پایان نامه بررسی عملکرد سیستم خبرۀ پیشنهادی برای سرمایه¬گذاران ریسک گریز


  • دسترسی به دانش: تخصص برای سخت افزار رایانه همیشه در دسترس است.
  • آموزش: سیستم خبره در زمینۀ آموزش تسهیلاتی فراهم می­کند.
  • ثبات: کاربر می­داند توصیه­های ارائه شده در سیستم تحت خطای انسانی نیست و سیستم هوشمند مرخصی ندارد، مریض نمی­شود و گرفتاری و مشغلۀ ذهنی هم ندارد.

 

۲-۲-۳ محدودیت­های سیستم­های خبره

محدودیت های عمدۀ سیستم های خبره از تمرکز محدود آن­ها، ناتوانی در یادگیری، مسائل نگهداری و هزینه­های توسعه­ای نشأت می­گیرد. سیستم خبره تنها در حل انواع خاصی از مسائل در دامنۀ محدودی از دانش موفق هستند. آن­ها از حل مسائلی که به یک پایگاه دانش گسترده و حل مسأله موضوعی نیاز دارد ناتوان­اند. آن­ها با انواع خاصی از وظایف عملیاتی تحلیلی خوب کار می­کنند، ولی در تصمیم­گیری­های موضوعی مدیریتی دچار مشکل می­شوند. همچنین توسعه و نگهداری مناسب سیستم­های خبره دشوار و هزینه بر است. هزینه­های مهندسان دانش، هزینۀ فرصت کارشناسان و منابع سخت افزاری ممکن است برای مقابله با منافع مورد انتظار از برخی کاربردهای آن بسیار بالا باشند. همچنین سیستم­های خبره قادر به نگهداری از خود نیستند. یعنی آن ها نمی­توانند از تجربه بیاموزند بلکه باید برای تخصص جدیدی که جهت هماهنگی با توسعه­هایی در حوزه­های موضوعی آن­ها لازم است، دانش جدیدی بیاموزند و اصلاح شوند (اُبراین، ۱۳۸۶، ۳۱۹).

 

۲-۲-۴ سیستم­های خبره و هوش مصنوعی

سیستم­های خبره موجودیت خود را مدیون هوش مصنوعی هستند. یکی از بزرگان هوش مصنوعی – ماروین مینسکی- آن را چنین تعریف می­کند:

“هوش مصنوعی، حوزۀ مطالعاتی است که سعی در ایجاد سیستم­هایی دارد که به نظر افراد هوشمند هستند.”

هوش مصنوعی، یک حوزۀ مطالعاتی وسیع است که بسیار کاربرد دارد و بعضی از آن­ها عبارتند از سیستم های خبره، سیستم­های بصیرت، شبکه­های عصبی، اثبات تئوری، ربات­ها، زبان طبیعی.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل