پایان نامه با موضوع تاثیر عملکرد سیستم خبرۀ پیشنهادی میان مدت


بررسی نرم­افزارهای مورد استفاده برای طراحی سیستم خبره

برنامه­های کامپیوتری جهت سیستم­های خبره به سه دسته اصلی تقسیم می­شوند:

  • زبان ها (Languages)
  • برنامه­های کاربردی (Tools)
  • پوسته­ها (Shells)

زبان­ها: یک مترجم دستورات است که به نحو بخصوصی نوشته شده است. یک زبان سیستم خبره همچنین موتور استنتاج برای اجرای بیانیه­های زبان فراهم می­کند. بسته به کاربرد، موتور استنتاج ممکن است زنجیره رو به جلو، زنجیره رو به عقب و یا هر دو را فراهم کند (Giarratano, Riley, 1989,22). برخی از زبان­های برنامه نویسی که برای طراحی سیستم­های خبره به کار می روند شامل C، Prolog، JAVA، C++ می­باشند. Prolog به خاطر استفاده از زنجیرۀ رو به عقب، دارای مزایای بسیاری برای سیستم­های تشخیصی می­باشد. این زبان برای طراحی سیستم­های خبره با شل[۱] و برنامه­های کمکی به کار می­رود.

Tools: یک زبان به علاوه برنامه­های سودمند مرتبط برای تسهیل توسعه، اشکال زدایی و تحویل برنامه های کاربردی. برنامه­های سودمند می­­توانند شامل ویرایش­گران متنی و گرافیکی، اشکال زداها، مدیریت فایل و حتی مولدان کد باشند (همان منبع، ۲۲)

Shells: یک Tool با مقصود خاص که برای انواع قطعی کاربردها طراحی شده­است که در آن کاربر باید فقط پایگاه دانش را عرضه کند. مثال کلاسیک آن EMYCIN Shell است (همان منبع، ۲۳). برخی از پوسته­ها که جهت طراحی سیستم خبره به­کار می­روند عبارتند از: Nexpert، Knowledgepro، VP- Expert، GURU و ….. .

 

۲-۲-۱۲ مقایسه سیستم­های خبره و سیستم­های پشتیبان تصمیم­گیری

سیستم­های پشتیبان تصمیم­گیری (DSS)[2] شاخه­ای از علم تحقیق در عملیات هستند که به دلیل نیاز به فنون کمی کردن مسائل پیچیدۀ مدیریت ایجاد شده­اند.

بیش تر موفقیت تحقیق در عملیات در سه دهه اخیر به دلیل نگرش­های سنتی این علم بوده است که نیاز به محاسبات زیاد و پیچیده داشته­اند. DSS کاربرد تحقیق در عملیات در پشتیبانی از فرآیندهای تصمیم گیری مدیریتی را شامل می­شود. خصوصیات اصلی DSS به شرح زیر است:

  • دسترسی سریع مدیریت به اطلاعاتی که در فرآیند تصمیم­گیری مورد نیاز هستند.
  • تلفیق فنون تحقیق در عملیات با استفاده از نرم افزار پردازش اطلاعات را موجب می­شود.
  • توانایی مدیران تصمیم­گیرنده را گسترش می­دهد و با این کار تأثیر فرآیند تصمیم گیری مدیریت را بهبود می­بخشد.
  • به مدیریت کمک می­کند تا به مسائل ساختار نایافته بپردازد (یعنی مسائلی که به تنهایی با فنون ساختار یافته تحقیق در عملیات قابل حل نیستند).

 

۲-۲-۱۳ تفاوت بین DSS و سیستم­های خبره

بسیاری از افراد در تشخیص رابطۀ بین DSS و سیستم­های خبره دچار سردرگمی می­شوند. DSS به تصمیم­گیرندگان در پردازش داده­ها و استفاده از فنون تحقیق در عملیات کمک می­کند ولی سیستم­های خبره خودشان تصمیم گیرنده­اند. در عمل سیستم­های خبره به منظور اهداف مشاوره­ای مورد استفاده قرار می­گیرند. یعنی تصمیم­گیرندگان در کار سیستم های خبره در حد کنترل کننده، تنها نقش ارائه مشاوره به سیستم جهت تصدیق و تأیید و یا دادن دستورالعمل اثر خاص را دارد.

خصوصیات دیگر که DSS و سیستم های خبره را از هم جدا می کنند به شرح زیر می باشند:

  • جواب های بدست آمده از سیستم های خبره در مسائل ریاضی بهینه سازی (تحقیق در عملیات) به کار نمی روند، ولی جواب های DSS برای حل اینگونه مسائل به کار گرفته می شوند.
  • سیستم های خبره در مورد مسائلی به کار گرفته می شوند که بیان اهداف و مأموریت­های آن ها در قالب اعداد و ارقام (کمی) امکان پذیر نیست.
  • به خاطر توانایی استدلال سیستم­­های خبره، این سیستم ها برای گزینه­های استنتاجی به عنوان بخشی از فرآیند راه حل مؤثر به کار گرفته می­شوند که ممکن است شامل سناریو­های چه- اگر[۳] باشد.

DSS اغلب به فرد تصمیم­گیرنده با ارائه تجزیه و تحلیل­های کمی و کیفی کمک می­کند درحالیکه سیستم خبره سعی در جایگزینی با تخصص انسان یا خود متخصص دارد. تفاوت بین این دو در جدول بیان شده است.

[۱] Shell

[۲] Decision Support Sysstem

[۳] What- if

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید