پایان نامه با موضوع پايداري حركت كاميون روي انواع مختلف قوس افقي در تركيب با قوس قائم


چكيده

از آنجائیکه قوس‌‌های افقی جزء مهمترین اجزای طرح هندسی راه‌ها می‌باشند و بطور گسترده در نقاط مختلف جاده‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند و از طرفی در بسیاری از موارد، محل قرار گیری این قوس‌ها در تلاقی با محل قرارگیری شیبها و قوس‌های قائم می‌باشد در این تحقیق با استفاده از نرم افزار Truck SIM که امروزه یکی از کامل ترین و پرکاربرد ترین برنامه‌های شیبه‌سازی حرکات وسایل نقلیه سنگین می‌باشد، ابتدا به مدلسازی حرکت دو نوع متفاوت از انواع کامیون (1-کامیون جامدار(Dump truck) 2-کامیون مفصل دار wb-15) در طول حرکت بر روی قوس های افقی ساده و معکوس با شیب طولی صفردرصد ، و تعیین شتاب جانبی[1] این وسایل نقلیه می پردازیم.سپس مدلسازی را بر روی قوس های افقی یادشده که در ترکیب با شیب‌ها و قوس های قائم قرار خواهند گرفت ادامه داده و دراین حالت نیزمقادیر شتاب جانبی را تعیین می کنیم.

در انتها ضمن مقایسه شتاب های جانبی بدست آمده در دو حالت قوس افقی بدون شیب و شیبدار و اصلاح روابط تعیین حداقل شعاع قوس افقی موجود در آیین نامه های رایج طرح هندسی راه ها ، مقادیر افزایش شعاع لازم در قوس های سه بعدی(قوس افقی در ترکیب با قوس قائم) را از طریق تحلیل نتایج خروجی در برنامه SPSSتعیین می نمائیم.

کلمات کلیدی : قوس سه بعدی،وسیله نقلیه طرح،شتاب جانبی، مدلسازی، شبیه ساز

– تعريف كلي مسأله

طراحي هندسي راه باتوجه به ايجاد هماهنگي ميان اجزاي آن كاري دشوار است؛ اين اجزا شامل عناصري مانند سرعت طرح- عرض شانه- قوس‌هاي افقي[1]– شيب‌هاي طولي – شيب‌هاي عرضي- عرض آزاد- عرض خط عبور- ابنیه فنی- قوس‌هاي [2]– حداقل فاصله ديد توقف- بر بلندي و ارتفاع آزاد مي‌باشند، كليه عوامل ذكر شده از نوع معيارهاي اجباري در طراحي هندسي راه مي‌باشند[1].

مهمترين هدف يك طرح هندسي دقيق، امنيت بالا و بي‌خطر بودن طرح با تكيه بر هماهنگي دقيق ميان اجزاي طرح مي باشد؛

هزينه طرح نيز از نكات حائز اهميت در طراحي هندسي مي‌باشد. در كل براي رسيدن به يك طرح مطلوب و بهينه مي‌بايست هماهنگي كامل ميان ميعارهاي فني – معيارهاي اقتصادي و عوامل محيطي صورت پذيرد.

قوس‌هاي افقي و قائم (پيچ‌ها و خم‌ها) دو جزء مهم طرح هندسي راه مي‌باشند؛ قوس افقي نمايي از انحناي راه در امتداد پلان آن است در حالي‌كه قوس قائم مقطع طولي از راه است و فرورفتگي و برآمدگي آن را در امتداد مسير نشان مي‌دهد؛ قوس افقي شامل مماس (خط مستقيم) و منحني افقي غيرمستقيم است كه دو خط مماس در طرفين را به تنهايي و يا با كمك منحني‌هاي اتصال به هم متصل مي‌كند؛

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید