پایان نامه با موضوع بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

ارسال شده در سایت پایان نامه

چکیده

هدف از ایجاد واحد شیرین سازی گاز ، جداسازی از گاز ترش ورودی است که از خوراک دریافت شده از واحد 100 و گازهای بدست آمده در واحد تثبیت گازی (recompressed offgas) تشکیل شده است.

گاز خوراک دارای ، و مرکاپتان نیز می باشد. و مرکاپتان ها باید پیش از تزریق گاز به خط لوله خروجی ، از گاز جدا شوند.

الف -1 درباره پارس جنوبی

ذخاير اثبات شده جهان تا پايان سال 2004 ميلادي برابر 53/179 تريليون متر مكعب برآورد مي‌شود. 5/27 تريليون مترمكعب از اين ذخاير در كشور ما واقع شده است. ايران با داشتن 3/15 درصد از گاز جهان بعد از روسيه (7/26 درصد) در مقام دوم قرارداد.
حدود 50 درصد از ذخاير گاز ايران در ميدان گازي پارس جنوبي قراردارد, اين ميدان عظيم گازي, كه بزرگترين ميدان فراساحلي جهان است, در خليج فارس و در فاصله يكصد كيلومتري ساحل جنوبي ايران واقع شده است. اين ميدان گازي بين ايران و قطر مشترك بوده و در كشور قطر ميدان گازي گنبد شمالي نام دارد.

در سال 1369 با حفر اولين چاه اكتشافي در اين ميدان و بر اساس نتايج حاصل از لرزه‌نگاري, وجود گاز در اين ميدان مورد تأييد قرار گرفت. وسعت ميدان در سمت ايران نزديك به 3700 كيلومتر مربع است كه مطابق برآوردهاي انجام شده سهم ايران از اين ميدان نزديك به 2 /14 تريليون متر مكعب گاز (برابر 8 درصد ذخاير جهان) و بيش از 18 ميليارد بشكه ميعانات گازي است. ارزش سهم ايران از اين ميدان معادل 6/28 درصد ارزش مجموع ذخاير نفت و گاز كشور است و با احتساب ارزش 4 سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي و 20 دلار براي هر بشكه ميعانات گازي ارزش اين ميدان حدود يك هزار ميليارد دلار خواهد شد.

اين حوزه براي بهره‌برداري به 28 فاز تقسيم شده‌است. هر يك از فازهاي اين ميدان جهت استحصال 28 ميليون متر مكعب گاز (يك ميليارد فوت مكعب گاز) در دوز طراحي شده‌اند. بهره‌برداري از هر يك از فازهاي اين ميدان با احتساب درآمد ناشي از جايگزيني مصرف نفت, معادل 5/1 ميليارد دلار درآمد سالانه براي كشور به ارمغان خواهد آورد. توسعه هر فاز از اين ميدان حدود يك ميليارد دلار هزينه در بر خواهد داشت.

توسعه ميدان گازي پارس جنوبي طي برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادي كشور با اولويت خاص در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار گرفته‌است.

علاوه بر لايه‌هاي گاز كنگان و دالان كه لايه اصلي ميدان مشترك پارس جنوبي است, لايه‌هاي ديگري در اين ميدان وجود دارد كه حفاري‌هاي انجام شده, وجود نفت در آن را تأييد كرده است. در اين ميان, لايه نفتي “داريان” در ميدان مشترك پارس جنوبي از اهميت خاصي برخوردار است.

ميدان گازي پارس جنوبي به عنوان كانون توسعه صنعتي كشور و مركز ثقلي براي افزايش توان مهندسي شركت‌هاي داخلي و توليد كنندگان تجهيزات صنعتي تبديل شده‌است. تأثير پارس جنوبي در بخش‌هاي عظيمي از صنعت نفت و گاز و صنايع مرتبط به گونه‌اي بوده است كه موجب خود كفايي در ساخت برخي از تجهيزات اين صنعت شده‌است. در حوزه اشتغال‌زايي نيز با توجه به تجربه موجود و نظر كارشناسان, در هر فاز از توسعه ميدان گازي پارس جنوبي, 20 هزار فرصت شغلي ايجاد مي‌شود.
گاز خام ميدان گازي پارس جنوبي در دريا جهت تصفيه نهايي و صادرات به منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) در استان بوشهر منتقل و در بخش خشكي پروژه‌ها فرآورش مي‌شود.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه بررسی تاثیر توسعه منابع انسانی در دستیابی به چابکی سازمانی در شرکت آب و فاضلاب شهری استان...
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مواد : تاثیرات عملیات بین حرارتی بر روی خواص مکانیکی فولاد
پایان نامه مقایسه ی مؤلفه های ذهن آگاهی و صبر در افراد افسرده، مضطرب و بهنجار
دانلود پایان نامه مطالعه‌ تحول در پای‌بندی دینی دانشجویان دانشگاه خوارزمی بر اساس تحلیل روایت
پایان نامه بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی ، تسهیم دانش و عملکرد سازمانی درکارکنان شرکت های بیمه ایرا...