پایان نامه بررسی شیوه های تعلیم و تربیت از منظر علمای اسلامی و بررسی میزان آگاهی مدرسان مجتمع آموزش عالی کوثر از این روش ­ها


چکیده:

این پژوهش با هدف بررسی شیوه­های تعلیم و تربیت اسلامی از منظر امام خمینی، شهید مطهری و مقام معظم رهبری و میزان آشنایی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس با این روش­ها و رویکردها و با اهداف فرعی:

1. میزان آشنایی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس با این روش­ها و رویکردها

2. بررسی وجوه اشتراک و افتراق روش­های تربیتی از نظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و شهید مطهری انجام گرفته است.

تحقیق از نظر روش توصیفی و از نظر هدف کاربردی است و جامعه آماری آن شامل مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس می­باشد که تعداد آن­ها 55 نفر بوده و با روش تمام شمار انتخاب شده است. نتایج تحقیق پس از آزمون سؤالات در پژوهش حاضر مبین آن است که:

مدرسان از روش های مورد نظرامام خمینی (ره) با روش بصیرت آفرینی بیشترین شناخت را دارند و روش­های تذکر و تکرار آگاهانه و جاذبه کلام را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند.

مدرسان از روش­های مورد نظر مقام معظم رهبری با روش­های تبادل علمی، تجربه و عقل، مهربان و قانون­گرا بودن و کار علمی منظم بیشترین شناخت را دارند. و روش­های تجربه و عقل و پیراستگی سخن و کار علمی منظم را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند.

مدرسان از روش­های مورد نظر شهید مطهری با روش الگوسازی بیشترین شناخت را دارند. و روش­های محبت و استفاده از هنر را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند و میزان شناخت مدرسان مجتمع عالی زنان پلیس از روش­های تعلیم و تربیت امام خمینی (ره) برابر 79/3، مقام معظم رهبری برابر 03/4 و شهید مطهری برابر 61/3 می­باشد. پس می­توان نتیجه گرفت که در مجتمع زنان پلیس مدرسان با روش­های تعلیم و تربیت از نظر آیت الله خامنه­ای بیشتر آشنا هستند و آن را استفاده می­کنند.

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه:

انسان موضوع تربیت و یکی از اساسی­ترین موضوع­های مطالعاتی این علم محسوب می­شود. چرا که تربیت را فراهم آوردن زمینه برای پرورش دادن و به فعلیت رساندن تمام استعدادها می­دانند که خداوند به­صورت بالقوه در نهاد او به ودیعه نهاده است.

در بیان اهمیت تعلیم و تربیت همین بس که خداوند در آیات بسیاری خود را رب موجودات دانسته و پس از مقام الهویت به ربوبیت و پروردگاری خویش بر جهانیان اشاره می­کند. در آیه 129 و 151 سوره بقره مقام تربیت و رشد انسان­ها را به عنوان وظیفه پیامبران و هدف بلند ایشان می­شمارد و تزکیه به معنای رهاسازی شخص از عناصر بازدارنده برای دست­یابی به مواد و منابع رشد و نمو را از اصول دعوت و وظایف یکایک پیامبران می­شمارد.

برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید