پایان نامه بررسي علل افزايش سن ازدواج در جوانان گروه سني 26 تا 35 سال


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 موضوع تحقيق :

بررسي علل افزايش سن ازدواج در جوانان گروه سني 26 تا 35 سال در شهرستان ايذه

مقدمه

ازدواج يكي از مهمترين نيازهاي آدمي است كه دين مقدس اسلام به آن اهميت فراواني داده است و آن را از مهمترين سنت هاي ديني شمرده كه مايه بركات بي شماري است از نظر قرآن ازدواج مايه آرامش روح و روان آدمي است ، اين خود از نشانه هاي رحمت بزرگي خداوند است تشويق اسلام به ازدواج خصوصاً در سن جواني و كراهت اسلام از تجّرد و رهبانيت در بسياري از سخنان معصومين آمده است . آثاري چون بزرگداشت سنت پيامبر قرار گرفتن در ولايت و حمايت خداوند

به خشم آوردن شيطان كامل شدن ايمان جوانان زياد شدن روزي و مانند آن از بركات ازدواج ، در كلام امامان شمرده است همچنين تاخير درآمد ازدواج در بعضي روايات مردود دانسته شده و تاكيد شده است .

هيچ چيز نبايد باعث تاخير انسان در ازدواج شود ، حتي اگر فقر باشد . در روايتي مردان بدون همسر را سرزنش مي كند و تجرد را به سبب شرور شدن مي داند و در روايتي ديگر به كساني كه صاحب دخترهستند . سفارش مي كند در ازدواج دخترانشان تعجيل كنند كه در اينجا به اين روايت اشاره مي كنيم .

چكيده :

پيشنهاد ازدواج دادن بي شك يكي از مهمترين و بزرگترين گامهايي ميباشد كه تا به حال برداشته ايد. شما خواهان آن هـستـيد كه در آن لحظه همه چيز عالي و بـه بـهتـريـن نحو پيش رود و از آن مهمتر كه ميخواهيد پاسخ وي مثبت بـاشـد! ايـن نكـات را هــنگام دادن پيشنهاد ازدواج مد نظر قرار دهيد تا شانس موفقيت شما افزايش يابد.

ازدواج مـصـدر ثـلاثى مزيد از باب افتعال وزواج مصدر باب مفاعله است , اين دو واژه در اصطلاح فـقـهـى وقـانـونـى , بـه معناى رابطه اى است حقوقى كه لازمه آن , جواز كامجويى بين زن ومرد مـى بـاشـد, چنان كه واژه نكاح نيز به همين معناست , هر چند از نظر لغت , ازدواج به معناى متحد شدن دو انسان ونكاح به معناى همخوابگى آن دو مى باشد.                                                                                                                                             
بنابراين , نكاح وازدواج به معناى حق همخوابگى وبه وحدت رسيدن است , كه معنايى است لغوى و عـقـد عـامل پيدايش اين حق است , هر چند فقها و حقوقدانان در بسيارى از موارد مقصودشان از نكاح وازدواج , عقد خاص مى   باشد.                                                                                                                                                  
ازدواج به عنوان سنتی پسنديده در تمامی جوامع در طول تاريخ از جايگاه خاصی برخورداربوده است . شروع زندگی مشترک روزنه ای بر ارضای نيازهای زيستي ، روانی و اجتماعی می باشد ، با اين حال بنا به دلايل متعدد امروزه بسياری از ازدواجها به طلاق منجر می شود .

انگيزه های افراد برای تشکيل زندگی مشترک ، متعدد است ، بعضی از اين انگيزه ها به دليل ناهمخوانی با واقعيتهای زندگی زناشويی محکوم به شکست می شود . در اين مطلب سعی بر اين است تابه انگيزه هايی که احتمالا به شکست در زندگی مشترک (طلاق) منجرمی شود ، نظری بيفکنيم .

امام رضا (عليه السلام) فرمود :

جبرئيل امين بر پيامبر خدا (r) نازل شده و عرض كرد : اي محمد ( r ) پروردگارت به تو سلام مي رساند و مي فرمايد : دختران و زنان با كره مانند ميوه درختان هستند و همان طور كه ميوه وقتي مي رسد ، چاره اي جز چيدن ندارد ، و الا تابش خورشيد و وزش باد آن را فاسد مي كند ، دختران و زنان با كره هم ( وقتي به سن بلوغ و ازدواج مي رسند ) چاره اي جز ازدواج ندارند والا از گرفتار شدن به فتنه و انحراف ، در امان نيستند . پس رسول خدا مردم را جمع كرد و به منبر رفت و پيام پروردگار عزيز را به آنان ابلاغ كرد .

بنابراين از نظر اسلام تاخير ازدواج امر نكوهيده اي است كه مورد حمايت خدا نيست . اما آن چه امروز در جوامع اسلامي ، خصوصاً جامعه ما در عمل ديده مي شود . متاسفانه برخلاف سفارشات اسلام است و آمارها از بالا رفتن سن ازدواج حكايت دارد . بنابر آماري كه در روزنامه ها منتشر شده ميانگين سن ازدواج پسران از 24 سال و دختران از 18 سالگي است در سال 75 به ترتيب به 26 و 22 در سال 80 رسيده است .

در حالي كه طبق آمار ديگري ، ميانگين سن ازدواج در پسران 33 و دختران 28 سال مي باشد .

اين افزايش بي سابقه سن ازدواج مشكلات فراواني به دنبال خواهد داشت گرچه در اين مقاله مجال بررسي آن فراهم نيست ، ولي فهرست وار به برخي مشكلات ناشي از اين افزايش اشاره كرد : افسردگي ، مبتلا شدن به وسواس در انتخاب همسر – بلاتكليفي – احتمال افزايش انحراف اخلاقي – احساس سربار بودن و …

بيان مسئله

در طي اين تحقيق ما برآنيم تا به سوالات زير پاسخ دهيم و تاثير هر كدام از عوامل زير را بر روي بالا رفتن سن ازدواج بررسي كنيم . با توجه به اينكه عوامل همچون ، عوامل اقتصادي و عوامل اجتماعي ، سنت هاي خانوادگي و قبيله اي ، نوع نگرش افراد نسبت به امر ازدواج موانع سه راه ازدواج و … در اين امر موثر مي باشند اين سوالات مطرح مي شود كه اين تحقيق درصد پاسخ گويي به آنهاست .

1- آيا عوامل اقتصادي مانند وضع مالي ، انتظارات طرفين و غيره . در بالا رفتن سن ازدواج موثر است ؟

2- آيا عوامل اجتماعي مانند فرهنگ جامعه ، آماده نكردن جوانان براي ازدواج از طرف جامعه و … در بالا رفتن سن ازدواج موثر است ؟

3- آيا تست هاي خانوادگي و قبيله اي مانند پايبندي به مهريه هاي سنگين ، گرفتن مراسمات پر خرج و … در بالا رفتن سن ازدواج موثر است ؟

4-آيا نگرش منفي افراد نسبت به ازدواج در بالا رفتن سن ازدواج موثر است ؟

5- آيا موانع و مشكلات سر راه ازدواج آنقدر زياد هستند كه عامل مهمي در بالا رفتن سن ازدواج باشند؟

با توجه به ساختار جامعه ايراني و تاثير همه ي عوامل بالا در امر ازدواج هر كدام از مسائل بالا مي تواند در بالا رفتن سن ازدواج در جوانان تاثير بسزائي داشته باشد .

لذا محقق در اين تحقيق قصد پاسخ گويي به اين سوالات و پيدا كردن درصد تاثير هر كدام از اين مسائل در بالا رفتن سن ازدواج در جوانان است . با پيدا كردن جواب اين سوالات و درصد تاثير هر كدام مي توان براي از ميان برداشتن هر كدام قدمهاي را بر داشت .

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه بررسي علل افزايش سن ازدواج در جوانان گروه سني 26 تا 35 سال

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید