پایان نامه تأمل درباره روش برنامه فلسفه برای کودکان


عنوان کامل پایان نامه : رهاوردهای هرمنوتیک فلسفی گادامر برای برنامه فلسفه برای کودکان

۲. ۱٫ ۳٫ ۳٫ معلمان تغيير‌نقش‌داده

سال‌های نخستین مدرسه زمانی است که کودکان برای اولین بار با یادگیری منظم مواجه می‌شوند و نگرشِ همیشگی آن‌ها به دانش و تحصیل در طول این دوره شکل می‌گیرد. عدم موفقیت در آشناسازی کودکان با لذت‌های یادگیری که تا آخر عمر به ایشان صدمه می‌زند، بی‌انصافی بزرگی در حق آن‌هاست (وارتنبرگ،۱۳۹۰: ۱۲). معلم، راهنمایی است که بر فرایند حل مسأله دانش آموزان نظارت دارد تا مطمئن شود این فرایند مبتنی بر هنجارهایی پیش می‌رود که به کودکان فرصت می‌دهد با هم به صورت مشارکتی کار کنند (همان: ۲۴).

معلم بايد دانش‌آموزان مباحثه‌کننده را تشويق و حمايت کند و به آن‌ها روحيه دهد تا به استعدادهاي فلسفي خودشان ايمان داشته باشند؛ بنابراين، در اين‌جا نقش معلم به کلي تغيير مي‌کند. او ديگر انتقال‌دهنده‌ي اطلاعات و حاکم مطلق کلاس نيست. فقط دانش‌آموزان نيستند که در کلاس مورد پرسش قرار مي‌گيرند، بلکه دانش‌آموزان مي‌توانند از معلم خود سؤال کنند و از او انتقاد کنند. به عبارت ديگر، معلم هم مي‌تواند از شاگردان مطلب ياد بگيرد. تنها کار معلم، هدايت شاگردان به سوي درست اندیشیدن و نزديک‌شدنِ به حقايق است (ناجي،۱۳۸۳: ۱۹).

در چارچوب برنامه آموزش فلسفه به کودکان، معلم نمي‌گويد چه چيزي درست و چه چيزي نادرست است. در اين سيستم بر گفت‌و‌گو تکيه مي‌شود؛ يعني معلم بايد گفت‌و‌گو را رواج دهد. اين گفت‌و‌گو در ميان هم‌سالانِ با سوادِ تجربي نسبتاً يکسان صورت مي‌گيرد، نه در رابطه‌اي عمودي و يک‌طرفه ميان معلمي دانا و شاگردي نادان. در اينجا بر ديالوگ و دو‌طرفه‌بودن پرسش و پاسخ در ميان هم‌سالان تاکيد می‌شود (باقري، ۱۳۸۵ به نقل از هدايتي، ۱۳۸۸).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اين پژوهش به دنبال بررسي و پاسخگويي به پرسش‌هاي زير است:

ره‌آورد هرمنوتيک فلسفي گادامر براي محتوای «برنامه فلسفه براي کودکان» چه مي‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتيک فلسفي گادامر براي روش «برنامه فلسفه براي کودکان» چه مي‌تواند باشد؟

ره‌آورد هرمنوتيک فلسفي گادامر براي ارزیابی «برنامه فلسفه براي کودکان» چه مي‌تواند باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : رهاوردهای هرمنوتیک فلسفی گادامر برای برنامه فلسفه برای کودکان