پایان نامه بررسی رابطه هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی


مقدمه :

تعليم و تربيت فرآيندي است پر دامنه و وقت‌گير در عين حال پر ثمرترين دستاورد انسان مي‌باشد . اهميت آن را از اين زاويه مي‌توان نگريست كه حقيقت آدمي به بركت تعليم و تربيت معنا و مفهوم مي‌يابد و به بركت اين فرآيند است كه استعدادها و توان بالقوه آدمي بارور و شكوفا مي‌شود ، اهميت جايگاه تعليم و تربيت را نيز مي‌توان در زيان‌ها و خسران‌هايي ديد كه بر اثر فقدان و نقصان اين حركت پويا دامن‌گير فرد و جامعه مي‌شود و چنان است كه در راه حل معضلات اجتماعي و فرهنگي بايد از تعليم و تربيت به تمام كمال مدد طلبيد . يكي از نشان دهنده‌هاي ارايه تعليم و تربيت خوب و مناسب در جامعه پيشرفت تحصيلي افراد است . ( تديني 1380 )

پيشرفت تحصيلي كه داراي ملاك‌ها و معيارهايست كه اغلب با افزايش نمرة معدل دانش آموختگان همراه است .

دانش آموزان در يادگيري درسهاي آموزش داده شده داراي توانمنديهاي متفاوتي اند عده‌اي مستعد يادگيري و عده‌اي فاقد استعداد لازم براي يادگيري ‌اند . به عنوان مثال از ميان دانش آموزاني كه داراي شرايط يكسان براي آموزش درس‌هايشان هستند عده‌اي داراي نمرات خوب و مناسب و عده‌اي پيشرفت تحصيلي را هرگز تجربه نكرده‌اند. اگر سن ، انگيزه و بقيه شرايط اين دانش آموزان را يكسان در نظر بگيريم دليل بروز اين تفاوتها واقعاً در چيست ؟

به عقيده گلمن حدود 8 درصد دليل موفقيت‌ها را مي‌توان به هوش هيجاني نسبت داد. گلمن هوش هيجاني را اين گونه تعريف مي‌كند : « هوشي كه شامل قابليت‌هاي زير باشد : برانگيختن انگيزه در خود ، پافشاري در صورت ناكامي ، كنترل غرايز و به تأخير انداختن حس رضايت ، تنظيم حالات شخصي و مانع شدن از اين كه رنج و ناراحتي جلوي توانايي‌هايي مانند فكر كردن ، اصرار ورزيدن و اميد داشتن را بگيرد » . چندي بعد گلمن تعريف ديگري از هوش هيجاني ارايه داده و آن را به 25 گونه مختلف از قابليت‌هاي هوشي تقسيم مي‌كند كه در ميان آنها اعتماد به نفس خودآگاهي و انگيزه به چشم مي‌خورد . ( گلمن 1998 )

نتايج بسياري از تحقيقات حاكي از آن است كه هوش هيجاني بيشتر از ضريب هوشي در موفقيت زندگي و تحصيل نقش دارد . همچنين اين تحقيقات حاكي از اهميت وجود هوش هيجاني در محيط‌هاي كاري ، كلاس‌هاي درس ، بهبود عملكرد در مصاحبه‌ها ، كارهاي گروهي و مسائل ذهني است .

با توجه به ماهيت كلاس‌هاي درس كه در آن افراد مي‌بايست با يكديگر همكاري داشته باشند و گاهي نيز تحت فشار و استرس زيادي‌اند به نظر مي‌رسد هوش هيجاني در اين كلاس‌ها اهميت زيادي دارد . بنابراين هدف از انجام اين پژوهش تعيين نقش هوش هيجاني در پيشرفت تحصيلي است . در اين مطالعه ، نقش هوش هيجاني در معدل نمرات دانشگاهي بررسي شده است .

1-2 بيان مسأله :

از ميان آزمونهاي هوش مختلفي كه در اختيار متخصصان و كارشناسان ايران مي‌باشد ، به آزموني برنمي‌خوريم كه براي كودكان ايران استاندارد شده باشد و بتوان با اطمينان از آن استفاده نمود . بيشتر آزمونهايي كه در اختيار دست‌ اندركاران روانسنجي است متعلق به كشورهاي غرب بوده كه متأثر از فرهنگ ويژگيهاي خاص خود مي‌باشد در ميان اين آزمونها به دسته‌اي از آزمونها برمي‌خوريم كه با عنوان آزمون‌هاي غير كلامي ، هدفشان اين است كه بدون توجه به زبان بخصوصي و بعضاً با كمترين دخالت فرهنگي به اندازه‌گيري هوش بپردازد و نتايج آن را در ارتباط با مسائل ديگر مانند خلاقيت ، سازگاري ، پيشرفت تحصيلي و غيره بررسي كنند . ( شريفي 1382 )

1-3 اهداف تحقيق

در اين تحقيق قصد بر اين است كه بر روی تعدادی از دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی  پرسشنامه رگه فرا خلقی انجام گيرد با اين هدف كه پاسخي براي سئوالات ذيل باشد:

1- آيا هوش هيجاني بالا و پایین در موفقيت تحصيلي دانشجويان نقش دارد ؟

2- آيا ميان هوش هيجاني در مردها و زن‌ها تفاوت وجود دارد ؟

1-4 فرضيه‌هاي پژوهشي :

1- بين نمرات هوش هيجاني بالا و پيشرفت تحصيلی رابطه وجود دارد .

2- بين نمرات هوش هيجاني پایین و پيشرفت تحصيلي رابطه وجود دارد .

3- هوش هیجانی زن ها بیش از مردان است.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید