پایان نامه بررسی عوامل اثر گذار در انتخاب استراتژی مناسب


مدیریت تکنولوژی دربرگیرنده مدیریت سیستم‌هایی است که خلق، خریداری، تهیه و بهره برداری از تکنولوژی را میسر می‌سازد. (خلیل، ۱۳۸۶). مدیریت تکنولوژی عبارت است از : سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های جمعی تکنولوژی.

مدیریت از دو جهت در تکنولوژی مطرح است: اول اینکه خود یکی از مولفه های تکنولوژی است و دوم اینکه بر ارتقاء و پیشرفت مولفه های دیگر آن تاثیر دارد (عزیزی و همکاران، ۱۳۸۶).

مدیریت تکنولوژی تخصصی میان رشته ای است که علوم پایه، مهندسی و دانش و روشهای مدیریت را یکپارچه می‌کند و برتکنولوژی به عنوان عامل خلق ثروت تاکید می‌شود فرض اساسی مدیریت تکنولوژی این است که تکنولوژی مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در ایجاد سیستمی مبتنی بر ثروت است (خلیل، ۱۳۸۶).

مدیریت تکنولوژی آن دسته از رشته‌هایی را که برخلق تکنولوژی تمرکز و تاکید می‌کنند به آن دسته از رشته‌هایی که تبدیل آن را به ثروت میسر می‌سازند، مرتبط می‌سازد. این حوزه تخصصی نحوه خلق تکنولوژی، نحوه بهره برداری از آن بطوریکه فرصت خلق کند، نحوه یکپارچه کردن استراتژی تکنولوژی را با استراتژی تجاری، نحوه استفاده از تکنولوژی برای کسب مزیت رقابتی، نحوه افزایش انعطاف پذیری سیستم‌های تولیدی و خدماتی به وسیله تکنولوژی، نحوه تعامل ساختارهای سازمانی با تغییر تکنولوژیک و زمان استفاده و عدم استفاده از تکنولوژی را بررسی می‌کند (خلیل، ۱۳۸۶).

مدیریت تکنولوژی شامل پنج فرایند شناسایی، انتخاب، اکتساب، بهره برداری و نگهداری می‌باشد

(شن[۱] و همکاران، ۲۰۱۱؛ داساگی[۲] و همکاران، ۱۹۹۲).

هرچند فرض اساسی حوزه مدیریت تکنولوژی این است که تکنولوژی موثرترین عامل در یک سیستم ثروت ساز است اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که در این سیستم سهیم می‌باشند مثل سرمایه، نیروی کار. مدیریت تکنولوژی به عنوان یک حوزه میان رشته ای، دانش و اطلاعات مربوط به هر یک از این عوامل را تلفیق می‌کند و یک برنامه جامع مدیریت تکنولوژی، مطالعات و بررسی‌های دقیق هر یک از این عوامل است.

برای آشنایی بیشتر با مدیریت تکنولوژی، در این قسمت به صورت فهرست وار تعدادی از حوزه های اساسی فعالیت آن ارائه می‌شود:

  • مسائل استراتژیک و بلند مدت مرتبط با تکنولوژی
  • پیش بینی و برنامه ریزی تکنولوژیک
  • مدیریت تحقیق و توسعه
  • مدیریت پروژه های تکنولوژیک
  • مدیریت انتقال تکنولوژی
  • تکنولوژی اطلاعات و دیگر تکنولوژی‌های نوظهور
  • روشهای مدیریت تکنولوژی
  • فرایند نوآوری‌های تکنولوژیک
  • تامین مالی تکنولوژی و تصمیم گیری مالی
  • مسائل انسانی، اجتماعی، فرهنگی و تکنولوژی (خلیل، ۱۳۸۶، عزیزی و همکاران، ۱۳۸۶)

۲-۶- تکنولوژی و مزیت رقابتی

در اینجا به بیان نظرات محققین مختلف در مورد تکنولوژی و ارتباط آن با مزیت رقابتی می‌پردازیم:

امروزه تاثیر تکنولوژی در ایجاد مزیت رقابتی برای شرکت‌ها برهمه مبرهن است. در بسیاری از موارد، تکنولوژی به عنوان منبع اصلی مزیت رقابتی برای صنایع سازنده، توسط افراد با تجربه، دانشگاهیان و دولت‌ها قابل قبول بوده است (تورکلی و تاومینن[۳] ، ۲۰۰۲).

در محیط‌های پیچیده، شرکت‌ها باید تکنولوژیهای دارای مزیت نسبی را انتخاب کرده و در آن سرمایه گذاری کنند(شن و همکاران،۲۰۱۱).

یک کشور می‌تواند با سرمایه گذاری در تکنولوژی‌های نوظهور دارای مزیت نسبی، مزیت رقابتی خود را به دست آورد (لی و سانگ[۴]، ۲۰۰۷).

شرکت‌های تکنولوژی محور، برای حفظ رقابت و ادامه دادن به رشد خود، برتجدید منابع تکنولوژی موجود و بهره برداری از تکنولوژی‌های جدید تکیه می‌کنند. این نوع شرکت‌ها، برای حفظ مزیت رقابتی خود یا بدست آوردن فرصتهای جدید نیازمند برنامه ریزی تخصصی فنی و استراتژیک هستند.

انتخاب تکنولوژیهای کلیدی به این شرکت‌ها و کشورهایشان برای تثبیت مزیتشان در محیط رقابتی کمک خواهد کرد (شن و همکاران،۲۰۱۱؛ کلارک[۵]، ۱۹۸۹).

از طرف دیگر یک شرکت می‌تواند مزیت رقابتی خود را با سرمایه گذاری در گزینه های نادرست، زمان نادرست یا سرمایه گذاری بیش از حد در گیزنه های درست، از دست بدهد (تورکلی و تاومینن، ۲۰۰۲).

شرکت‌ها برای موثربودن در بازار و بدست آوردن مزیت رقابتی به دنبال اکتساب تکنولوژیهای توسعه یافته جدید می‌باشند (دعیم و کوک اوغلو[۶]، ۲۰۰۸)

بقا در بازارهای پررقابت، نیازمند تمرکز روی عوامل مهمی مانند قابلیت تکنولوژیکی، کیفیت محصول، تبعیت از استانداردها و پاسخگویی سریع به عنوان پایه و اساس مزیت رقابتی می‌باشد(هوانگ و تانگ[۷]،

[۱] . Shen

[۲] . Dussaauge

[۳] . Torkkeli & Tuominen

[۴] . Lee & Song

[۵] . Clark

[۶] . Kocaoglu & Daim

[۷] . Tang & Hung

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید