پایان نامه بررسی عوامل موثر در بهره وری کارکنان کارخانه‌ی آسفالت سازی

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

موضوع :

بررسی عوامل موثر در بهره وری کارکنان کارخانه‌ی آسفالت سازی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران

استاد راهنما :‌

دکتر اشراف شاه منصوری

گردآورنده :

منصور خسرو بکی برچلوئی

رشته‌ی مدیریت صنعتی

مقدمه

در جهان امروز پیشتاز بودن تنها طریقه‌ی واقعی ادامه‌ی زندگی است و اینجاست که مفهوم بهره وری هر چه بیشتر نمایان می‌شود که عبارتست از برنامه‌ریزی، سازماندهی مناسب برای گرفتن بهترین نتیجه از مجموعه‌ی فعالیتها است، ارزش پیدا می‌کند.

چند سالی است که بحث پیرامون «بهره وری»‌جای خود را در میدان مباحث علمی و اجتماعی کشور باز کرده است.

در صحنه‌ی پر تنش رقابت جهانی و سیر پرشتاب فن آوری،‌اینک سیاست گذاران و مدیران «ارزش بهره وری» را گاه به عنوان ابزار و گاه به عنوان هدف مورد توجه قرار می‌دهند.

اندازه گیری بهره وری یک مکانیزم کنترلی برای مدیریت است و اصولاً سازمانها مکانیزم‌هایی برای کنترل‌ رفتارها، موجودی و کیفیت و … دارند. روش‌های متفاوتی جهت دسته بندی سیستم‌های کنترلی وجود دارد و می‌توان آنها را بر اساس مدیریت منابع مورد استفاده کرد و دسته بندی نمود. که سیستم‌های کنترل مالی،‌ سیستم‌های کنترل تولید و سیستم‌های کنترل رفتاری مثالهایی از این قبیل هستند.

در همین راستا تصمیم گرفته شد تا با استفاده از روش‌های نمونه گیری و ریاضی میزان عملکرد و کارایی و میزان تولید با توجه به استانداردهای از پیش تعیین شده مورد مقایسه قرار گیرد.

نکته‌ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که تمام کارخانجات ساخت آسفالت نیاز به بالا بردن سطح کارایی خود هستند و در تلاش هستند سهم بیشتری از بازار رقابتی این صنعت را در دست گیرند.

چکیده

یکی از مهم ترین مسائل صنعت کشور در حال حاضر بهبود بهره وری و استفاده‌ی بهینه از منابع موجود است.

تلاش فراوانی ابتدا ضرورت انجام این تحقیق بیان شده است و با توجه به جمعیت مورد مطالعه و حجم نمونه مراحل مختلفی جهت انجام این تحقیق صورت گرفته است.

عوامل موثر در بهره وری مورد بررسی قرار گرفته و با بیان مسائلی در مورد تاثیر آنها در فرم‌های پرسشنامه با توجه بهه تجزیه و تحلیل آنها با استفاده از روش‌های آماری به نتایجی دست پیدا کردیم و مولفه‌های تاثیر گذاری در بهره وری در کارخانه‌ی 6 و 7 آسفالت سازی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران مورد بحث قرار گرفت.

در پایان نیز پیشنهاداتی جهت بهبود بهره وری تولید و نیروی انسانی در این کارخانه ذکر کردیم که امیدواریم با عملی کردن این پیشنهادات ساده ولی مهم در بهبود بهره وری این کارخانه‌ی مهم در سازمان مهندسی و عمران شهر تهران قدمی برداشته شود.

بیان مسأله

  • آیا عوامل انسانی در میزان بهره وری موثر است؟
  • آیا عوامل مالی در میزان بهره وری موثر است؟
  • آیا عوامل فنی در میزان بهره وری موثر است ؟
  • آیا مسائل مدیریتی در بهره وری تاثیر گذار می‌باشد؟
  • آیا عوامل سازمانی و تشکیلاتی در بهره وری موثر است؟
  • آیا عوامل سرمایه‌‌ای ومشکلات سهامداران در بهره وری موثر است؟
  • آیا قوانین و مقررات دولتی در بهره وری موثر است؟‌

ضرورت تحقیق :

واژه‌ی بهره وری یا بهینه کردن و یا استفاده‌ی نامحدود از منابع محدود که تا چندی قبل برای مردم جوامع واژه‌ی نا آشنا بود امروز در ادبیات اقتصادی و اجتماعی به واژه‌ی آشنا تبدیل شده است، با این وجود پدیده‌ی بهره وری و بهبود بهره وری در فرهنگ،‌ کاملاً نوپالت و هنوز در آغاز راه هستیم زیرا با اینکه از شروع بحث بهره وری در سطح بین المللی حدود 100 سال می‌گذرد ولی این بحث به تازگی در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است.

امروزه در اقتصاد کلیه‌ی کشورها چه توسعه یافته و چه در حال توسعه بهره وری مطابق استانداردهای جهانی به اولویتی ملی تبدیل شده است چرا که تولید بر اساس این استانداردها موجب افزایش بهره وری و در نهایت موجب رشد اقتصادی و کنترل تورم را فراهم و امکان دسترسی به سطح بالای استاندارد در زندگی و اسیر می‌کند.

عموماً بهره وری به صورت یک شاخص کمی و کیفی جهت انجام کارها با در نظر گرفتن منابع تعریف می‌شود. بهره وری را می‌توان در کلیه‌ی سطوح شرکت از قبیل فرد و گروه و یا خود سازمان به کاربرد.

از دید یک مدیر بهره وری در تمامی حالات، موفقیت یا شکست تولید و خدمات و کالاها را در کمیت و کیفیت با استفاده‌ی مناسب از منابع منعکس می‌نماید. این دیدگاه در معادله‌ی بهره وری آمده است.

منابع + کیفیت + کمیت = بهره وری

در صورتی که بقیه‌ی مقادیر ثابت باشند معادله‌ی بالا نشان می‌دهد که با بالا رفتن کمیت محصول و افزایش کیفیت خروجی و با استفاده از منابع اولیه بهره وری افزایش می‌یابد.

چنانچه شرکتی بخواهد به بهبود بهره وری مستمر و تولید بر اساس استانداردها از پیش تعیین شده دست یابد باید برای این موضوع اهمیت استراتژیکی قائل شود و به بهبود بهره وری به عنوان یک فرآیند مدیریتی بنگرد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسی عوامل موثر در بهره وری کارکنان کارخانه‌ی آسفالت سازی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران

پایان نامه های مدیریت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید