پایان نامه ارشد چگونگی کاربرد دانش توسط اعضای هیأت علمی


عنوان کامل پایان نامه :

کاربرد مدیریت دانش شخصی توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه­ بیرجند

۲-۱۰  نقش مدیریت دانش در برنامه­ریزی درسی و فعالیت­های آموزشی اعضای هیأت علمی

بدون شك مديريت دانش مؤلفه اصلي ساختار و فرايندهاي هر دانشگاهي است. دانشگاه­ها هر ساله ميليون­ها دلار صرف بودجه تحقيق و پژوهش براي كشف و توليد دانش جديد مي­نمايند. آن­ها استاداني را براي رمزگذاري و تدوين اين دانش در فضاي كلاس درس و براي انتشار و انتقال اين دانش به دانشجويان به كار مي­گيرند و كتابخانه­هاي بزرگي را براي سازماندهي و فهرست كردن اين دانش ايجاد نموده­اند. دانشگاه­ها با حمايت از تلاش­هاي اعضای هیأت علمی براي نوشتن مقالات و كتاب­هاي درسي و حضور آن­ها در كنفرانس­هايي كه در آن دانش ميان اهل علم و اهل عمل به اشتراك گذاشته مي­شود، دانش را انتقال مي­دهند و تلاش می­شود تا دانشجويان از دانشي كه به دست آورده­اند، استفاده عملي نمايند.

از اين­رو به نظر مي­رسد اگر بتوان گفت هر صنعتي ايده «سازماندهي يادگيري» را به صورت عيني در آورد و اگر هر مؤسسه­اي بتواند اصول پايه­اي مديريت دانش را اجرا نمايد، بايد دانشگاه باشد. با اين وجود علاوه بر مقالات دانشگاهي، حتی در دنیای تجاري و نیز در فضای مجازی اينترنت، كلمات «مديريت دانش» و «سازماندهي يادگيري» اغلب در ارتباط با «تجارت الكترونيك» و «سازمان­هاي مجازي» كاربرد بسيار فراواني یافته است. مديريت دانش غالباً به لحاظ كاربرد آن براي استراتژي رقابتي، بازدهي بهبود ­يافته و طراحي تجاري مورد مطالعه و بررسي قرار مي­گيرد اما به لحاظ كاربردهاي آموزشي يا برنامه درسي صرف، بسيار كم­تر مورد توجه است (کیدول۲۰۰۰، سا لیز و جونز[۱]، ۲۰۰۲). بنابراین، اگرچه شيوه­هاي مديريت دانش تاكنون پايگاه محكمي در آموزش عالي به دست نیاورده است، اما آن­ها مي­توانند حداقل در پنج حوزه تحقيق و پژوهش، ايجاد گسترش برنامه درسي، خدمات دانشجويان و فارغ التحصيلان، اداره امور، برنامه­ريزي استراتژيك و تقويت سنتي كلاس درسي براي دانشگاه­ها مفيد باشند (میتری۲، ۲۰۰۳؛ کیدول، ۲۰۰۰).

  1. Sallis & Jones 2. Mitri

سوالات یا اهداف پایان نامه :

۱-۵-۱ سؤال کلی پژوهش

اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند چگونه و به چه میزان به مدیریت دانش می­پردازند و عوامل مرتبط با میزان مدیریت دانش شخصی آنان چیست؟

۱-۵-۲ سؤالات جزئی پژوهش

  1. اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند چگونه و به چه میزان به شکل­گیری(خلق) دانش می­پردازند؟
  2. اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند چگونه و به چه میزان به سازماندهی دانش می­پردازند؟
  3. اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند چگونه و به چه میزان به تبادل دانش می­پردازند؟
  4. اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند چگونه و به چه میزان به کاربرد دانش می­پردازند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : کاربرد مدیریت دانش شخصی توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه­ بیرجند