پایان نامه بررسی اولویت¬بندی ابعاد موثر در پیاده¬سازی فناوری RFID در مبارزه با قاچاق کالا

در زنجیره­تامین

مدیریت زنجیره­تامین به صورت همه فعالیت­های مدیریتی مرتبط با جریان مواد از تامین­کنندگان یک سازمان به مشتریان آن سازمان توصیف می­شود که هدف اصلی آن بیشینه­سازی رضایت مشتری در پایین­ترین هزینه ممکن است (Bose & Pal, 2005)، فناوری شناسایی خودکار همانند RFID بر تمام جنبه­های مدیریت زنجیره­تامین اثر می­گذارد، به ارتقای مدیری تقاضا، سفارشی­سازی و تهیه مجدد کالای کاهش یافته در موجودی کمک کرده در حالی که هزینه­های توزیع و موجودی را کاهش می­دهد و همچنین مدل­های جعلی و تقلبی از کالاهای با نام نشان تجاری را کاهش می­دهد. برچسب زدن بر هر کالا در یک زنجیره­تامین در ارسال محصول صحیح به مقصد صحیح و در زمان صحیح، کاهش هزینه عملیات و حمل­و­نقل و به حداقل رساندن زمان­های تحویل در توزیع کمک می­کند. با وجود اینکه موانع زیادی وجود دارد طرح  RFIDبزرگ است و این فناوری کشش قابل توجهی را در طول ۳ تا ۵ سال آینده به دست خواهد آورد و در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده از آن به صورت گسترده استفاده خواهد شد. بکارگیری فناوری RFID منجر به کارایی بیشتر در عملیات و مدیریت زنجیره­تامین خواهد شد. در عوض استدلال می­شود که RFID به دلیل ارتباط و پاسخگویی بهتر به مشتریان و کارایی در عملکرد مالی از طریق سرمایه­گذاری کاهش یافته، بایستی منجر به بازدهی بیشتر که به معنای ایجاد ارزش در بازاریابی است، شود (Bose & Pal, 2005).

تولیدکنندگان، خرده­فروشان، تامین­کنندگان لجستیک و موسسات دولتی در حال استفاده بی­سابقه از فناوری RFID برای ردیابی، مصون ساختن و اداره­کردن کالاها از زمانی که آنها مواد خام هستند تا انتهای چرخه محصول می­باشند. تولیدکنندگان به صورت بخصوصی می­توانند از RFID بهره­مند شوند چرا که این فناوری می­تواند فرایندهای داخلی را کاراتر کند و پاسخگویی زنجیره­تامین را ارتقا دهد – به عنوان مثال، بر اساس نتایج مطالعه­ای که توسط موسسه تحقیقاتی AMR صورت گرفت، مشخص شد که پذیرندگان اولیه RFID در صنعت محصولات مصرفی هزینه­های زنجیره­تامین را بین ۳ تا ۵ درصد کاهش داده­اند و درآمدشان بین ۴ تا ۷ درصد به دلیل قابلیت دید مضاعفی که RFID فراهم می­کند رشد کرد( گزارشات تحقیقاتی AMR، ۲۰۰۴).

در حالی که آنجلز (۲۰۰۵) بیان می کند که RFID متعهد به بستن شکاف­های اطلاعاتی در زنجیره­تامین است کی، کین و مکینتاش پا را فراتر نهاده و معتقدند که فناوری RFID آزادی­های فرایند را ارائه می­کند، که آن قابلیتی برای افزودن ارزش در طول کل زنجیره­تامین و روابط کسب وکار با ایجاد قابلیت تحرک اطلاعات، افراد و فعالیت­های کسب و کار است. به صورت خلاصه اطلاعات اجازه شفافیت کامل در طول زنجیره­تامین را می­دهد، مسیر حیاتی که که از بازاریابی به مشتری سوق داده می­شود. این نکته را باید متذکر شد که در کنار الزامات مالی که RFID ایجاد می­کند، سازمان با سرازیر شدن حجم عظیمی از داده­ها مواجه می­شود که برای موفقیت، این داده­ها باید به اطلاعات و در نهایت دانش تبدیل شوند. در واقع فناوری RFID می­رود که در داخل مدیریت زنجیره­تامین کوهی از داده­ها درباره موقعیت پالت­ها، جعبه­ها و کارتن­ها ایجاد کند. این فناوری می­رود که اقیانوسی از اطلاعات درباره اینکه یک کالا در چه زمان و مکانی تولید، انتخاب و حمل می­شود، تولید کند. این فناوری می­رود که رودخانه­ای از اعداد را ایجاد کند، که مجبور خواهند بود ذخیره شوند، به صورت بلادرنگ انتقال داده شوند و در مدیریت انبار و موارد دیگر تقسیم شوند.

لازم به ذکر است که مهمترین نکته از دیدگاه استراتژی کسب­و­کار، کاربرد RFID و قدرت آن برای شکل­دهی مجدد استراتژی کسب­و­کار از آنجایی که در مقابل بهبود ساده استراتژی وظیفه­ای قرار می­گیرد، است. به عبارت دیگر این به معنای آن است که نه تنها کارها را بهتر انجام می­دهد بلکه همچنین به صورت متفاوت انجام می­دهد.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید