پایان نامه بررسی اعتمادی بیشتر سرمایه¬گذار ، تمایل بیشتر آنها به سرمایه گذاری کوتاه مدت


نماگری

دوتعبیر از سوگیری نماگری در مورد سرمایه­گذاران حقیقی مصداق دارد.

( قصور پایه­گزینی[۱]): در این مورد، سرمایه­گذاران تلاش دارند که موفقیت آمیز­بودن یک سرمایه­گذاری مثلا در شرکت الف را از طریق قرار دادن آن در یک جدول طبقه­بندی آشنا و قابل درک، تعیین کنند. چنین سرمایه­گذارانی ممکن است شرکت الف را به عنوان شرکتی که سهام آن از ( نوع ارزشی) است طبقه­بندی کنند، در آن صورت تحلیلی درمورد ریسک و بازده این سهم خواهند داشت که در چارچوب این طبقه­بندی می­گنجد. غالبا مشاهده می­شود که سرمایه­گذاران این مسیر اشتباه را می­پیمایند، شاید به این دلیل که جایگزین راحتی برای تحقیق عمیق و همه­جانبه است و برای ارزیابی سرمایه­گذاری مورد نیاز است. توصیف این ویژگی در بیانی خلاصه این است که سرمایه­گذاران در زمان اتخاذ تصمیم در مورد سرمایه­گذاری، رفتاری قالبی و کلیشه­ای دارند.

( قصور اندازه نمونه[۲]): در این سوگیری، سرمایه­گذاران هنگام قضاوت و ارزیابی درمورد احتمال وقوع یک پیامد خاص درزمینه سرمایه­گذاری، غالبا در توجه دقیق و درست به اندازه نمونه- یعنی داده­های متشکله­ای که ارزیابی­های خود را براساس آن انجام می­دهند- قصور می­کنند. اغلب سرمایه­گذارن به گونه­ای نادرست فرض می­کنند که نمونه کوچک معرف کل جامعه است. این پدیده را ( قانون اعداد کوچک) می­نامند. هنگامی که افراد یک پدیده غیرمنتظره در یک سری داده را خوب درک نمی­کنند، به سرعت و با تکیه به داده­های اندک در دسترس مفروضاتی را در مورد آن پدیده خلق می­کنند. افراد مستعد در کم­توجهی به اندازه نمونه، در بسیاری موقعیت­ها با اتکا صرف نمونه­های کوچک، به سرعت عمل می­کنند، درحالی که بسیار محتمل است، نمونه کوچک مورد بررسی، معرف مناسبی برای داده­های واقعی( کل جامعه) نباشد( بدری، ۱۳۸۸).

اتکا و تعدیل

اتکا و تعدیل یک فرایند روانشناختی[۳] است که روش افراد در مورد براورد احتمالات را تحت تاثیر قرار می­دهد. سرمایه­گذارانی که در معرض این نوع سوگیری هستند، اغلب تحت تاثیر قیمت خرید- یا سطح دیگری از قیمت و یا«شاخص قیمت»- بر پایه ترجیحات فردی( نه ضابطه­ای روشن) عمل می­کنند و در زمان مواجهه با سوالی از این قبیل که باید این سهم را بخرم یا بفروشم؟ یا این سوال که آیا بازار قیمت این سهم را زیر ارزش زاتی و یا بالاتر از آن براورد کرده است؟ به نقاط اتکا متوسل می­شوند. سرمایه­گذاران عقلایی با اطلاعات جدید، واقع­گرایانه( بدون سوگیری) برخورد می­کنند و از نقاط از پیش تعیین شده، مثل قیمت­های خرید یا « قیمت­های هدف» را در تصمیم­گیری خود دخالت نمی­دهند. اما سوگیری اتکا و تعدیل موجب می­شود که سرمایه­گذاران اطلاعات جدید را از پشت یک جفت لنز تاب­دار مشاهده کنند. این سرمایه­گذاران روی نقاط اتکا روانشناختی و نه آماری متمرکز می­شوند( نقاطی که صرفا برپایه تمایلات و ترجیحات فردی آنان قرار دارد و بیش از حد مورد توجه قرار می­گیرد) به این ترتیب تصمیم­گیری مالی از هنجارهای تجدیدشده( مکتب نئوکلاسیک) یعنی « منطقی بودن[۴]» فاصله می­گیرد.

سازگارگرایی

روانشناسان معتقدند که افراد اغلب به توجیهات و دلیل­تراشی­های دور از دسترس متوسل می­شوند، تا از آن طریق ادراک­ها و شناخت­های خود را هماهنگ کرده و ثبات روانی خود را حفظ کنند. در این فرایند اقداماتی را انجام می­دهند که به لحاظ منطقی و عقلایی، همواره به نفع آنان نیست. وقتی افراد در موقعیت­­هایی قرار می­گیرند که ناگزیرند از بین چند گزینه یکی را انتخاب کنند، نوعی تعارض[۵] در تصمیم­گیری بروز می­کند. تعهدی[۶] که نشان­دهنده وابستگی احساسی فرد به تصمیمی­است که گرفته است، همواره جلوتر از ظهور سازگارگرایی است. اگر حقایق موجود وابستگی احساسی فرد را به چالش بکشد دارای نوعی تاثیر تهدید­آمیز احساسی است. اغلب انسان­ها تلاش می­کنند از موقعیت­های ناسازگار بپرهیزند و در این راه برای جلوگیری از بروز تعارض روانی، اطلاعات بالقوه مربوط را نیز نادیده­ می­گیرند. نظریه­پردازان دو جنبه متفاوت سازگارگرایی در تصمیم­گیری را شناسایی کرده­اند.

[۱] Base Rate Neglect

[۲] Sample Size Neglect

[۳] Psychological Heuristic

[۴] Rationality

[۵] Conflict

[۶] Commitment

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید