پایان نامه با موضوع نقش فرصت های محیطی شهر تهران به عنوان مقصد گردشگری


عرضه و تقاضای گردشگری

توسعه عرضه گردشگری و ارائه محصولات و خدمات گردشگری با توجه به تقاضای بازار، موجب ایجاد تعادل و پایداری توسعه مقصد می‌گردد. بنابراین ایجاد تطابق بین نیازهای بازار و عرضه محصولات و خدمات گردشگری از مهم‌ترین مفاهیم مدیریت و توسعه گردشگری است(کاتلر[۱] و دیگران، ۲۰۰۶ : ۲۶۴). این بخش به بررسی مباحث عرضه و تقاضا در صنعت گردشگری اختصاص داده شده است.

 

 

۱-۹-۱-۲- عرضه گردشگری

در زمینه عرضه گردشگری و عناصر آن محققان بسیاری اظهار نظر نموده‌اند.

پیرس[۲] (۱۹۸۱): با دیدگاهی عرضه محورانه، گردشگری را شامل: جاذبه‌ها، حمل و نقل، اقامتگاه‌ها، تسهیلات پشتیبانی کننده (مانند: دفاتر خدمات سفر، خدمات بانکی، خدمات تفریحی، خرید، بیمه و ….) و زیرساخت‌ها در نظر گرفت.

بلانک [۳](۱۹۸۹): با تمرکز بر گردشگری مردمی، حمل و نقل، ارتباطات، جاذبه‌ها، خدمات و دیگر عناصر مشابه را در زمره عناصر سمت عرضه در نظر می‌گیرد.

گان (۱۹۹۳) :عرضه گردشگری را شامل همه برنامه‌ها و کاربری‌های زمینی می‌داند که برای ورود بازدیدکنندگان طراحی و مدیریت شده‌اند. این برنامه‌ها و کاربری‌ها تحت کنترل هر سه بخش: بنگاه‌های اقتصادی خصوصی، سازمانهای غیر انتفاعی و دولت‌ها هستند. گان با مد نظر قرار دادن اهداف برنامه‌ریزی، سمت عرضه گردشگری را شامل پنج عنصر عمده جاذبه‌ها، خدمات، حمل و نقل، اطلاعات و تبلیغات پیشبردی می‌داند(گان، ۱۹۹۳ : ۴۴-۴۱).

 

ضرغام (۱۳۷۵) :شش عامل ،جاذبه‌ها و فعالیت‌ها، تأسیسات اقامتی، سایر تسهیلات و خدمات جهانگردی، حمل و نقل، سایر زیر ساخت‌ها و عناصر نهادی را به عنوان عوامل عرضه برشمردند. این عوامل هر یک دارای اجزا یا عناصری است که به شرح زیر بیان شده است(ضرغام، ۱۳۷۵: ۵۱).

ـ جاذبه‌ها و فعالیت‌ها: طبیعی، فرهنگی، انواع ویژه

ـ تأسیسات اقامتی: هتل، متل، مهمانپذیر، هتل آپارتمان و ….

ـ سایر : عملیات سفر و گردش، تأسیسات پذیرایی، مراکز خرید، بانک‌ها و صرافی‌ها، تسهیلات و خدمات درمانی، تسهیلات و خدمات پستی.

ـ حمل و نقل: هوایی، جاده‌ای، ریلی، آبی و …..

ـ سایر زیرساخت‌ها: آب و برق، دفع زباله، ارتباطات راه دور

[۱] Kotler

[۲] Pearce

[۳] Blank

متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد