پایان نامه با موضوع نقش امتیازمعیار های سازمانی موردبررسی دروضعیت مطلوب بر اساس مدل تعالیEFQM

купить Амфа Волосово گروه کنترل کیفیت (QCC)

دایره کنترل کیفیت در واقع یک گروه کوچک متشکل از افراد و کارمندان سازمانی می باشد که با یکدیگر همکاری دارند تا از این طریق به مواردی همچون بهبود عملکرد سازمان ، احترام به افراد و کارکنان ، ایجاد گروه های کاری با روحیه بالا از طریق توسعه و بهبود پتانسیل بی حد و حساب اعضای گروه کمک کنند .

ژاپنی ها تجربه کرده اند که در حدود ۹۵% از مشکلات مربوط به کیفیت در بسیاری از سازمانها می تواند از طریق روش های کنترل کیفیت ساده ای همچون هفت ابزار کنترل کیفیت به طور کامل برطرف گردد . (Inshikawa,1986)

این هفت ابزار عبارتند از :

  • نمونه دارهای پاراتو
  • نمودارهای علت و معلول
  • رتبه بندی اطلاعات
  • برگه ثبت داده ها
  • هیستوگرام
  • نمودار پراکنش
  • جداول و نمودارهای کنترل

این ابزار به گروه کنترل کیفیت کمک می کنند تا جلسات طوفان مغزی را به صورت سیستماتیک برگزار کنند و مسائل موجود را به طور انتقادی و با سرعت بیشتر آنالیز کنند.

ایزو (ISO 9000)

خانواده و گروه ایزو ۹۰۰۰ متشکل از هفت نوع استاندارد مختلف هستند که پشت سر هم قرار می گیرند . , ISO 9003  خارج از این هفت استاندارد ، تنها استانداردهایی که مهم و قابل ذکر هستند عبارتند از ISO 9001 در حقیقت در حدود ۹۹% از ایزوهای ثبت شده در شرکت ها از نوع ISO 9001 , ISO 9002 می باشد. ۱۴ استاندارد باقی مانده تنها حکم واحد و کمک کننده دارند.((www.besta.ir

 

۲-۴- تاریخچه جوایز کیفیت در ایران

مقایسه مدل ها نشان می دهد که مدل دمینگ ، پایه اصلی مدل ها و مطرح کننده اصلی ایده های اولیه در این مورد بوده است. مدل های بالدریج و EFQM همه به مرور در حال همگرا شدن هستند. در ویرایش های اخیر ، میزان شباهت های اصولی این دو مدل ، در خور توجه بوده است. البته مدل جایزه دمینگ با مدل های تعالی سازمانی بالدریج و EFQM ، تفاوت های اساسی دارد و شاید نتوان آن را به عنوان یک مدل تعالی سازمانی محسوب کرد ، زیرا نگاه مدل دمینگ بیشتر به فرآیندهای درون سازمان بوده و توجه آن به نتایج سازمان محدود است. همچنین در مدل دمینگ ، نگاه سیستماتیک به سازمان ضعیف است. اما مدل های بالدریج و EFQM با ارایه یک رویکرد سیستماتیک ، معیارهای خود را در یک چارچوب سیستمی ترسیم کرده و نحوه ارتباط بین معیارها را در این چارچوب مشخص می کنند. این موضوع به فهم نظام مند این مدل ها و نحوه ارتباط و تعامل بین اجزا و دینامیک مدل کمک می کند ، در حالی که در مدل دمینگ این چارچوب ارایه نشده است.

مطالعه تطبیقی انجام شده در مورد مدل های سرآمدی ، به نتایج ذیل منتهی شده است :

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد

پشتیبانی سایت :

info@jahandoc.com

یا تلگرام

    hamidisupport@