پایان نامه بررسی و نقد ادعای عدم اعتقاد توحید الوهیت شیعه با توجه به کتاب عقائد الشیعه اشرف الجیزاوی


دانشکده اصول دین

گروه علوم قرآن و حدیث

پژوهش نامه کارشناسی ارشد

موضوع:

بررسی و نقد ادعای عدم اعتقاد توحید الوهیت شیعه با توجه به کتاب عقائد الشیعه اشرف الجیزاوی

استاد راهنما

دکتر مهدی باکوئی

استاد مشاور

دکتر محمد ابراهیمی راد

شهریور 1392

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

موضوع رساله پیش رو در باب رفع اتهام شرک از مذهب تشیع و پاسخ به شبهاتی است که آقای اشرف الجیزاوی در کتاب خود با عنوان «عقائد الشیعه» آورده است. هدف از انجام چنین پروژه‌ای رفع اتهام شرک و تبیین عقاید شیعه و استحکام عقاید جوانان و نیز خنثی سازی شیعه هراسی و تفرقه‌ای است که دشمنان شیعه سعی در ایجاد آن دارند. در این رساله سعیمان بر این بود که از منابع دست اول بخصوص منابع خود اهل سنت استفاده کنیم که شامل کتب تاریخی، حدیثی، عقاید و سیره می‌باشد. رساله پیش رو در چهار فصل تنظیم شده است. در فصل اول به بیان کلیّات مسأله پرداخته‌ایم از قبیل تبیین اجمالی موضوع این طرح، سوالات اصلی و فرعی مسأله، نظریه‌های موجود، اهمّیت این موضوع و… در فصل دوم به طرح مسأله توحید پرداخته و انواع آن را ذکر کرده و دیدگاه شیعیان را در باب توحید بیان نمودیم. در فصل سوم به بررسی مسأله‌ی امامت و نیز اثبات این مقام برای اهل بیت: به ویژه علی بن ابیطالب7 پرداختیم. ابتدا به اثبات وجود مقام امامت پرداختیم و معلوم کردیم که صاحب چنین مقامی باید معصوم باشد آنگاه تبیین نمودیم که چنین مقامی باید از جانب خداوند متعال باشد. در مرحله‌ی سوم به اثبات عصمت ائمه: پرداختیم و در مرحله چهارم این فصل نیز با استناد به آیات مباهله، تبلیغ، اکمال دین، صادقین، مودّت و تطهیر به اثبات ولایت بلافصل علی بن ابیطالب7 و بالطبع سایر ائمه: مبادرت ورزیدیم. در فصل چهارم نیز به تبیین شبهات مطرح شده از سوی آقای اشرف الجیزاوی پرداخته و با استناد به آیات قرآن و براهین عقلی و استدلالی به شبهات مطرح شده پاسخ دادیم و از روایاتی که ایشان برای تهمت‌های خویش استفاده کرده بودند رفع ابهام نمودیم. در این فصل به ده شبهه پاسخ گفتیم که عبارتند از توسل به ائمه: و استغاثه به قبور ایشان، واسطه قرار دادن ایشان در اجابت خواسته‌هایمان از پروردگار، استشفاء به تربت سیدالشهدا7، خواندن خدا با نام ائمه:، تحقق هدایت انبیاء با پذیرش ولایت ائمه:، نیازمندی یا عدم نیاز خداوند متعال به ائمه:، اعتقاد به اینکه زیارت عتبات عالیات برتر از زیارت کعبه است، اعتقاد به این که توحید بدونه پذیرش ولایت ائمه: محقق نمی‌شود، اعتقاد به این که مراد از توحید در عبادت اقرار به ولایت علی7 و سایر ائمه: است و مسأله‌ی تحلیل و تحریم توسط ائمه:. در پایان نیز نتیجه حاصل از این رساله را آوردیم.

کلید واژه‌ها: توحید، شرک، ائمه، ولایت، امامت، شیعه، شبهه، وهابیت

فهرست

مقدمه. 1

فصل اول: کلیات

1-1- معرفی و تبیین موضوع. 4

1-2- اهمیت و ضرورت موضوع. 4

1-3- سوالات تحقیق. 5

1-3-1- سوال اصلی. 5

1-3-2- سوالات فرعی. 5

1-4- پیشینه تحقیق. 6

1-5- فرضیه‌ها و نظریه‌های بدوی تحقیق. 6

1-6- روش تحقیق. 6

فصل دوم: توحید و اقسام آن

پیشگفتار. 8

2-1- توحید در لغت. 9

2-2- مفهوم توحید. 9

2-3- اهمیت توحید. 10

2-4- مراتب توحید. 11

2-4-1- توحید در ذات. 11

2-4-1-1- توحید ذاتی در قرآن. 12

2-4-2- توحید در صفات. 13

2-4-3- توحید عبادی یا عملی. 14

2-4-3-1- عبادت چیست. 14

2-4-3-2- ظرافت شرک. 17

2-4-4- توحید در افعال. 18

2-4-4-1- توحید در خالقیت. 19

2-4-4-2- توحید در مالکیت. 20

2-4-4-3- توحید در ربوبیت. 21

2-4-4-4- توحید در رازقیت. 21

2-4-4-5- توحید در ولایت. 22

2-4-4-6- توحید در اطاعت. 23

و…

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید