پایان نامه با موضوع نقش فرصت های محیطی شهر تهران به عنوان مقصد گردشگری

ارسال شده در سایت پایان نامه

عرضه و تقاضای گردشگری

توسعه عرضه گردشگری و ارائه محصولات و خدمات گردشگری با توجه به تقاضای بازار، موجب ایجاد تعادل و پایداری توسعه مقصد می‌گردد. بنابراین ایجاد تطابق بین نیازهای بازار و عرضه محصولات و خدمات گردشگری از مهم‌ترین مفاهیم مدیریت و توسعه گردشگری است(کاتلر[۱] و دیگران، ۲۰۰۶ : ۲۶۴). این بخش به بررسی مباحث عرضه و تقاضا در صنعت گردشگری اختصاص داده شده است.

 

 

۱-۹-۱-۲- عرضه گردشگری

در زمینه عرضه گردشگری و عناصر آن محققان بسیاری اظهار نظر نموده‌اند.

پیرس[۲] (۱۹۸۱): با دیدگاهی عرضه محورانه، گردشگری را شامل: جاذبه‌ها، حمل و نقل، اقامتگاه‌ها، تسهیلات پشتیبانی کننده (مانند: دفاتر خدمات سفر، خدمات بانکی، خدمات تفریحی، خرید، بیمه و ….) و زیرساخت‌ها در نظر گرفت.

بلانک [۳](۱۹۸۹): با تمرکز بر گردشگری مردمی، حمل و نقل، ارتباطات، جاذبه‌ها، خدمات و دیگر عناصر مشابه را در زمره عناصر سمت عرضه در نظر می‌گیرد.

گان (۱۹۹۳) :عرضه گردشگری را شامل همه برنامه‌ها و کاربری‌های زمینی می‌داند که برای ورود بازدیدکنندگان طراحی و مدیریت شده‌اند. این برنامه‌ها و کاربری‌ها تحت کنترل هر سه بخش: بنگاه‌های اقتصادی خصوصی، سازمانهای غیر انتفاعی و دولت‌ها هستند. گان با مد نظر قرار دادن اهداف برنامه‌ریزی، سمت عرضه گردشگری را شامل پنج عنصر عمده جاذبه‌ها، خدمات، حمل و نقل، اطلاعات و تبلیغات پیشبردی می‌داند(گان، ۱۹۹۳ : ۴۴-۴۱).

 

ضرغام (۱۳۷۵) :شش عامل ،جاذبه‌ها و فعالیت‌ها، تأسیسات اقامتی، سایر تسهیلات و خدمات جهانگردی، حمل و نقل، سایر زیر ساخت‌ها و عناصر نهادی را به عنوان عوامل عرضه برشمردند. این عوامل هر یک دارای اجزا یا عناصری است که به شرح زیر بیان شده است(ضرغام، ۱۳۷۵: ۵۱).

ـ جاذبه‌ها و فعالیت‌ها: طبیعی، فرهنگی، انواع ویژه

ـ تأسیسات اقامتی: هتل، متل، مهمانپذیر، هتل آپارتمان و ….

ـ سایر : عملیات سفر و گردش، تأسیسات پذیرایی، مراکز خرید، بانک‌ها و صرافی‌ها، تسهیلات و خدمات درمانی، تسهیلات و خدمات پستی.

ـ حمل و نقل: هوایی، جاده‌ای، ریلی، آبی و …..

ـ سایر زیرساخت‌ها: آب و برق، دفع زباله، ارتباطات راه دور

[۱] Kotler

[۲] Pearce

[۳] Blank

متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه بررسی تطبیقی نظریه تکثرگرایی سروش و وحدت متعالی ادیان نصر
پایان نامه ارتباط اهمال کاری و پیشرفت تحصیلی
پایان نامه وضعیت اشتغال و بازگشت زنان به اعتیاد
پایان نامه سطوح تاب آوری شطرنجبازان حرفه ای و غیر حرفه ای
پایان نامه ارشد روانشناسی سازگاری زنان و کودکان در خانواده های طلاق روانی