پایان نامه بررسي عوامل موثر بر راندمان کوره هاي دوار سيمان از ديدگاه بهره برداري

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

چکيده:

سيستم پخت سيمان مهمترين و اساسي ترين بخش يک واحد توليدي سيمان مي باشد به طوريکه ظرفيت اسمي کارخانه هاي سيمان بر اساس ميزان توليد روزانه (24 ساعته) کوره بنا نهاده شده و ظرفيت دپارتمانها- تجهيزات و ماشين آلات- سيلوهاي ذخيره مواد خام- کلينکر و سيمان نيز بر پايه ظرفيت توليد کوره طراحي و ساخته مي شود.

لذا راندمان کوره يکي از پارامترهاي مهم در بخش توليد بوده و تلاش در جهت به ظرفيت رساندن و سپس بالا بردن راندمان توليد کوره از مهمترين اهداف تيم مديريتي و پرسنل فني کارخانه هاي سيمان مي باشد.

در اين پروژه سعي بر اين است که پس از ارائه شناخت کلي از خط توليد سيمان دو فاکتور بسيار مهم و ارزشمند يعني عوامل موثر بر راندمان کوره هاي دوار سيمان از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميائي خوراک کوره مورد بررسي قرار گرفته و راه حل هايي صحيح جهت برخورد با مشکلات مطرح شده ارائه شود تا انشاء الله بدين وسيله هدف اصلي از ارائه اين پروژه محقق شود.

مقدمه

  • سيمان چيست؟

سيمان گردي است نرم، جاذب آب و چسباننده خرده سنگ که اساساً مرکب است از ترکيبات پخته شده اکسيد کلسيم با اکسيد سيليس و اکسيد آلومينيوم و اکسيد آهن.

ملات اين گرد قادر است به مرور در مجاورت هوا يا در زير آب سخت شده و ضمن داشتن ثبات حجم مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله 18 روز زير آب ماندن داراي حداقل مقاومت 25 نيوتن بر ميليمتر مربع باشد.

  • مقدمه اي کوتاه از تاريخچه صنعت سيمان

اختراع کوره دوار سيمان در سال 1885 ميلادي توسط Fredrik ransom در انگلستان به ثبت رسيد. اين کوره 5/1 متر قطر و 5/7 متر طول داشت.

سوخت کوره دوار در آمريکا مايع (نفت کوره) و در آلمان پودر زغال سنگ بود و خوراک كوره هم به صورت دوغاب و هم به صورت پودر تهيه مي گرديد. کلينکر خروجي از کوره وارد استوانه عمودي يا دواري مي شد و توسط هوا خنک مي گرديد و هواي خروجي از خنک کن جهت سوختن زغال يا نفت کوره مورد استفاده قرار مي گرفت.

تکنولوژي جديد سيمان براي اولين بار با راه اندازي کوره 100 تني سيمان ري در نزديکي کوه بي بي شهربانو و در سال 1312 در ايران متولد شد. راه اندازي کارخانه سيمان ري به مفهوم ايجاد شتاب در نوسازي و صنعتي شدن کشور بود و از اين رو سهم اين کارخانه در پي‌ريزي بسياري از کارخانه ها و تاسيسات صنعتي، دانشگاهي، بهداشتي و کشاورزي و . . . استثنائي و در خور توجه است.

در حال حاضر پروژه هاي بسياري در نقاط مختلف کشور در دست اجرا مي باشد که بسياري از آنها تا سال 1390 به توليد خواهند رسيد. با راه اندازي اين پروژه ها ظرفيت توليد سيمان ايران به حدود 70 ميليون تن در سال خواهد رسيد که معادل 5/2 درصد توليد سيمان جهان خواهد بود.

ضمناً مصرف سرانه سيمان در کشور  در حال حاضر حدود 450 کيلوگرم است که بالاتر از متوسط مصرف جهاني( 340 کيلوگرم) مي باشد.

  • عنوان پروژه

عوامل موثر بر راندمان كوره هاي دوار سيمان از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميايي خوراک كوره

عوامل متعددي بر راندمان کوره هاي دوار سيمان موثر مي باشد که مي توان به موارد زير اشاره نمود:

  • عوامل موثر از ديدگاه بهره برداري
  • عوامل موثر از ديدگاه آناليز شيميايي خوراک کوره
  • عوامل موثر از ديدگاه طراحي و تکنولوژي ساخت تجهيزات سيستم پخت
  • عوامل موثر از ديدگاه طراحي و ساخت دستگاههاي مرتبط با سيستم پخت
  • مديريت صحيح به همراه آموزش و بهره برداري صحيح از منابع انساني
  • ساير موارد مرتبط در جهت بهبود عملکرد کوره دوار سيمان به عنوان يک راکتور پيچيده شيميايي

با توجه به هفت سال تجربه بهره برداري اينجانب از کوره دوار واحد يک شرکت سيمان هگمتان و همچنين تجارب و آموخته هاي اينجانب از پيشکسوتان صنعت سيمان کشور  از طريق شرکت در دوره ها و همايش ها و سيمنارهاي متعدد باعث شد که ضمن بهره گيري از توفيقات خداوند منان و مساعدت و راهنمايي اساتيد بزرگوارم آقايان دکتر اميد خواه و دکتر ارجمند در پايان تحصيلات تکميلي در مقطع کارشناسي ارشد به بررسي دو عامل مهم بر راندمان کوره هاي دوار سيمان يعني عوامل موثر از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميايي خوراک کوره بپردازم و توضيح اينکه در اين پروژه هر عاملي که از دو ديدگاه مذکور باعث افزايش مدت کارکرد كوره شده و در عين حال توليد كوره را در حداکثر ظرفيت ممکن قرار دهد مدنظر قرار گرفته است.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسي عوامل موثر بر راندمان کوره هاي دوار سيمان از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميايي خوراک کوره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید