پایان نامه بررسی نقش معاشرت با دوستان معتاد در بازگشت زنان به اعتیاد


عنوان کامل پایان نامه : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد

بخش سوم – مبانی نظری :

در خصوص اعتیاد به عنوان یکی از متغیرهای انحرافات اجتماعی  ، دید گاههای مختلفی وجو دارد که هر یک از دیدگاهها سعی دارد از دریچه خاص خود به تبین موضوع بپردازد . دیدگاههای مطرح عبارتند از: تبین زیست شناختی ، که در این دیدگاه علل زیست شناختی مانند نقص جسمانی و وضعیت خاص ژنتیکی را باید علت کجروی اجتماعی چون اعتیاد دانست. دیدگاه بعدی دیدگاه روان شناختی است . که علل رفتارهای مانند اعتیاد را برحسب شخصیت فرد کجرو توجیه و تبین می کند . دیدگاه جامعه شناختی اعتیاد که ریشه اعتیاد را در محیط و شرایط اجتماعی جستجو می کند و علل زیر ساز بسیاری از آنها را خود جامعه می داند .

 

نظریه ها ی جامعه شناختی [۱]

نظریه های جامعه شناختی به بررسی ساختارهای اجتماعی و رفتار اجتماعی می­پردازند . بنابراین مصرف مواد را دریک ساخت اجتماعی مطالعه می­کنند . دیدگاه های جامعه شناختی اغلب مصرف مواد را محصول وضعیت ها و روابط اجتماعی می­داند که باعث ایجاد ناامیدی ، ناکامی ، محرومیت و احساس عمومی از خود بیگانگی دربین بخش های آسیب پذیر جمعیت می­شود . جامعه شناسان ریشه بسیاری از انحرافات اجتماعی را در محیط و شرایط اجتماعی جستجو می کنند و علل زیر ساز بسیاری از آن ها را خود جامعه می­دانند . رویکردهای درمانی که بر  نظریه های جامعه شناسی مبتنی هستند معمولا بر اجتماعی شدن تاکید دارند ، یعنی اتخاذ ارزش­های اجتماعی و یا تسلیم شدن به فرهنگی که به شدت مخالف مصرف مواد است . در این جا نظری به تئوری­های انحرافات به طور اختصار افکنده می­شود .

[۱] – Sociological Theory

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آیا سهولت دسترسی به موادمخدر بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا معاشرت با دوستان و همسالان معتاد بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا وضعیت اشتغال بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟
  • آیا برچسب زنی از طرف جامعه بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

۵ – آیا وجود فرد معتاد در خانواده بر بازگشت زنان به سوء مصرف موادمخدر تاثیر دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به اعتیاد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید