تحقیق: بررسي علل تمايل به خودكشي و پيشگيري از آن (پژوهش موردي)


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: بررسي علل تمايل به خودكشي و پيشگيري از آن (پژوهش موردي)

مقدمه

«تعريف اختلال»

در DSMIV-TR خودكشي را به صورت زير تعريف كرده اند:

«مرگ عمدي به دست خود، از واژه هاي لاتين به معني مال خود و كشتن»

در فرهنگ جامع روانشناسي و روانپزشكي «نصرت الله پورافكاري» خودكشي به اين صورت بيان شده است:

عمل خاتمه دادن عمدي به زندگي خود به شرط اينكه به ميل شخص و بدست خود او صورت پذيرد. اصطلاح Suiside  (خودكشي) ظاهراً اول بار در نيمه اول قرن 17 ميلادي به كار رفته است مطالعه نوين خود كشي در اواخر قرن 19 ميلادي بوسيله اميل دور كهايم در زمينه جامعه شناسي و زيگموند فرويد در زمينه روانشناسي آغاز گرديد.

در روم قديم زندگي آنقدر بي ارزش بود كه خودكشي عمل طبيعي، حتي پسنديده به شمار مي رفت.

به نظر اميل دور كهايم جامعه شناس فرانسوري (در كتاب خودكشي):

«خودكشي» عبارت است از هر نوع مرگي كه نتيجه مستقيم و غير مستقيم كردار مثبت يا منفي خود قرباني است كه مي دانسته است كه مي بايست چنان نتيجه‌اي ببار آورد.

«اقدام به خودكشي» عملي است كه بدينسان تعريف شده است اما قبل از اينكه به مرگ منجر شود متوقف شده است.

در كتاب مباني روانپزشكي آكسفورد در رابطه با خودكشي آمده است: در اكثر كشورها در حدود دو سوم زنان و حدود يك سوم مردان با مصرف دوز بالاي دارو خودكشي مي كنند. داروها اغلب ضد درد و ضد افسردگي هستند بقيه مرگ هاي ناشي از خودكشي به علل گوناگون نظير حلق آويز كردن خود، استفاده از اسلحه گرم، زخمي كردن خود، غرق كردن، پريدن از بلندي و پريدن جلوي اتومبيل در حال حركت صورت مي گيرد.

بررسي ها نشان مي دهد كه ميزان خودكشي در ميان جوانان به سرعت رو به فزوني است پس از ديگر كشي و تصادفات، بين سنين 15 تا 24 سالگي خودكشي سومين علت شايع مرگ و مير است برآوردهاي آماري نشان مي دهند كه اقدام به خودكشي در بين دختران به مراتب رايج تر از پسران است اما درصد پسراني كه از خودكشي جان خود را از دست مي دهند به مراتب بيشتر است.

بيان مسئله

من مسئوليت مشاوره را در مقطع متوسطه عهده دار مي باشم سال گذشته مشاور يك مركز پيش دانشگاهي دخترانه بودم كه حدود 900 دانش آموز در رشته هاي ادبيات و علوم انساني، علوم تجربي و رياضي فيزيك در شاخه نظري در آن اشتغال به تحصيل داشتند و 200 نفر نيز دانش آموز دبيرستاني در رشته تجربي و رياضي فيزيك در سال دوم تحصيل مي نمودند.

در روزهاي پاياني سال يعني 27 اسفند ماه دو نفر از دانش آموزان به دفتر مشاوره مراجعه نمودند و اظهار داشتند كه دوستشان قصد خودكشي داشته و از ما تقاضاي كمك نمودند. بدنبال علت مسئله بر آمدم. دلايل مسئله را چنين يافتم:

1- قطع رابطه با شخص مورد علاقه

يكي از علل اقدام به خودكشي در نوجوانان قطع رابطه يا احتمال قطع رابطه با شخص مورد علاقه نوجوانان مي باشد.

وقتي دقيق تر به مسئله نگاه كنيم روشن مي شود كه واكنش نوجوان به حوادث منجر به خودكشي بطور كلي نتيجه به اوج رسيدن انبوه مشكلات است مطالعه اي كه در زمينه 154 مورد از اقدام به خودكشي انجام شده نشان داد كه نا اميدي مهمترين عامل اقدام به خودكشي است و نه افسردگي ناشي از يك وضعيت موقتي در زندگي (وتزل 1976) در مورد مطرح شده فرد مورد علاقه مراجع به تازگي بر اثر تصادف فوت كرده بود.

2- عدم رابطه مناسب با والدين

نوجواناني كه دست به خودكشي مي زنند معمولاً تاريخچه طولاني مدتي مبتني بر عدم ثبات و ناسازگاري در خانواده دارند. آنان چنان نسبت به والدين احساس بيگانگي مي كنند كه نمي توانند با آنان رابطه برقرار نمايند يا از آنان كمك بخواهند، نوجوانان مستعد خودكشي دوستان چنداني ندارند، ولي اگر رابطه داشته باشند بسيار پرشور و شديد است و آنچنان نيازمند اين رابطه اند كه غالباً دوستانشان از درك آنها عاجزند (كاپلان- پورافكاري 1380).

در اين مورد پدر و مادر كم سواد بوده و مراجع فرزند آخر خانواده‌اي پرجمعيت است كه فاصله سني والدين با اين دختر زياد و تفاوت فرهنگي نيز از عوامل عدم رابطه مناسب بين پدر و مادر و مراجع مي باشد فرزندان بزرگتر نيز ازدواج نموده و ارتباط اين دختر با آنها كم شده است. تنها فردي كه رابطه صميمانه با او دارد عموي جواني است كه در آن دوران بحراني در حال گذراندن دوره آموزشي سربازي در شهر ديگري بوده است و مراجع در سوگ فرد مورد علاقه اش تنها مانده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : بررسي علل تمايل به خودكشي و پيشگيري از آن (پژوهش موردي)

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید