پایان نامه با موضوع نحوه حفاری تونل


چکیده :

تونلها و فضاهاي زيزميني براي مقاصد متنوعي ايجاد مي‌شود كه از آن ميان مي‌توان موارد زير را نام برد:
تونلهاي حمل و نقل و دسترسي ، تونلهاي آب بر ، فضاهاي زيرزميني بزرگ (ايستگاههاي مترو ، نيروگاهها ، انبارهاي زيرزميني و كارگاههاي استخراج مواد معدني).

طراحي هر يك از فضاهاي فوق مستلزم دسترسي به داده‌هاي مناسب و به كارگيري تمهيدات ويژه است. در هر مورد طراح بايد ضمن آگاهي دقيق از شرايط زمين ، ابتدا در جهت بهبود كيفيت مصالحي كه قرار است تونل در آن حفر شود، اقدام نمايد. در بسياري از زمينها تونلهاي حفر شده نمي‌توانند خودنگهدار باشند و براي پابرجا نگهداشتن آنها بايد از حايلهايي استفاده كرد.

به نظر مي‌رسد كه مهمترين عامل در طراحي تونل ، يا هر فضاي زيرزميني ديگر ، تامين پايداري آن است. قرارگيري اين گونه سازه‌ها در ميان مصالح طبيعي ، يعني سنگ و خاك ، باعث شده است كه شرايط زمين شناسي نقش اصلي را در پايداري ايفا نمايند.

 بخش اول

مطالعه ساختگاه و طراحي تونل

قبل از آغاز عمليات احداث تونل، ساختگاه تونل بايد مطالعه شود و پس از آنكه اطلاعات كافي در اين مورد به دست آمد، طراحي تونل انجام مي گيرد. پس از طراحي نيز، محل كارگاه را بايد تجهيز كرد تا زمينه كار براي آغاز عمليات حفر تونل آماده شود.

فصل اول

كليات

1-1- آشنايي

در تعاريف قديمي، تونل به عنوان يك راهرو طويل زيرزميني تعريف شده است. تعاريف ديگر تونل به شرح زير است:

«راهرو زيرزميني افقي يا تقريباً افقي كه از هر دو طرف به هواي آزاد مرتبط است».

«راهرو زيرزميني افقي يا مورب كه به منظور احداث شبكه معدن در سنگها حفر مي شود و ممكن است در يك يا دو طرف به هواي آزاد راه داشته باشد».

در اينجا مقصود از تونل، كليه راهروهاي زيرزميني است كه براي استخراج مواد معدني، رفت و آمد اتومبيلها، حركت قطارها، انتقال لوله و كابل و نيز انتقال آب، احداث مي شود.

1-2- مراحل تونلسازي

مراحل احداث و آماده سازي تونلها به شرح زير است:

الف- تهيه طرح تونل

ب- نقشه برداري مسير و تحقيقات مهندسي

ج- حفر تونل

د- نگهداري موقت تونل

هـ- انجام خدمات فني از قبيل تهويه، آبكشي، روشنائي و نظاير آن

و- نگهداري دائم تونل

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید