پایان نامه بررسی و مقایسه عوامل موثر بر کمرویی دانش آموزان


متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان :بررسی و مقایسه عوامل موثر بر  کمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع  ابتدایی و ارائه راهکارهای موثر در این  زمینه در شهر سرپل ذهاب در سال تحصیلی  90-1389

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

مقدمه :

در هر جامعه درصد قابل توجهی از کودکان و نوجوانان و بزرگسالان و نوجوانان و بزرگسالان بدون آنکه تمایلی داشته باشند ناخواسته خود را در حصار کمرویی قرار داده اند که قابلیت های ارزشمند آن در اثر پدیده کمرویی ناشناخته باقی می ماند، پدیده کمرویی در بین بزرگسالان بسیار پیچیده می باشد که ممکن است از لحاظ روانی نیازهای درونی و هدف ها و برنامه های شخصی و اجتماعی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. اصولاً کمرویی عاطفه اجتماعی است. آثار و علائم این حالت بیشتر در جمع افراد است که در شخص ظاهری می شود این حالت از احساس خود کم بینی سرچشمه می گیرد و در برخی موارد آن قدر شدت    می یابد که تمامی شخصیت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

به طوری که چنین فردی را از انجام زندگی روزمره در زندگی اجتماعی باز می ماند. بسیاری از فرصت ها و موقعیت های اجتماعی خود را از کف می دهد. چنین فردی از حضور در اجتماع یا جمع افراد دچار ناراحتی های گوناگون می شود که در وضعیت جسمانی او نیز اثر می گذارد.

کمرویی یا خجالتی بودن همیشه با یک درماندگی همراه است و در جوار واژه های زندگی اجتماعی، خانوادگی، و حرفه ای قرار می گیرد این امر کاملاً قابل هضم است. چرا که یک شخص خجالتی در وفق دادن با شرایطی که برای او خطرناک به نظر می رسد ناتوان است. راهی که خود آن را بوجود یا پدید آورده است گرفتار می باشد. او هیچ کاری را به سادگی نمی تواند انجام دهد و همه چیز را به خاطر اوضاع مقصر می داند. جای بسی تأسف است که مشاهده می کنیم تواناییهای عظیم افراد خجالتی علی رغم تمامی هوش و ذکاوتشان به هدر می رود و به زندگی ادامه می یابد و افراد خجالتی به حالت سنگ درمی آیند و زندگی آنها بدون کسب موفقیت تمام می شود، تنها به خاطر اینکه عقیده دارند شرایط خاص آنها و شکست هایشان غیر قابل اجتناب بوده اند. به علاوه از طریق فقدان تفاهمی که غالباً با آن روبرو هستند خود ناخواه به این نتیجه نادرست می رسند. (آقایی- 1371 ص 66)

کمرویی مقوله ای نا روشن است هر چه نزدیک تر بنگریم تنوع بیشتری در آن مشاهده می کنیم کمرو بودن نشانگر صفت فردی است که بخاطر«ترسویی، احتیاط کاری، اطمینانی» نزدیک شدن به او مشکل است. فرد کمرو هشیاراند از مراجعه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام کاری همراه با آن بیزار است.

در گفتار و کردار خود ملاحظه کار است و توانایی ابزار وجود نداشته و به طور مخصوص می ترسد. بخصوص ترس از افرادی که به دلایل عاطفی تهدید کننده به شمار می آیند. بیگانگان یا افراد ناشناس به دلیل تازگی حضورشان یا عدم اطمینان به آنان یا مسئولیت افراد جنس مخالف پیامدهای منفی و شدت کمرویی هر قدر باشد باز هم می توان بر مشکل غلبه کرد. و برای انجام این کار لازم است ریشه های کمرویی را بشناسیم و آن وقت برنامه ای مناسب برای تغییر پایه ای آن طرح ریزی کنیم.(رزم آرا 1373، ص 48)

کمرویی پدیده ای است که سرتاسر زندگی افراد کمرو را تحت تأثیر خود قرار می دهد و بسیاری از استعدادهای او را از بین می برد و فرد را در صحنه زندگی اجتماعی ضعیف و ناتوان ظاهر می سازد افراد کمرو در رفتارهای اجتماعی بیشتر منفعل ظاهر می سازد افراد کمرو در رفتارهای اجتماعی بیشتر منفعل ظاهر می شوند تا فعال آنها از قرار گرفتن در جمع می ترسند و هنگامی که در جمع ظاهر می شوند خود را گم  می کنند و احساس درد و رنج می کنند و اگر هم بخواهند مطلبی را در جمع ابراز کنند فراموشی بر آنها غلبه می کند مثل اینکه مغزشان از کار افتاده است. آنها در برقرار کردن ارتباط با دیگران نیز ضعیف هستند و بیشتر افراد گوشه گیر می باشند و به همین دلیل اگر هم افراد خوبی باشند و دارای تواناییهای زیادی هم باشند به دلیل گوشه گیری همچنان ناشناخته می مانند و کمی هم به آنها توجهی نمی کند. این افراد از دفاع کردن از حقوق خود نیز ناتوان هستند.( رزم ، 1373، ص 89تا123)

افراد کمرو در زندگی حرفه ای، تحصیلی، زناشویی و دیگر جنبه های زندگی خود ضعیف و ناتوان          می باشند این افراد هیچ لذتی از زندگی خود نمی برند و زندگی ایی سرشار از مشکلات و اضطراب و رنج و درد دارند.

افراد کمرو حصاری را به دور خود کشیده اند و در درون این حصار به خود می پیچند و به درون خود      می نگرد اما این افراد در عالم درونشان خود می دانند که افرادی با تواناییهای قابل توجهی هستند و در بسیاری از جنبه ها و تواناییها حتی از دیگران برتر می باشند و می توانند کارهایی را انجام دهند که دیگران قادر به انجامشان نیستند اما هر بار که می خواهند کاری انجام دهند به علت گرفتار شدن در چنگ کمرویی نمی توانند وارد عمل شوند. این حصار و قفس محکم که افراد کمرو را احاطه کرده مواد اولیه اش از شرایط اجتماعی محیطی فراهم می شود و عاملان اصلی اش والدین این افراد می باشند و بعد بستگان و دوستان و معلمان، عاملان اصلی این قفس و حصار محکم باید اقدام به شکستن بنمایند. ( افروز ، 1374 ، ص 11تا 35 )

افراد، جوامع، خانواده ها و فرهنگ های مختلف برای کمرویی معنای متفاوتی بکار می برند. به عنوان مثال اغلب، نوجوانی را که به لحاظ روانشناسی اجتماعی فردی کمرو تلقی می شود به عنوان یک فرد متین و ساکت و مؤدب در نظر گرفته می شود و بعضی افراد کمرویی را برای دختران و زنان امری عادی و حتی صفتی مقبول و مثبت تلقی می نمایند و چنین دخترانی را دخترانی با حیا و با عفت می دانند حتی آنان را مورد تشویق و تمجید قرار می دهند. اما از طرف دیگر کمرویی پسران را یک مشی و طرز رفتار نامناسب و ناپسند می دانند حیا و قدرت خویشتنداری یکی از صفات انسانهای متعالی است که ارادی و ارزشمند می باشد در حالی که کمرویی پدیده ایی غیر عادی، ناخوشایند و نشانگر معلولیت اجتماعی است که برای هر دو جنس دختر و پسر امری نامطلوب و نابهنجار می باشد. خانواده و جامعه باید تفاوت حیا و کم رویی را بداند و بشناسد. حیا صرف ظاهر نشدن

براي دانلود متن کامل پايان نامه کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید