پایان نامه بررسی سب ولعن در آیات وروایات


وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه معارف قرآن وعترت(ع)

معاونت پژوهش

پایان نامه­ کارشناسی ارشد رشته­ معارف قران

عنوان:

بررسی سب ولعن در آیات وروایات

استاد راهنما:

 جناب دکتر تقی اجیه

استاد مشاور:

جناب آقای دکتر رضا سعادت نیا

 تابستان 93

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

 

موضوع سبّ ولعن از مسائل نخستین در جهان اسلام بلکه در عالم بشری و مورد ابتلای جوامع مسلمانان و غیر مسلمانان می باشد،و ابعاد اخلاقی، اجتماعی و سیاسی وسیعی دارد، و جنبه های روانی و تبلیغاتی آن چشمگیر وقابل بحث و بررسی فراوان می باشد.

پس این موضوع از تاریخچه وقدمت طولانی برخوردار است وچنانچه خاطر نشان خواهیم نمود این موضوع حداقل در درون جامعه اسلامی ودر برخورد با پیروان و مسالک مختلف مطرح و مورد ابتلاء بوده و هست.

مسئله مهمی که در اینجا مطرح خواهد شد این است که متأسفانه موضوع سبّ ولعن کاملاً تفکیک نشده و در مواردی خلط مبحث شده به طوری که عده ای با حسن نیت لعن و ناسزا را هر دو فی حد نفسه عملی ممنوع می انگارند،در صورتی که این دو با هم متفاوتند هم در مفهوم و هم در حکم و هر کدام مصادیق متفاوتی دارند،سبّ وناسزا مطلقاً ممنوع است حتی به دشمن بدخواه وکافر.چنانکه قرآن تصریح دارد،و اما لعن در مواردی مجاز است و موارد مجاز و عدم جواز آن در قرآن وسنت به تصریح آمده است.وهدف ومحور اصلی بحث ما در این پروژه همین مطلب است که   ابتداء به تفکیک این دو  موضوع بپردازیم  و ان گاه  واژه های مرتبط به ان را بیان نموده و به ذکر موارد ومصادیق هر کدام بپردازیم و در مقابل با ادله از قرآن وسنت فتاوای فقهاء به موارد جواز و عدم جواز لعن و نفرین بپردازیم به تفاوت معنوی و حکمی بین آنها توجه کنیم  ودر پایان به ترویج سب ولعن و بیان حکم سب خدا و پیامبر اشاره شده  وپیامد های دنیوی اخروی وراه های درمان  ان بررسی شده است تا با  رو شدن حقیقت جواب محکم و قاطعی به یاوه گویان و کسانی که شیعه را متهم به ناسزاگویی به صحابه می نمایند داده باشیم.

کلید واژه ها: سبّ، لعن، فحش، نفرین، ناسزا و غضب.

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید