پایان نامه تاب آوری روانی و امید به زندگی در بین مادران کودکان ناشنوا


۲ـ۱ـ پیش­درآمد

کلمه­ی تاب­آوری از لغت لاتین[۱] به معنای «به طور ناگهانی عقب­نشینی کردن» گرفته شده است؛ اگرچه هنوز در اینکه این کلمه ابتدا در چه رشته­هایی استفاده شده است اختلاف نظر وجود دارد. برخی می­گویند بوم­شناسی و برخی دیگر بر فیزیک نظر دارند. در زمینه­ی بوم­شناسی، این کلمه در پی انتشار کتاب تاب­آوری و پایداری سیستم­های اکولوژیکی در سال ۱۹۷۳ رواج پیدا کرد. کلمه­ی تاب­آوری به عنوان یک چارچوب، به مفهومی برمی­گردد که به راحتى می­تواند با تمامی مراحل و بخش­هاى سوانح و مدیریت بحران ارتباط پیدا کند. این روزها از واژه­ی تاب­آوری به کرات استفاده می­شود تا برخی از پیچیدگى­هاى موجود با این مفهوم بررسی شده و سؤالاتی برای محققین و تصمیم­گیرندگان در مورد راههاى بنا نهادن و حفظ آن ارائه گردد (بدری و دیگران، ۱۳۹۲: ۴۰)

تاب­آوری به فرایند پویای انطباق مثبت با تجربه­های تلخ و ناگوار اطلاق می­شود .تاب­آوری، که «مقاومت در برابر استرس» یا «رشد پس ضربه­ای» نیز نامیده شده است، در امتداد یک پیوستار با درجات متفاوت از مقاومت در برابر آسیب­های روان شناختی قرار می­گیرد. تاب­آوری، بر حسب این تعریف، فراتر از جان سالم بدر بردن از استرس­ها و ناملایمات زندگی است و با رشد مثبت، انطباق­پذیری و رسیدن به سطحی از تعادل پس از به وجود آمدن اختلال در وضعیت تعادلی پیشین، مطابقت می­کند. بنابراین تاب­آوری به انطباق موفقی گفته می­شود که در آوردگاه مصائب و استرس­های توان کاه و ناتوان ساز آشکار می­گردد. این تعریف از تاب­آوری، بیانگر کنش­وری و پویایی سازه­ای است که مستلزم تعامل پیچیده بین عوامل خطرساز و محافظت­کننده است .

[۱]– resilio

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید