تحقیق: بررسی وضعيت اقليمی بندر انزلی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسی وضعيت اقليمی بندر انزلی

فصل اول موقعيت :

با بررسي‌هاي زمين‌شناسي، حدود 15000 سال پيش، جزيره‌اي از سطح آب درياي خزر، سربرآورد كه بعدها به نام انزلي ناميده شد و به عنوان مهمترين بندر سواحل جنوبي درياي خزر و ايران معروف گرديد.

اين جزيره بر اثر فعل و انفعالات جوي و ساير عوامل طبيعي، به صورت حاليه از دو قسمت انزلي و غازيان شكل گرفت و كانالي بين اين قسمت ايجاد گرديد كه آب چهار رودخانه از شرق (سوسرروگا ـ پير بازارروگا ـ راست خاله ـ و نهنگ روگا) و يك رودخانه از غرب (شنبه بازارروگا) از طريق آن به دريا وارد مي‌گردد.

 

انزلي مهمترين بندر ايران در ساحل درياي خزر است كه در ساحل جنوب غربي اين دريا در آخرين قسمت شرقي زبانه‌اي كه مرداب را از دريا جدا مي ‌كند قرار دارد.

گملين در سال 1771 در مورد انزلي چنين مي‌نويسد:

شهر انزلي يا به طوري كه روشها نوشته‌اند به دو قسمت قديم و جديد تقسيم مي‌شود. در قسمت قديمي جزاير و ارامنه ايراني كسي سكونت ندارد و در قسمت جديد بازرگانان روسيه و ارامنه تابع روسيه زندگي مي‌كنند.

در قديم تمام خانه‌ها بدون استثنا از جگن «نوعي ني» ساخته شده بود. به دلايل زيادي كه جاي شگفتي باقي نمي‌گذارد به نظر  ميرسد كه قدمت اين بندر بيش از پنجاه سال نمي‌باشد. به سبب اينكه بناهاي آن با چنين وسيله ساده اي ساخته شده. حريق در آنجا خسارت زيادي به بار آورده است. كلبه‌ها يا دكانهاي چوبي اين بندر در معرض همه نوع رطوبت ناشي از اختلافات جوي مي باشد و چون اين رطوبت بدون هيچ واسطه‌اي به آنها ميرسد نميتواند بي‌ضرر باشد.

كليساي ارامنه در ميان دو قسمت قديم و جديد شهر واقع شده است. شهر در طول ساحل امتداد مي‌يابد و به صورت جاده طويلي است كه به وسيله چندين جاده قطع مي‌شود و اين همان جاي است كه خليج شروع ميشود و در زير به دو شاخه كه به هم متصل است تقسيم مي گردد. آب عده‌اي از رودخانه‌ها به اين خليج مي‌ريزد.

اين خليج تقريباً انزلي را به صورت جزيره‌اي در آورده است كه شامل تعداد زيادي دهكده مي‌باشد.

در گذشته عده‌اي از مردم از طريق كشاورزي و عده ديگر از راه قايقراني امرار معاش مي‌كردند.

خاك انزلي ماسه‌ است و همين خاك است كه ساختمان بناها را به صورتي محكم و سخت در مي آورد ولي از طرف ديگر در فصل پائين اين منطقه بارانهاي فراواني دارد خسروخان گرجي كه در سال 1230 هجري كه گيلان را داشت بناهاي زيادي در آنجا ساخت كه از جمله مي توان پارك توپخانه، قورخانه، ديده بان (چراغ دريائي)، چند حمام و بازار كوچكي شامل دوازده دكان ر ا نام برد و باغي هم به نام باغ شاه در ميان پشته ساخت.

حدود موقعيت:

بندر انزلي داراي 37 درجه و 28 دقيقة عرض شمالي و 49 درجه و 28 دقيقة عرض شمالي و 49 درجه و 28 دقيقه طول شرقي است. ارتفاع آن از سطح دريا 15- است و از  شمال به درياي خزر ـ از جنوب به مرداب انزلي ـ از مشرق به خمام و رشت ـ از مغرب به منطقه طوالش محدود مي‌شود. در سال 1370 هـ . ش جمعيت مركز شهرستان 697/64 نفر و جمعيت كل شهرستان 275/122 نفر و داراي يك شهر و يك بخش و دو دهستان مشتمل بر سي و چهار  آبادي است  و به دو قسمت تقسيم مي‌شد محلات قديمي از انزلي كهنه آباد و محلات جديد تازه آباد نام داشت. زماني كه رابينو در ايران بود اين شهر داراي 790 دكان، 3 كاروانسرا و تعداد زيادي انبار يك مدرسه پسرانه و يك مدرسه دختران به روش مدارس اروپائي و هشت مكتبخانه و يك مدرسه روسي و يك مدرسه ارمني بود.


پيدايش و سوابق تاريخي بندر انزلي:

وجه تسميه، نام شهر:

نام انزلي[1] هميشه همانند معمائي مورد توجه همگان خصوصاً اهالي بندر انزلي بوده و هست و در هر فرصتي كه پيش آورند درباره آن به بحث مي‌نشينند و هر كس بدلخواه و يا بنا به شنيده‌هايش به تعبير و تفسير مي‌پردازد. در اين ميان عده‌اي نيز از كلمه انزلي بدشان مي‌آيد و آنرا زائيده افكار بلشويك‌ها مي‌دانند. در حالي كه اگر همين عده قدري به خود زحمت بدهند و به بررسي بپردازند خواهند ديد كه نام انزلي صدها سال جلوتر از انقلاب بلوشيكي بر اين شهر نهاده شده است.

[1]– فومني ـ عبدالفتاح ـ تاريخ گيلان.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : بررسی وضعيت اقليمی بندر انزلی