پایان نامه با موضوع ایجاد ته رنگ مشکی بر روی کالای ابریشمی

چکیده

هدف از انجام این مطالعه رنگرزی کالای ابریشمی با رنگزای طبیعی می باشد. رنگزای طبیعی جزء رنگزا های زیست سازگار و مورد توجه در حال حاضر می باشد. در این پروژه دستیابی به یک شید خاص مد نظر است. ته رنگ مشکی یکی از ته رنگ هایی است که بدست آوردن آن بر روی کالای نساجی همواره با مشکلاتی مانند ثبات پایین ، بور شدن کالای رنگرزی شده ، عدم سازگاری رنگ های ترکیبی جهت تولید ته رنگ مشکی و … همراه بوده است. در پروژه حاضر ، با ترکیب دو رنگزای گیاهی و کمک گرفتن از نمک فلزی به ته رنگ مشکی رسیدیم. برای بررسی کیفیت رنگرزی آزمون هایی بر روی کالای رنگرزی شده انجام شد ؛ مثل آزمایش های تعیین ثبات مانند ثبات نوری ، ثبات سایشی (لکه گذاری بر روی پارچه ی شاهد همسان و نا همسان) و همچنین بررسی تاثیر نوع نمک فلزی و غلظت های مصرفی بر روی پایداری رنگرزی بر روی کالای ابریشمی که در نهایت منجر به دست یافتن به مقادیر بهینه از رنگزا و نمک فلزی مصرفی شد.

واژه های کلیدی:

کالای ابریشمی ، رنگزای طبیعی ، زاج سفید ، زاج سبز ، زاج سیاه و بی کرومات پتاسیم

تاریخچه‌ی رنگرزی

استفاده از رنگ و رنگینه‌ها سابقه ای چندین هزار ساله دارد ، انسان بدوی همواره کوشید که از طبیعت پیرامون خود تقلید کند. به این منظور در دست ساخته های خود رنگ را دخالت می‌داد تا با طبیعت هماهنگ شود. این که شناخت رنگها و علم رنگرزی چگونه به وجود آمده و اولین منسوج رنگرزی شده متعلق به کدام سرزمین می باشد هنوز مشخص نیست. اما آنچه عیان است آنکه رنگرزی با شکلها و شیوه های گوناگون در اکثر سرزمینها و تمدنهای کهن وجود داشته و تعداد اندکی از افراد با این عمل آشنا بوده و دو پیشینه‌ای به نام رنگرز کار می کردند. علم رنگرزی مانند رازی مهم ، از پدری به فرزند منتقل می شده است و بدین خاطر بسیاری از کشفیات انسان به دلیل آشکار نبودن اسرار این پیشه به خاک سپرده شد ، چه بسیار رنگرزهایی که به دلیل نداشتن فرزند یا مرگ زودرس قادر به منتقل کردن معلومات خود نشدند.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید