پایان نامه ارشد ویژگی های شخصیتی دانش آموزان عادی

تعاريف نارساخواني

  • تعريف سنتي نارساخواني تعريفي است كه توسط فدراسيون جهاني عصب شناسي[۱] (۱۹۶۸) ارائه شده است. براساس اين تعريف كودكاني را نارسا خوان مي­نامند كه به رغم برخورداري از آموزش متداول در دستيابي به مهارت­هاي خواندن، ‌نوشتن و هجي كردن در حد متناسب با توانايي­هاي عقلي شان با شكست مواجه مي­شوند (به نقل از اسمیت و همكاران[۲]، ۱۹۹۸).
  • نارساخواني مشكل خاص يادگيري در يك يا چند زمينه زبان نوشتاري مانند خواندن، نوشتن و هجي كردن است. اين اختلال كه داراي مبناي سرشتي است، مي­تواند با مشكلاتی در قلمرو حساب كردن نيز همراه باشد. نارساخواني كه بخصوص درجه تسلط فرد بر زبان نوشتاري (حروف، اعداد و نت­هاي موسيقي) را نشان مي­دهد، در بيشتر مواقع بر زبان گفتاري نيز تا حدي مؤثر است (انجمن نارسا خواني انگلستان[۳]، ۱۹۸۹ به نقل از دويل، ۱۹۹۶ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).
  • تأخیر خاص خواندن[۴]: دستيابي كودك به مهارت خواندن يا درك مطلب خوانده شده، ‌۲۸ ماه يا بيشتر، پایينتر از سطحي است كه براساس سن وي و نتايج شكل اختصاري بهره هوش كودكان وكسلر پيش بيني مي­شود (راتر[۵] و همكاران،‌۱۹۷۰؛ به نقل از دويل ۱۹۹۶؛ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).
  • مشكلات خاص خواندن[۶]: اين مشكلات براساس نارسايي­هاي سازماندهي يا يادگيري مشخص مي­شوند؛ نارسايي­هايي كه صلاحيت­هاي فرد را در فرايندهاي پردازش، حافظه و مهارتهاي حركتي محدود مي­كنند و درنتيجه، محدوديت­هايي را در برخي يا در تمامي مهارت­هاي زبان، ‌خواندن و نوشتن،‌ انشاء، ‌حساب كردن و رفتار به وجود مي­آورند. بنابراين مشكلات خاص خواندن، اصطلاحي توصیفی است براي مشخص كردن مشكلات گروه معدودي از افراد كه توانايي خواندن (و احتمالاً هجي كردن و حساب كردن) درآنها به طور معناداري پايينتر از حد توانايي­هاي آنها در زمنيه­هاي ديگر است (انستيتوي نارساخواني[۷]، ۱۹۸۹؛ به نقل از دويل، ۱۹۹۶؛ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).

[۱]. Word federation of Neu rology

[۲]. Smith

[۳]. British Dyslecxia Associa&on

[۴]. Pecific developmento

[۵]. Ruoter

[۶]. Specific learning difficulties

[۷]. Dyslexia Institute

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید