پایان نامه بررسی مقایسه سبك یادگیری مفهوم سازی انتزاعی دانش آموزان عادی و ناتوان یادگیری


فصل دوم:

مباني نظري پژوهش

 

در اين فصل ابتدا به بحث در مورد ناتوانی یادگیری و ماهيت و خاستگاه آنها و ارائه ديدگاه­هاي مختلف در ين مورد پرداخته خواهد ­شد، سپس رويکرد­هاي مختلف در مورد سبک­های یادگیری و ویژگی­های شخصیتی از ديدگاه روانشناسان مورد بحث قرارخواهد گرفت. در نهایت به پژوهش­هايي اشاره خواهد شد که ارتباط هر يک از اين متغيرها را با یکدیگر مورد بررسي قرار داده­اند.

۲-۱- اختلالات یادگیری

اختلال­هاي يادگيري، ‌ابتدا در دهه ۱۹۶۰ به عنوان جديدترين حوزه فرعي در مبحث كودكان استثنايي وارد شده است. با وجود اين، مي­توان آن را بزرگترين حوزه در بين اين گروه از كودكان نيز به حساب آورد. تقريباً نيمي از همه كودكاني كه در برنامه آموزش­هاي ويژه از آنها ثبت نام به عمل مي­آيد، داراي اختلال يادگيري مي­باشند (كرك و گالاگر، ترجمه جواديان،‌ ۱۳۸۰). ‌اصطلاح ناتواني­هاي يادگيري دامنه و سيعي دارد كه مشكلات زير را شامل مي­شود: مشكلات زبان، ‌رياضيات و نوشتن؛ مشكلات بصري و ادراكي، ‌مشكلات دقت[۱] يا مشكلات رفتاري. اما دقيقاً چه چيزهايي باعث ناتواني يادگيري مي­شوند بعضي از محققان درحاليكه  تلاش مي­كنند تعريف پزشكي يا خيلي علمي بيابند، ‌توجه خود را بيشتر برشناسايي وجه تمايز نيمرخ­هاي عصب روان­شناختي[۲] معطوف كرده­اند (نگاه كنيد به ورد،‌ گلاتينگ و هت[۳]، ۱۹۹۹). افراد ديگري مانند محافظه­كاران اجتماعي[۴]، اظهار مي­دارند كه اين اصطلاح، ‌براي تعريف فرايندهاي يادگيري دانش­آموزان، ‌نامناسب و ناكافيست، زيرا نمي­تواند همه توانايي­هاي و ناتوانايي­هاي كودك را در يك بافت معتبر لحاظ كرد (نگاه كنيد به اوشيا، اوشيا و آلگوزين[۵]، ۱۹۹۸؛ به نقل از گورمن، ترجمه نريماني و نوراني، ‌۱۳۸۱).

[۱] . Attention

[۲] . Neuiopsychological prfiles

[۳] . Word, Glutting & Hatt

[۴] . Sociol constru etivists

[۵]. Oshea, o, skea Algozzine

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید