پایان نامه افسردگی در بین زنان و دختران رشته روانشناسی و علوم تربیتی

   با فرمت ورد  word  ( دانلود متن کامل پایان نامه  )

 موضوع:

 افسردگی در زنان

 زیر نظر استاد گرامی :

سرکار خانم ابوالحسنی

گردآوری :

زهرا جمالی نیک

چکیده:

با آنکه در دهه های اخیر‘ پیشرفت های سریع و شگفت انگیزی نصیب جامعه پزشکی گردیده با این حال یک نوع حس بلاتکلیفی و سرماخوردگی نهانی در بین مردم به ویژه در گروه زنان گردیده است. این ناراحتی های گوناگون روانی طبیعتاً جسم آدمی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و شخص را تا سر منزل بیماری های روان تنی و روانی مانند « افسردگی » که یکی از عواقب آن خودکشی است می رساند. به عقیده عده ای از دانشمندان بیش از 60 درصد بیماری های جسمی اغلب به علت فشارهای روانی و عوارض گوناگونی بر دستگاههای مختلف بدن و از جمله کاهش عمر طبیعی شخص می گذارد.

در جامعه ی کنونی که مملو از مشکلات و محیط های متشنج است‘ زمینه ی بیش تری برای بروز بیماری های روانی مهیا شده است و به طبع افسردگی هم به خصوص در زنان روبه افزایش است. به همین علت در این تحقیق ( افسردگی در زنان ) سعی بر شناسایی این بیماری و عوامل به وجود آورنده ی آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راه های کسب آرامش از نظر روان شناسی و دیدگاه های قرآن و روایات در مورد افسردگی بیان شده است.

روش تحقیق در این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای و روش اسناد و مدارکی و توصیفی و همچنین از منابع دست اول دینی ( قرآن‘ نهج البلاغه و غررالحکم ) و دیگر منابع دست دوم استفاده شده است.

افسردگی یک انحراف خلقی است به عبارت دیگر افکار منحرف و فریب آلود مجموعه ای از احساسات و غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بی تفاوتی‘ بی حوصلگی‘ خستگی و ضعف و … را تحت عنوان افسردگی در فرد به وجود آورده است. علل افسردگی عبارتند از : علل شیمیایی‘ نورونی‘ سکته‘ سیستم اندوکرین‘ افکار منفی و علل ژنتیکی.

افسردگی عمده در میان زنان 18 تا 44 ساله بیشتر شیوع دارد و معمولأ در اواخر دهه بیست زندگی آغاز می شود. در اوایل دهه بیست زندگی ناسازگاریهای زناشویی‘ برای کسانی که ازدواج کرده اند‘ اغلب به نقطه اوج خود می رسد. در گـذشته‘ رایـج ترین داروهـای درمـان افـسردگی‘ داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای؛ ایمی پرامین ( توفرانیل ) و آمی تریپ تیلین ( ایلاویل ) یا بعد از موفقیت این داروها‘ بازدارنده های منوآمین اکسیداز فنلزین ( نوردیل ) و سولفات ترانیل سیپرمین ( پارنات ) بودند. در اکثر موارد‘ این داروها عوارض جانبی ( خشک شدن دهان‘ خواب آلودگی‘ سرگیجه و افزایش وزن ) به همراه دارند و نمی توانند از آن ها برای کسانی که به بیماری های متعدد دیگری دچار هستند‘ استفاده کرد.

راه های کسب آرامش از نظر روان شناسی عبارتند از :توقعات خود را کاهش دهید؛ برای کسب آرامش‘ صراحت گفتار داشته باشید.

تعریف و تبیین موضوع:

افسردگی در لغت به معنای غم و اندوه‘ ملال و بیحالی است که واسطه میان غم اندوه و شاد است. یک حالت‘ شادی و نشاط و حالت دیگر غم و اندوه. اما وقتی که غم و شادی طبیعی نبود و غم و مکروهی هم عارض نگردیده باشد این حالت بینابین را افسردگی گویند.

و افسردگی در اصطلاح به معنای یک انحراف خلقی است. به عبارت دیگر؛ افکار منحرف و فریب آلود مجموعه ای از احساسات‘ غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بی تفاوتی‘ بی حوصلگی‘ خستگیو ضعف‘ ناامیدی ویاس و … را افسردگی گویند.

افسردگی از نظر روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل آخر این تحقیق به بررسی اهمی از آیات و روایات پرداخته شده است.

 ضرورت و اهداف تحقیق:

با آنکه در دهه های اخیر‘ پشرفتهای سریع و چشم گیری در رشته های پزشکی دیده می شود‘ با این حال یک نوع حس بلاتکلیفی و سرماخوردگی نهانی در بین مردم بویژه در قشری خاصی شیوع پیدا کرده است. این ناراحتی های روانی طبیعتا جسم آدمی را به سمت بیماریهای روان تنی مانند افسردگی که خودکشی یکی از عواقب آن است‘ سوق می دهد. به عقیده بسیاری از دانشمندان 60 درصد از بیماری های جسمی اغلب به علت فشارهای روانی است و عوارض فراوانی بر دستگاههای مختلف بدن و از جمله کاهش عمر طبیعی شخص می گذرد. در جامعه کنونی که مملو از مشکلات و محیطهای متشنج است‘ زمینه بیشتری برای بروز بیماریهای روانی مهیا شده است و به طبع افسردگی هم به خصوص در زنان رو به افزایش است به همین علت در این تحقیق ( افسردگی در زنان) سعی بر شناسایی این بیماری و عوامل بوجود آورنده آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راههای کسب آرامش از نظر روانشناسی و دیدگاههای قرآن و روایات در مورد افسردگی بیان شده است.

 پیشینه موضوع:

در مورد افسردگی وعلل آن در کتب مختلفی صحبت شده است مثلا در کتاب (بهداشت روانی زنان) در مورد علل افسردگی به خصوص در زنان بحث کرده است.

در کتاب (خلاصه روان پزشکی علوم رفتاری- روان پزشکی بالینی) در مورد تعریف و تاریخچه افسردگی و افسردگی مانیک و افسردگی خویی سخن به میان آورده است.

در کتاب (آسیب شناسی روانی) در مورد یکی دیگر از انواع افسردگی (اختلال شیدایی-افسردگی) سخن گفته است.

در کتاب (مشاوره کاربردی) افسردگی در سنین مختلف را بین کرده است.

در کتاب(آثار فردی معاد از دیدگاه قرآن) در مورد تاثیر افسردگی برمعنویت و زندگی دنیوی و اخروی شخص را بیان کرده است.

(در قرآن و روایات مختلف) در مورد افسردگی دیدگاهها و روایاتی را بیان کرده اند.

در این تحقیق سعی بر آن است که بعد از جستجو در مورد افسردگیو علل آن‘ یک تقسیم بندی در مورد انواع افسردگی و علل و نشانه ها و درمانهای آنها و راههای کسب آرامش را در داشته باشد.

 

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه افسردگی در بین زنان و دختران

پایان نامه های روانشناشی - لیست پایان نامه های دانلودی.gif

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید