پایان نامه :بررسي تاثير آموزش مهارت هاي زندگي بر رضا يت اززندگي دانش آموزان دبيرستاني مشهد


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي تاثير آموزش مهارت هاي زندگي بر رضا يت اززندگي دانش آموزان دبيرستاني مشهد

مقدمه

امروز با توجه به آهنگ سريع تحولات در عرصه هاي مختلف  اجتماعي  ، ا قتصادي  ، سياسي، فرهنگي و غيره بشر نيازدارد تا بر اساس شرايط موجود ، تغيير اتي در عرصه زندگيش پديد آورد . چرا كه ايجاد تغييرات عميق فرهنگي و تغيير شيوه هاي زندگي، بسياري از افراد را، در رو يارويي  با چالش ها و مشكلات زندگي فاقد توانايي  لازم اساسي  نشان مي دهد و همين امر آنان را در مواجهه با مشكلات روز مره آسيب پذير كرده است(ولي زاده ،1381 ) . رشد فناوري در قرن حاضر به بالاترين سطح خود در تاريخ بشري خواهد رسيد و با خود تحولات بشري و تغييرات خيره كننده اي را در ابعاد گوناگون به همراه خواهد آورد . شيوه هاي رويارويي با مسائل موجود و نو ظهور ، هماهنگي و سازگاري با تغييرات ،نحوه ارتباط با ديگران ، فشارهاي ناشي از شرايط محيطي و … همه گونه هايي از مسائلي هستند كه پيش از پيش در عصر جديد مطرح مي شوند . بنابر اين زندگي در چنين شرايطي مهارت هاي خاصي را طلب مي كند ، مهارت هايي كه بتواند درست زيستن يعني زندگي سالم و با نشاط ، توام باصلح و بالندگي و كار آمدي را به ارمغان آورد( غياث فخري ،1384) .

بنا به تعريف سازمان  جهاني  بهداشت ، بهداشت روان فقط ، به معني نبود بيماري رواني نيست بلكه بيشتر با نوعي سلامت ذهني ارتباط دارد. افرادي از نظر رواني سالم هستند كه احساس كنند به خوبي با زندگي و مسائل و تغييرات آن كنا ر مي آيند ، مسئو ليت پذير باشندو از تواناييهاي ذهني خود به راحتي استفاده كنند ، با ديگران ارتباط خوب مناسبي بر قرار كنند و به فعاليت هاي سازنده و مفيد بپردازند ( نوري و محمد خاني ،1379 ). همه انسانها در طول زندگي با فشارها و استرس هاي بزرگ وكوچك مانند مراحل رشدي ، بلوغ ، بيماريها ، فشار اقتصادي ، امتحان ، زلزله ،رقابت و   يا از دست دادن اتوبوس ،   دير رسيدن   به مدرسه يا محل كا ر،امتحان ، سر وصداي ماشين ها و … سر و كار داريم . اين درد سر ها و گرفتاريها بر احسا س رضايت و شادي ما از زندگي تاثير مي گذارد .

جليلي(1381 )‌؛ به نقل از آدلر و ماتيوس (1994) آورده است كه بسياري از رويداد هاي زندگي بر سلامت وبهزيستي ما تاثير مي گذارد برخي از اين رويداد ها رامي توانيد كنترل كنيد وبرخي را نمي توانيد . رويداد هاي خارج از كنترل شما ايجاب مي كند كه براي حفظ احساس  شايستگي  و خود كارامدي تان  مهارت هاي مقابله اي خوبي كسب كنيد .

علي الرغم تلاش هاي بسيار در نظام آ موزش و پرورش شاهد خبر هاي نگران كننده اي در مورد وضعيت تحصيلي ، اخلاقي ، واجتماعي كودكان هستيم . دگرگوني هاي عظيمي كه در سال ها ي اخير در كيفيت آموزش در جهان رخ داده است و باز تابي كه از نياز هاي روز افزون و گسترش تكنو لوژ ي و تغيير مداوم در شيوه زندگي  و روابط انساني ،حاكي از آن است كه در چنين شرايطي برنامه ها و روش هاي آموزشي سنتي ،توان حل مسائل را در بر آوردن نياز هاو  مهارت وي در بكار بستن دانستني ها و اصول علمي ، به هنگام قرار گرفتن در موقعيت هاي جديد ندارد( محفوظ پور ، 1382 ).

ايجاد برنامه هايي به منظور ارتقاء مهارت هاي اجتماعي و حل مساله ، احتمالا باعث بهبود عملكرد فرد در مدرسه و زمينه هاي ديگر مي شود . عدم آشنايي نوجوان با شيوه هاي مقابله با بحران  مي تواند سبب از پا در آمدن ، خشم و پرخاشگري يا افسردگي آنها شود و يا مي تواند ايشان را به سوي رفتار هاي اجتنابي مثل سيگار ، اعتياد و انواع بزه ها سوق دهد . چنانچه ديده شده است در انگلستان نوجوانان ، كشيدن سيگار را ، راه حلي براي كسب هويت و به كنترل در آوردن زندگيشان استفاده مي كنند (كاپ[1]، 2000 ) . اين مساله ضرورت آموزش به اين گروه را گوشزد مي كند و نشان مي دهد اگر اين مهارت هارا به خوبي فرا بگيرند ممكن است راه حل هاي مناسب تري را براي مقا بله با اين مشكلاتشان بر گزينند . پژوهش هاي مختلف رابطه بين نقص شناختي، در حل مساله و رفتار هاي اجتنابي را، تاييد كرده اند . چنانچه ديده شده است افرادي كه تمايل به خود كشي دارند راه حل هاي كمتر و بي ربط تري در مقابله با مشكلاتشان ارائه مي دهند .همچنين اثر بخشي آموزش مهارت حل مساله در پيشگيري از فرار از منزل و كاهش انزواي اجتماعي و كاهش خشم با پژوهش هاي متعددي به اثبات رسيده است .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

بررسي تاثير آموزش مهارت هاي زندگي بر رضا يت اززندگي دانش آموزان دبيرستاني مشهد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید