پایان نامه بررسی رابطه صله رحم با میزان بخشایشگری


دانشگاه پیام نور

مرکز ورامین

پایان نامه

جهت دریافت درجه کارشناسی در رشته روان شناسی

موضوع:

بررسی رابطه صله رحم با میزان بخشایشگری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

مقدمه

انسان به عنوان موجودی چند وجهی که دارای رفتار های پیچیده است در محیطی زندگی می کند که همواره می تواند از محیط تاثیر پذیرفته و این تاثیر حتی می تواند باعث تغییر برخی از رفتار های اجتماعی و شخصیتی شود. انجام یا ترک یک رفتار اجتماعی می تواند در رفتار های دیگر انسان ها تاثیر گذار باشد. آنچه مسلم است شیوه زندگی یک فرد در این جهان که باید هرچه بهتر با گروه حرکت کند.

انسان زمانی می تواند از خطرات و آسیب های زمانه در امان باشد که در متن جامعه زندگی کند و با همونوعان خود نشر و حشر داشته باشد ، زندگی در حاشیه و بریدن از دیگران و خو کردن به زندگی فردی همیشه متضمن خطرات فراوانی است از این رو سفارش همه عقلا و دانایان و حکیمان آن بوده است که انسان ها هر روز بیشتر از گذشته بر ارتباط بین یکدیگر بیافزایند و به یکدیگر نزدیک شوند. اصولاً داشتن روابط صمیمانه با اطرافیان و معاشرت کریمانه با آنان از خصایل و ویژگی های یک انسان معتدل و برخوردار از خلق و خوی یک انسان کامل است. ( صله ارحام اخلاق را نیکو کند )

با تحقیقات علمی که اخیراً صورت گرفته است این مساله مشخص می شود که برخی از رفتار های مثبت انسان و سعی انسان در تقویت و نهادینه کردن این رفتار ها در خود آثار بسیار مفید فردی و اجتماعی دارد بدین معنی که احساس رضایت و خوشنودی خود فرد می گردد و می تواند تحرک مثبت در انسان برانگیزد و همچنین از لحاظ اجتماعی این رفتار ها می توانند باعث سلامت محیط اجتماعی شوند لذا بررسی رفتار های مثبتی چون بخشایشگری که از صفات برتر و برگزیده انسانی است بسیار مهم به نظر می رسد.

از سویی دیگر عدم تمایل انسان به بخشش دیگران ، ضرر های زیادی به خود وارد می کند از جمله انزوا ، جدا سازی فرد از مردم ، خستگی و دلمردگی که می تواند در ابعاد فردی و اجتماعی باعث آسیب رساندن به سلامت فردی و سلامت اجتماعی شود به طور کلی اگر اشتباهات خود و دیگران هر چند بزرگ را ببخشیم زندگی لذت بخش تر خواهد شد.

بیان مساله :

در پژوهش حاضر قصد ما این است که صله رحم را که یک موضوع دینی و اخلاقی در فرهنگ ما محسوب می شود را بیشتر شکافته و تاثیر آن را بر روحیه افراد از دیدگاه روان شناختی مورد بررسی قرار دهیم همچنین پدیده بخشایشگری را به عنوان پدیده تاثیر پذیر از صله رحم مورد توجه قرار داده و میزان تاثیرپذیری این دو رفتار انسانی را مورد پژوهش قرار دهیم . هدف کمی ما پی بردن به این مساله مهم است که در افراد جامعه مورد بررسی آیا با قوی تر شدن روابط اجتماعی و خصوصاً فامیلی تاثیری بر رفتار های انسانی خصوصاً توانایی بخشیدن دیگران هنگامی که متحمل رنجش رفتاری شد اند بوجود می آید یا خیر .

همانگونه که می دانیم امروز سطح ارتباط بین فردی خصوصاً خانوادگی نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است و همچنین امروزه بطور مشابهی شاهد کاهش سطح بخشایشگری بین افراد مختلف جامعه هستیم حال این سوال در ذهن شکل می گیرد که علت برخی رفتار های ناهنجار امروزی انسان ها نظیر پایین آمدن سطح تحمل و بخشش همونوعان با کم شدن روابط بین فردی و صله رحم همچنان که گذشته بود ارتباط دارد یا خیر ؟

اهمیت و ضرورت پژوهش :

اهمیت و ضرورت پرداختن به بررسی رابطه میزان صله رحم و بخشایشگری شامل موارد زیر است :

انسان بگونه ای خلق شده است که اگر از فطرت های خدادادی خود فاصله بگیرد دچار عدم تعادل   می شود و همچنین می دانیم که میل به داشتن روابط با سایر همونوعان و زندگی اجتماعی جزو فطرت انسان است اما امروزه به خاطر مشکلاتی نظیر صنعتی شدن جوامع این روابط بخصوص ارتباط فامیلی و سطح رفت و امدهای خانوادگی بسیار کاهش یافته است و این نگرانی که این موضوع باعث بوجود امدن مشکلات رفتاری گردد احساس می شود.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید