پایان نامه: بررسي رابطه رضايت شغلي و روحيه كاركنان مدارس با كاربرد سبك‌هاي مديريت تعارض


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي رابطه رضايت شغلي و روحيه كاركنان مدارس با كاربرد سبك‌هاي مديريت تعارض

چكيده[1]

اين تحقيق به بررسي متغيرهاي رضايت شغلي و روحيه كاركنان و رابطه آنها با سبكهاي اداره تعارض هاي بين فردي پرداخته است.

جامعه آماري تحقيق مديران، معاونان و معلمان مدارس ابتدائي و متوسطه  شهر اصفهان در سال تحصيلي 79-1378 مشتمل بر 13058 نفر بوده كه از بين آنان يك نمونه 524 نفري به روش نمونه گيري خوشه‌اي و تصادفي ساده انتخاب شده است. روش تحقيق از نوع زمينه يابي و همبستگي است. اطلاعات مورد نياز با استفاده از چهار پرسشنامه جداگانه بسته _ پاسخ جمع‌آوري شده است و با بكارگيري برنامه نرم افزاري spss مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. نتايج تحقيق بيانگر آن است كه سطح رضايت شغلي و روحيه كاركنان در گرايش آنان به كاربرد شيوه‌هاي برخورد با تعارض تاثير دارد. افرادي كه رضايت شغلي و روحيه بالا دارند؛ در مقايسه با كساني كه از رضايت شغلي و روحيه پايين برخوردار هستند، بيشتر به كاربرد شيوه‌هاي اثر بخش (همكاري، تشريك مساعي و راه حل گرايي) در برخورد با تعارضهاي بين فردي گرايش نشان مي‌دهند. و بر عكس افرادي كه رضايت شغلي و روحيه پايين دارند، در برخورد با تعارضهاي بين فردي بيشتر به كاربرد شيوه‌هاي غير اثر بخش (رقابتي، تسلط و عدم مقابله) تمايل نشان مي‌دهند.

 

مقدمه

از آنجا كه مدارس از جمله  نظام‌هاي اجتماعي هستند كه  در كليه  فرآيندهاي آن انسانها و فعاليت هاي گروهي آنان نقش اساسي ايفا مي‌كنند، به نظر مي‌رسد كه: بيش از هر سيستم اجتماعي ديگر تنش و تعارض را تجربه كنند. زيرا در مؤسسه پيچيده‌اي چون مدرسه كه تضاد علايق و منافع زيادي در آن به چشم مي‌خورد، طبيعي مي‌نمايد كه بين افراد برخورد و ستيز رخ دهد. پيران در مقابل جوانان، شاگرد مدارها در مقابل درس مدارها، وظيفه مدارها در مقابل بي‌تفاوتها، رابطه مدارها در مقابل ضابطه مدارها، كلاس بالائي‌ها در مقابل كلاس پائيني‌ها، اولياء در مقابل معلمان و خلاصه همه اينها در مقابل مديران نمونه‌هايي از اين جبهه بنديها و درگيريهايي است كه به طور دائم مديران مدارس با آن سرو كار دارند. (هال1،  1998).

بنابراين اختلاف و تعارض به طور دائم و به شكل غير قابل اجتنابي در هر مدرسه‌اي روي مي‌دهد. اينكه اين تعارض‌ها چگونه اداره يا حل شوند براي اثر بخشي و كار آمد بودن مدرسه به عنوان يك سازمان داراي اهميت است. (كريمي,مترجم, 1378).

توماس (1976) پنج شيوه اداره تعارض هاي بين فردي را مورد شناسايي قرار داده است كه عبارتند از: رقابتي2، همكاري3، اجتناب4، انطباق5 و مصالحه6. بعدها پوتنام7 و ويلسون8 پنج شيوه مذكور  را  تحت عنوان  سه  استراتژي  دسته بندي كرده‌اند كه  عبارتند از: استراتژي  راه حل گرايي (شامل شيوه هاي همكاري و مصالحه)  2- استراتژي عدم مقابله (شامل شيوه هاي اجتناب و انطباق) 3- استراتژي كنترل كه با شيوه رقابتي يكسان است.

       در اين تحقيق رابطه رضايت شغلي و روحيه با كاربرد شيوه ها و استراتژي‌هاي مذكور در بين كاركنان مدارس ابتدائي و متوسطه مورد مطالعه قرار گرفته است. در سالهاي اخير پژوهش هاي زيادي درباره چگونگي كاربرد شيوه‌هاي پنج گانه حل مساله تعارض در سازمان ها از جمله مدارس انجام شده است. رحيم و همكارانش (1999) تحقيقي تحت عنوان «يك بررسي تجربي از مراحل رشد اخلاقي وسبك هاي مديريت تعارض» انجام داده‌اند و چنين گزارش كرده‌اند، دانشجوياني كه در مراحل بالاي رشد اخلاقي (مافوق متعارف) در مقايسه با دانشجوياني كه در مرحله متعارف رشد اخلاقي قرار دارند، بيشتر از سبك همكاري و كمتر از سبك اجتناب و رقابتي در برخورد با تعارض هاي بين فردي استفاده مي كنند. تحقيق ارنست گري (1993) تحت عنوان «شيوه هاي مديريت تعارض از ديدگاه مديران ستادي و مديران گروههاي آموزشي دانشگاه او هايو» نشان داده است كه  مديران در برخورد مستقيم با افراد از شيوه تسلط و در برخوردهاي غير مستقيم از شيوه اجتناب جهت كنترل تعارض هاي بين فردي استفاده مي‌نمايند. اين تحقيق پيشنهاد ميكند كه مديران بايستي با توجه به موقعيت‌هاي مختلف تعارضي از هر پنج نوع شيوه مديريت تعارض استفاده كنند. پوتنام (1987) طي تحقيق در خصوص رابطه سطح سلسله مراتب و سبك هاي مديريت تعارض به اين نتايج رسيدند كه اعضاي سازمان‌ها در برخورد با زير دستان عموماً سبك‌هاي رقابتي، در برخورد با سرپرستان از سازش يا همكاري ودر برخورد با همتايان خود از سبك‌هاي سازشي يا اجتنابي استفاده مي‌كنند. بنابراين سبك مديريت تعارض با سطح سلسله مراتبي رابطه دارد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

بررسي رابطه رضايت شغلي و روحيه كاركنان مدارس با كاربرد سبك‌هاي مديريت تعارض

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید