پایان نامه با موضوع جريان تراكم‌پذير مدرن

چکیده:

شناخت جريان تراكم پذير و تحليل علمي آن از ديرباز مدنظر دانشمندان و مخترعين در عرصه‌هاي مختلف بوده است. در مقاطع مختلف زماني نيازهاي بشري جهت بكارگيري وسائل و تجهيزات و هم‌چنين فرايندهايي كه ارتباط مستقيم با جريان‌هاي تراكم پذير داشته موجب شد كه دانشمندان تئوري‌ها و نظريه‌هاي مختلفي را در اين رابطه ارائه دهند، كه با پيشرفت روزافزون تكنولوژي ساخت تجهيزات و طراحي فرايندهاي پيچيده صنعتي اين نظريه‌ها، گام‌هاي تكاملي را طي نموده و يقيناً دستاورد اين دو نگرش يعني گام‌هاي پيشرونده تكنولوژي ساخت و ذهن‌هاي خلاق نظريه پردازان در بستر جريان‌هاي تراكم‌پذير منجر به اختراعات و اكتشافات آتي خواهد شد كه شايد دور از ذهن انسان معاصر باشد.

امروزه زمينه‌هاي علمي جريان تراكم‌پذير به قدري وسعت يافته كه منجر به ايجاد شاخه‌هاي مختلفي از جمله آئروديناميك، پنوماتيك و ديناميك گاز شده است و ساخت تجهيزاتي مثل ماشين‌هاي پرنده، وسائل كاربردي هوافضا، موتورهاي احتراق داخلي و خارجي و ديگ‌هاي بخار و مبدل‌ها همگي در گرو شناخت و بكارگيري جريان‌هاي تراكم‌پذير مي‌باشد.

تحليل جريان تراكم‌پذير بصورت مقدماتي و كلاسيك در كتاب‌هاي سيالات و ترموديناميك در سطح كارشناسي مطرح شده كه عمدتاً مطالب ارائه شده بصورت موضعي و منقطع مي‌باشد كه به هيچ عنوان پاسخگوي نيازهاي آموزش‌هاي مهندسي نمي‌باشد.

اين نياز را از سال 1367 كه همزمان با تدريس در دانشگاه در پروژه‌هاي مختلف از جمله تدوين استاندارد تجهيزات پالايشگاهي، طراحي و ساخت انواع ديگ‌هاي بخار و مبدل‌ها و مطالعه فرايندهاي توليد گاز طبيعي، انتقال و توزيع آن شركت داشتم بيشتر احساس نمودم.

پس از تأليف كتاب‌هاي سيالات 1 و 2 و هم‌چنين تدريس درس ديناميك گاز در سال‌هاي اخير به كمبود كتاب‌هاي ترجمه و يا تأليف شده در تحليل جريان‌هاي تراكم‌پذير پي بردم و تصميم گرفتم كتاب مناسبي را ترجمه كنم پس از كاوش فراوان نهايتاً كتاب جريان تراكم‌پذير پيشرفته همراه با نگرش تاريخي تأليف جان اندرسون را برگزيدم. از خصوصيات مهم اين كتاب كه ناشي از تجربيات چندين ساله مؤلف مي‌باشد عبارتند از: ارائه مسير راهنما در ابتداي هر فصل، ارتباط از طريق زبان محاوره‌اي ساده و شيرين با خواننده، سادگي و رواني نوشتار، ارتباط مدل‌هاي تئوري با نتايج تجربي و كاربردي، نگرش تاريخي و ارائه سير تكاملي نظريه‌هاي مرتبط با موضوع.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید