرد آن چنان هستند كه مشوق پرورش متفكران متعهد، هنرمندان و يا دانشمندان بزرگ باشند؟ يا اين موقعيت ها چنان هستند كه چنين تحولي را سركوب مي كنند و بهره گيري كامل از تفكر و تعقل انسان را مانع مي شوند؟

پي بردن به اين اقعيت كه يادگيري تا حد زيادي به رويدادهايي وابسته است كه فرد در محيط زيستش با آنها كنش متقابل دارد، ما را قادر مي سازد تا به يادگيري به عنوان رويدادي كه مي شود آن را دقيق تر مورد بررسي قرار داد و عميق تر فهميد، بنگريم. يادگيري، رويدادي كه صرفاً به طور طبيعي اتفاق بيفتد نيست، بلكه رويدادي است كه تحت شرايط قابل مشاهده معين رخ مي دهد. به علاوه، اين شرايط قابل تغيير و كنترل هستند، و اين امر بررسي رويدادهاي يادگيري را با روش هاي علمي ممكن مي سازد. شرايطي را كه تحت آن يادگيري رخ مي دهد مي توان مشاهده و به زبان عيني توصيف كرد. همچنين مي توان روابط بين اين شرايط و تغييرهايي را كه بر اساس يادگيري در رفتار فرد رخ مي دهند مشخص كرد و در مورد آنچه كه آموخته شده است استنتاج هايي انجام داد. همچنين مي توان مدل ها و نظريه هاي علمي تدوين كرد تا بدان وسيل تغييرات مشاهده شده را تبيين نمود، همانطور كه در ساير رويدادهاي طبيعي چنين اقدامي صورت مي گيرد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : تاثير شرايط مختلف بر يادگيري

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید