پایان نامه امیرالمؤمنین (ع) خرد ورزی را چگونه توصیف کرده و چه آسیب هایی را برای آن برشمرده

ارسال شده در سایت پایان نامه

 مقدمه امیرالمؤمنین (ع) خرد ورزی را چگونه توصیف کرده و چه آسیب هایی  را برای آن برشمرده

Thesis submitted fo rdeyree of masters ciene of Quran  & hadith

Subjest:

Siyn s  of wisdom and unwisdom

and threats to wisdom  in lmam Ali,s words

Supervisor:

Dr. seid Abdolrasool  Hoseinizadeh

Advisor:

Dr.Heidar ali  rostami

Summer     1391

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: کلیات

1-1 بخش اول: مقدمه

1-1-1 طرح مسأله

مسأله خرد و خرد ورزی چیزی است که انسان از ابتدای خلقتش با آن سروکار داشته و در بسیاری از موارد نیز آفات بی خردی  گریبان گیر  او شده است. در طول تاریخ بشر بی خردی بسیاری از انسانها باعث شده تا خطا کنند و صلاح خویش را تشخیص ندهند و به وظیفه  خود به درستی عمل نکنند. این اشتباهات گاهی چنان زیاد است که قابل جبران نیست تا جایی که گاهی بی خردی  باعث انحراف از صراط هدایت و قرار گرفتن در مسیر باطل می شود .

بنابراین لازم است نشانه های خردورزی بر سی و تبیین شود. سپس نشانه ها ی نابخردی و آفات آن و عواملی که باعث زوال خرد میشوند نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. از آنجا که این مسأله دارای ابعاد گوناگونی می باشد  باید آن ابعاد نیز تشریح گردد و نشانه ها ی صاحبان خرد و نابخردان مشخص شود. از این رو تصمیم گرفته شد تا به سخنان شخصیتی که خود نمونهی بارز خرد و خرد ورزی است مراجعه شود و او کسی نیست جز امیرالمؤمنین علی(ع) ؛ کسی که نشانه های خرد و خرد ورزی در گفتار و کردار او مشهود و نمایان است.

عنوان :بنابراین سؤال اصلی تحقیق اینگونه مطرح می شود : امیرالمؤمنین (ع) خرد ورزی را چگونه توصیف کرده و چه آسیب هایی  را برای آن برشمرده است؟ وضمن آن سؤالات فرعی زیر مطرح میگردند:

 

  • نشانه های خرد کدامند؟
  • آفات و آسیب های خرد چیست؟
  • نشانه های نابخردی کدامند؟

1-1-2- پیشینه ی موضوع

خرد و خردورزی و آفات خرد مسأله ای است که انسان همواره با آن سروکار داشته است. در بسیاری از مواقع سعادت و شقاوت انسان در گرو این مسأله است. انبیاء الهی نیز همواره مردمان را به تفکر، تعقل و خردورزی دعوت کرده اند  و پرستش غیر خدا و نافرمانی او را کاری نامعقول و به دور از خرد دانسته اند. در قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام بسیار دعوت به تفکر و تعقل و خرد ورزی شده است و از نابخردی نهی شده است.

در نهج البلاغه و دیگر کلمات امیرالمؤمنین علیه السلام درباره ی این مسأله بسیار بحث شده است و شارحان و مترجمین نهج البلاغه ذیل فرازهای مربوطه توضیحاتی آورده اند. اما کتاب یا مقاله ای که به طور مستقل به این موضوع پرداخته باشد مشاهده نشد. البته برخی از پایان نامه ها در رابطه با تفکر و تعقل نگارش یافتهاند

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه نقد روان کاوانه، مسائل مختلف روان شناسی در متون ادبی
دانلود پایان نامه بررسی ارتباط معنادار بین MVA و SVAدر شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق
دانلود پایان نامه تعيين ميزان مهارت مديريت زمان در نوجوانان و جوانان
پایان نامه بررسی شکوفایی و خلاقیت فرزندان و طریقه پرورش والدین
پایان نامه ارشد مدیریت:شناسایی سرمایه انسانی بر عملکرد کارکنان سازمان ثبت اسناد واملاک کشور