پایان نامه بررسی تلفات شبکه های فشار ضعیف و متوسط و راهکارهای کاهش آن


دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بررسی تلفات شبکه های فشار ضعیف و متوسط و راهکارهای کاهش آن

چکیده

با توجه به توسعه سريع و روز افزون صنعت برق در جهان معاصر، مسئله تامين انرژي مورد نياز مشتركين از اهميت خاصي برخوردار مي باشد. لذا با افزايش تراكم مصرف در شهر ها و مناطق صنعتي مسائل فني و اقتصادي بسياري را براي طراحان و بهرهبرداران سيستم بوجود مي آيد.

از جمله مسائل فني تلفات انرژي در شبكه هاي انتقال و توزيع مي باشد كه باعث مي شود ظرفيت نيروگاهي زياد تلف شود و هزينه هاي زيادي بر دوش جامعه سنگيني كند بدلايل مختلف كه در ادامه آورده شده است تلفات انرژي در بخش توزيع بيشتر از سيستم هاي انتقال انرژي مي باشند و براساس بررسي هاي بعمل آمده جهاني مشخص شده است كه بيش از 10 الي 15 درصد انرژي توليدي توسط نيروگاه ها در شبكه توزيع تلف مي شود و براين اساس و به لحاظ گرايش جهاني به صرفه جويي در مصرف انرژي و ملاحظات زيست محيطي كاهش تلفات

در سيستم توزيع انرژي الكتريكي اخيرا مورد توجه زيادي قرار گرفته است.

بررسی تلفات توان و انرژی در شبکه های توزیع:

با اینکه سعی و تلاش کلیه مسئولین شبکه های برق رسانی در کاهش تلفات می باشد، اما درصد قابل توجهی از توان و انرژی تولیدی نیروگاه ها در حد فاصل تولید تا مصرف هدر می رود که حدود 80 درصد این تلفات سهم خطوط انتقال و توزیع نیرو است.

گرچه محاسبه تلفات توان و انرژی ظاهراً کار ساده ای است اما در عمل تغییرات مقاومت و جریان عبوری از هادی ها باعث می شود که حتی استفاده از رابطۀ سادۀ R.I2 که برای محاسبۀ تلفات توان بکار گرفته می شود براحتی عملی نباشد چون در این رابطه I و R هر 2 متغیر بوده و مضافاً به اینکه مقاومت R ضمن اینکه به درجه حرارت محیط وابسته می باشد، به مقدار I نیز ارتباط دارد یا به عبارت دیگر حتی اگر این وابستگی باعث پیچیدگی محاسبه تلفات توان در خطوط انتقال و توزیع نیرو           می گردد. محاسبه تلفات انرژی ضمن اینکه مشکلات مشابه تلفات توان را دارا می باشد به تغییرات جریان در طول شبانه روز، هفته و … نیز وابسته است. که در نتیجه بر مشکلات محاسبات افزوده می شود، لذا لازم است از طریق مدل سازه های مختلف و محاسبات نسبت به رفع این کاستی اقدام نمود.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید