پایان نامه ارشد ویژگی های شخصیتی دانش آموزان عادی


تعاريف نارساخواني

  • تعريف سنتي نارساخواني تعريفي است كه توسط فدراسيون جهاني عصب شناسي[۱] (۱۹۶۸) ارائه شده است. براساس اين تعريف كودكاني را نارسا خوان مي­نامند كه به رغم برخورداري از آموزش متداول در دستيابي به مهارت­هاي خواندن، ‌نوشتن و هجي كردن در حد متناسب با توانايي­هاي عقلي شان با شكست مواجه مي­شوند (به نقل از اسمیت و همكاران[۲]، ۱۹۹۸).
  • نارساخواني مشكل خاص يادگيري در يك يا چند زمينه زبان نوشتاري مانند خواندن، نوشتن و هجي كردن است. اين اختلال كه داراي مبناي سرشتي است، مي­تواند با مشكلاتی در قلمرو حساب كردن نيز همراه باشد. نارساخواني كه بخصوص درجه تسلط فرد بر زبان نوشتاري (حروف، اعداد و نت­هاي موسيقي) را نشان مي­دهد، در بيشتر مواقع بر زبان گفتاري نيز تا حدي مؤثر است (انجمن نارسا خواني انگلستان[۳]، ۱۹۸۹ به نقل از دويل، ۱۹۹۶ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).
  • تأخیر خاص خواندن[۴]: دستيابي كودك به مهارت خواندن يا درك مطلب خوانده شده، ‌۲۸ ماه يا بيشتر، پایينتر از سطحي است كه براساس سن وي و نتايج شكل اختصاري بهره هوش كودكان وكسلر پيش بيني مي­شود (راتر[۵] و همكاران،‌۱۹۷۰؛ به نقل از دويل ۱۹۹۶؛ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).
  • مشكلات خاص خواندن[۶]: اين مشكلات براساس نارسايي­هاي سازماندهي يا يادگيري مشخص مي­شوند؛ نارسايي­هايي كه صلاحيت­هاي فرد را در فرايندهاي پردازش، حافظه و مهارتهاي حركتي محدود مي­كنند و درنتيجه، محدوديت­هايي را در برخي يا در تمامي مهارت­هاي زبان، ‌خواندن و نوشتن،‌ انشاء، ‌حساب كردن و رفتار به وجود مي­آورند. بنابراين مشكلات خاص خواندن، اصطلاحي توصیفی است براي مشخص كردن مشكلات گروه معدودي از افراد كه توانايي خواندن (و احتمالاً هجي كردن و حساب كردن) درآنها به طور معناداري پايينتر از حد توانايي­هاي آنها در زمنيه­هاي ديگر است (انستيتوي نارساخواني[۷]، ۱۹۸۹؛ به نقل از دويل، ۱۹۹۶؛ به نقل از دادستان، ۱۳۷۹).

[۱]. Word federation of Neu rology

[۲]. Smith

[۳]. British Dyslecxia Associa&on

[۴]. Pecific developmento

[۵]. Ruoter

[۶]. Specific learning difficulties

[۷]. Dyslexia Institute

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید