پایان نامه با موضوع تعیین پرتفوی ساخته شده توسط سیستم خبره، بازده بالاتر از متوسط بازدهی بازار


مقدمه

فرآیند مدیریت پرتفوی، مجموعه­ای منسجم از مراحلی است که پرتفوی مناسب را برای رسیدن به اهداف سرمایه­گذاری و حفظ آن، می­سازد. ساخت پرتفویی که مطابق با میزان ریسک­پذیری سرمایه­گذار و ترجیحات شخصی وی باشد و علاوه بر آن مجموعه­ای از دارایی­ها باشد که مشخصات ریسک و بازده مطلوبی داشته باشد بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود. مدیریت پرتفوی یک مسئلۀ چند بعدی است و یک رویکرد تصمیم­گیری چند معیاره، پایه­ای متدولوژیکی برای حل طبیعت ذاتی چندمعیاره بودن مسئله فراهم می­کند. استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی به طور همزمان، به علاوۀ ترجیحات سرمایه­گذاران می­تواند بسیار مناسب باشد. علاوه بر این به علت این که سرمایه­گذاران اطلاعات نسبی دربارۀ بازار دارند و باید با سطح بالایی از عدم قطعیت رو به رو شوند، همچنین تعامل بین معیارهای تکنیکال و بنیادی قطعی نیست، مسئله دچار پیچیدگی و عدم قطعیت است و ساختارمند نمی­باشد. بنابراین استفاده از تکنیک­های هوش مصنوعی بسیار سودمند است. در میان این تکنیک­ها سیستم خبرۀ مبتنی بر قاعده، چارچوب بسیار مناسبی برای حل مسئله است.

 

 

 

 

 

 

۲-۱ بخش اول: ادبیات نظری تحقیق

۲-۱-۱ سرمایه­گذاری

سرمایه­گذاری وجوه مالی در دارایی­های مختلف تنها بخشی از کل تصمیم­گیری­ها و برنامه­ریزی­های مالی است که اغلب افراد انجام می­دهند. قبل از این که افراد اقدام به سرمایه­گذاری نمایند هر فردی باید یک طرح کلی مالی را تنظیم کند. این چنین طرحی باید دربرگیرندۀ تصمیم­گیری در خصوص انجام معامله باشد. به علاوه نحوۀ مالکیت، طول عمر دارایی و میزان سودآوری آن نیز باید مد نظر قرار گیرد. سرانجام این که این طرح باید شامل میزان حداقل وجوه پس انداز ضروری نیز باشد. سرمایه­گذاران به دنبال اداره و ارتقای ثروت و دارایی خود از طریق سرمایه­گذاری در یک ترکیب بهینۀ دارایی های مالی هستند. مفهوم ترکیب بهینه حائز اهمیت است، چرا که ثروت افراد که به صورت دارایی­های مختلف نگهداری می­شود باید به صورت واحد ارزشیابی و مدیریت شود. ثروت باید در قالب پرتفوی، مدیریت و ارزشیابی شود. پرتفوی دربرگیرندۀ مجموعه سرمایه­گذاری یک سرمایه­گذار است.

 

۲-۱-۲ چرا سرمایه­گذاری می­کنیم؟

سرمایه­گذاری برای کسب پول صورت می­گیرد. اگرچه هر فردی با این عبارت موافق است، با این حال باید در آن دقیق­تر شویم. ما به این خاطر سرمایه­گذاری می­کنیم که رفاه و آسایش فعلی و آتی خود را بهبود ببخشیم. وجوهی که سرمایه­گذاری می­شود می­تواند ناشی از دارایی­های موجود فرد، مبالغ وام گرفته شده یا پس­انداز باشد. افراد سعی می­کنند از طریق صرفه جویی در مصرف امروز خود و پس انداز آن بتوانند مصرف آتی خود را بهبود ببخشند. سرمایه­گذاران سعی می­کنند ثروت و دارایی خود را به نحو مؤثری مدیریت کنند تا بتوانند با محافظت آن در برابر عواملی همچون تورم، مالیات و سایر عوامل، بیش­ترین بازده را کسب نمایند. به خاطر این دلایل است که مردم پس انداز می­کنند (جونز، ۱۳۹۱، ۱۲)

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید